Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 18-04-2024, 13:24

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 05-06-2021, 14:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-08-2017, 06:09
Posty: 151
Lokalizacja: Gliwice
Suzuki: Vitara '17
Wpadłem na pomysł by dołożyć, oświetlenie na nogi z tyłu. Ledy zamontowałem pod siedzeniami, dołożyłem przewody - wpiąłem się przewodami obok lampki oswietlenia nóg z przodu, po stronie kierowcy i..... przestało świecić (z początku świeciło). Nie wiem czy coś zawarłem, czy co, przewody oryginalne odizolowałem w środku i dokręciłem swoje. I co tera? Myślałem , że może jakiś bezpiecznik dupnął ale nie mogę znaleźć skrzynki wewnątrz.


Na górę
Post: 05-06-2021, 16:12 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-01-2019, 22:18
Posty: 1582
Lokalizacja: Wieliczka
Suzuki: Swift+Vitara
Skrzynkę masz na lewo od sprzęgła, na bocznej ścianie.
Ponieważ oryginalne światła z przodu to ledy, to jest szansa, że projektant nie przewidział większego obciążenia na tej linii (tam chyba jest ściemniacz). Ale to mało prawdopodobne, raczej stawiam na zwarcie gdzieś.

_________________
ex Swift III 1.3 (2007) | Swift V 1.2 SHVS (2018) | Vitara 1.4T 4WD AT (2019)


Na górę
Post: 06-06-2021, 13:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-08-2017, 06:09
Posty: 151
Lokalizacja: Gliwice
Suzuki: Vitara '17
Mam. Teraz kto będzie mądry i powie który jest od oświetlenia nóg?
Kilka najmniejszych sprawdziłem i całe, jak sprawdzę wszystkie to chyba na ortopedii wyląduję :D


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
Post: 06-06-2021, 14:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-01-2019, 22:18
Posty: 1582
Lokalizacja: Wieliczka
Suzuki: Swift+Vitara
W instrukcji masz napisane, który za co jest odpowiedzialny.

_________________
ex Swift III 1.3 (2007) | Swift V 1.2 SHVS (2018) | Vitara 1.4T 4WD AT (2019)


Na górę
Post: 06-06-2021, 14:44 
Offline

Rejestracja: 01-05-2019, 12:14
Posty: 25
Suzuki: vitara III
Mam pytanie-gdzie można dostać żarówkę do oświetlenia nóg?


Na górę
Post: 06-06-2021, 15:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-08-2017, 06:09
Posty: 151
Lokalizacja: Gliwice
Suzuki: Vitara '17
Tam nie ma żarówki, tam jest taki mały moduł led z jedną diodą.

No lipa, nie ma w instrukcji wyszczególnionego oświetlenia nóg, wiec pewnie podpięte jest to pod coś innego ale wszystko mi działa, inne bezpieczniki sprawdziłem i są ok


Na górę
Post: 06-06-2021, 16:54 
Offline

Rejestracja: 18-10-2019, 21:00
Posty: 97
Lokalizacja: War-Maz
Suzuki: SX4 S-CROSS 1,4 AT
oko50
Muszę Cię zmartwić tam nie ma dedykowanego bezpiecznika do tych lampek.
Podstawowe pytanie na teraz, czy jak odłączysz te przewody co dokładałeś do tyłu, to podświetlenie z przodu działa czy też już nie świeci.
Jeżeli nie zadziała z przodu to znaczy, że uszkodził się moduł BCM (a dokładnie tranzystor sterujący tym podświetleniem).
Jeżeli po odpięciu tyłu, przód wróci do życia to znaczy, że japońce przewidzieli takie majstrowanie i zadziało zabezpieczenie przeciążeniowe.
Sprawa ma się tak, że te diody do podświetlenia nóg mają cały czas podanego plusa (z bezpiecznika, na którym wisi kupa innych rzeczy), a sterowanie wychodzi minusem bezpośrednio z modułu BCM, czy jest to sterowanie zero jedynkowe (włącz / wyłącz) czy ściemniające tego nie wiem bo nigdy nie zwróciłem na to uwagi.
Można to spróbować ogarnąć poprzez jakiś elektroniczny przekaźnik, który nie spowoduje nadmiernego obciążenia układu sterowania.
Diody podświetlenia nóg z przodu to element nr 60 na schemacie.
Załącznik:
BCM.jpg


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
Suzuki SX4 S-CROSS 1,4T FWD AT (2019)


Na górę
Post: 06-06-2021, 17:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-08-2017, 06:09
Posty: 151
Lokalizacja: Gliwice
Suzuki: Vitara '17
Dzięki. Ale masakra. Po odpięciu tyłu nie świeci już, ale chwilę po podłączeniu zaświeciło. No trudno, chyba nie ma innej rady jak zjechać "nowym" prądem do lampek starych i nowych, pewnie z lampki wnętrza, tam przynajmniej jest bezpiecznik :)


Na górę
Post: 06-06-2021, 20:27 
Offline

Rejestracja: 18-10-2019, 21:00
Posty: 97
Lokalizacja: War-Maz
Suzuki: SX4 S-CROSS 1,4 AT
Mylisz się. Jak będziesz dalej tak działał po omacku to za chwilę wszystkie wyjścia z BCM uwalisz.
Na tym schemacie co załączyłem wyraźnie widać, że od wszystkich tych lampek wewnętrznych jest jeden bezpiecznik, ale nie to jest problemem.
Problem polega na tym, że Ty myślisz, że lampki są podłączone do minusa (masy) pojazdu i przez włącznik w drzwiach jest podawany plus, a tak nie jest i bezpiecznik akurat tutaj nigdy nie zadziała. Wszystkie lampki mają na stałe (przez bezpiecznik) podanego plusa, a sterowanie odbywa się minusem ale nie bezpośrednio z włącznika drzwiowego tylko poprzez elektronikę z BCM. Każdy zestaw lampek ma oddzielne wyjście z BCM i teraz jeżeli Ty będziesz dokładał obciążenie do tych wyjść i wykroczy ono poza dopuszczalną moc wyjścia to po prostu je uszkodzisz tak jak już to zrobiłeś z wyjściem na lampki w nogach na przedzie.
Proponuję abyś skorzystał jednak z usług jakiegoś porządnego elektryka (tylko nie taki co zatrzymał się w rozwoju na PF125 i Polonez, bo tam twój sposób by działał wyśmienicie). Niestety to co kiedyś było proste, dziś już takie nie jest.

Jeszcze jedna myśl mi przyszła do głowy.
Może nie jest tak źle i się wyjście nie uszkodziło tylko zostało zablokowane i wystarczy podłączyć kompa i skasować błędy z BCM.

_________________
Suzuki SX4 S-CROSS 1,4T FWD AT (2019)


Na górę
Post: 06-06-2021, 21:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-01-2019, 22:18
Posty: 1582
Lokalizacja: Wieliczka
Suzuki: Swift+Vitara
Jeśli chodzi o pozostałe lampki, to tam nic się nie powinno dziać, bo one są żarowe (przynajmniej u mnie). Jeśli wymienisz wszystkie na ledowe (tylko bez rezystora can-bus), to zaoszczędzisz trochę prądu, który będzie można wykorzystać na inne ledy. Dokładałem tak swoje oświetlenie w bagażniku i nic się nie dzieje.

Swoją drogą to sterowanie masą jest uciążliwe w suzuki. Oczywiście wiem, że z punktu widzenia elektroniki tak jest lepiej, ale sterowanie plusem wydaje mi się bezpieczniejsze.

_________________
ex Swift III 1.3 (2007) | Swift V 1.2 SHVS (2018) | Vitara 1.4T 4WD AT (2019)


Na górę
Post: 06-06-2021, 21:17 
Offline

Rejestracja: 18-10-2019, 21:00
Posty: 97
Lokalizacja: War-Maz
Suzuki: SX4 S-CROSS 1,4 AT
Jeżeli u góry oświetlenie jest fabrycznie na zwykłych żarówkach, to rzeczywiście można tak zrobić.
Sprawdziłem i rzeczywiście na załączonym schemacie wszystkie pozostałe oświetlenia poza nogami są oznaczone jako klasyczne żarówki.

Co do sterowania masą, to nawet najstarsze japońskie terenówki też tak miały, wszystkie światła zewnętrze.
Mogę się tylko domyślać, że w zamierzeniu chodziło o niezawodność podczas trudnych warunków eksploatacji np. zalanie wodą wnętrza i wszystkich przełączników, przy sterowaniu plusem woda zrobiła by klasyczne zwarcie i przepalenie bezpieczników, a przy sterowaniu masą co najwyżej zapalą się światła na czas zwarcia przez wodę.

_________________
Suzuki SX4 S-CROSS 1,4T FWD AT (2019)


Na górę
Post: 13-06-2021, 16:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-08-2017, 06:09
Posty: 151
Lokalizacja: Gliwice
Suzuki: Vitara '17
Już się nie będę bawił skoro takie problemy są. Robiłem dodatkowe światło w bagażniku i obeszło się bez problemów. Narazie rozebrałem com sklecił


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Google Adsense [Bot] i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]