Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 25-04-2024, 16:39

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13-01-2020, 23:16 
Offline

Rejestracja: 23-11-2019, 20:25
Posty: 43
Suzuki: SX4 S-CROSS
...mam wersję bez halogenów przeciwmgielnych i tak mnie trochę korci, żeby dołożyć światła dzienne, tylko nie bardzo mam pomysł gdzie je umieścić :skromny:
Jeszcze zastanawia mnie, czy wymiana żarówek w przednich pozycyjnych na jakieś mocniejsze ledy nie załatwiła by sprawy świateł dziennych, tylko obawiam się, że to mogłoby być niezgodne z przepisami, ale z drugiej strony widuję s-crossy z zapalonymi pozycyjnymi jako dzienne, a może była taka wersja że np. miały żarówki dwuwłóknowe w tych pozycjach?
Ktoś dokładał dzienne?
Ciekaw jestem Waszych opinii.

Pozdrawiam


Na górę
Post: 14-01-2020, 07:08 
Offline

Rejestracja: 21-06-2015, 12:31
Posty: 1819
Suzuki: SuziQuattro
Wymień żarówki i po kłopocie, szukaj na forum - pionierzy juz byli.


Na górę
Post: 14-01-2020, 10:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-01-2019, 22:18
Posty: 1583
Lokalizacja: Wieliczka
Suzuki: Swift+Vitara
Przypomnę tylko, że wymiana żarówek nie wystarczy. Klosze muszą mieć wybitą homologację DRL. Inaczej światła nie są dopuszczone do ruchu, nawet jeśli żarówki są DRL.

Ponadto w autach wyprodukowanych po 2010 roku niedopuszczalne (według przepisów) jest włączanie świateł dziennych łącznie ze światłami pozycyjnymi z tyłu. Co ciekawe, zakaz ten jawnie łamie vitara. Chyba ktoś to przeoczył przy homologacji na UE.

_________________
ex Swift III 1.3 (2007) | Swift V 1.2 SHVS (2018) | Vitara 1.4T 4WD AT (2019)


Na górę
Post: 20-01-2020, 02:52 
Offline

Rejestracja: 04-02-2013, 00:06
Posty: 22
Odczytaj i napisz jakie masz oznaczenia homologacyjne na obudowie reflektorów. Wówczas będzie wiadomo, czy dopuszczalne są żarówki LED i na jakiej pozycji. Tam wszystko jest napisane.


Na górę
Post: 20-01-2020, 07:45 
Offline

Rejestracja: 21-06-2015, 12:31
Posty: 1819
Suzuki: SuziQuattro
Mój ,2014 ma światła dzienne fabrycznr- to są pozycyjne z przodu. Zapalają się samoczynnie.


Na górę
Post: 20-01-2020, 20:33 
Offline

Rejestracja: 09-01-2010, 14:02
Posty: 3375
Lokalizacja: Kwidzyn
Mój też 2014 ma DRL. Myślałem, że to standard.

_________________
S-cross 1,6 Pb AWD


Na górę
Post: 23-01-2020, 18:52 
Offline

Rejestracja: 04-02-2013, 00:06
Posty: 22
Gwoli wyjaśnienia oznaczeń spotykanych na obudowach lamp

Typy homologacji?

Na kloszu lampy, na mocowaniach lub plastikowych elementach wybijane są cechy homologacji.
Najistotniejsze jest to, czy lampa posiada homologację "E", czyli dopuszczenie do ruchu w Europie.
Może występować jako samodzielna litera "E" w kółku, lub może występować przy niej numer, który oznacza kraj wydający homologację:

E1 - Niemcy
E2 - Francja
E3 - Włochy
E4 - Holandia
E5 - Szwecja
E6 - Belgia
E7 - Węgry
E8 - Czechy
E9 - Hiszpania
E10 - Jugosławia
E11 - Wielka Brytania
E12 - Austria
E13 - Luksemburg
E14 - Szwajcaria
E20 - Polska

Oczywiście nie oznacza to, że w Polsce możemy używać tylko lamp z homologacją E20 - każda jest akceptowana, gdyż kraje UE zobowiązane są do akceptowania swoich homologacji.

Następnie na kloszu znaleźć możemy informację jakie źródło światła może być używane w lampie:

A - Pozycyjne
B - Przeciwmgłowe
C - Mijania
R - Drogowe
CR - Drogowe i mijania
C/R - Drogowe albo mijania
HC - Halogenowe mijania
HR - Halogenowe drogowe
HCR - Halogenowe drogowe i mijania
HC/R - Halogenowe drogowe albo mijania
DC - Ksenonowe mijania
DR - Ksenonowe drogowe
DC/R - Bi-xenon

Znak ukośnika "/" oznacza, że dane lampy nie mogą świecić się jednocześnie.

Spotykane w lampach S-Crossa ( przynajmniej w moim [ E13 17,5 HC/R 1a RL A ] ) na przykład:

"HC/R" oznacza lampę halogenową ( "H" ), "C" światło mijania, a "R" światło drogowe. Ukośnik mówi, że światła te nie mogą świecić jednocześnie;
czyli tylko i wyłącznie żarówki halogenowe dopuszcza homologacja lampy.

"A" "LR" oznacza, że w reflektorze zawarte jest światło postojowe ( "A" ), dopuszczalne są w nim źródła światła RL.

Światła do jazdy dziennej

Zazwyczaj są to lampki zbudowane z jasnych diod LED, Jednakże nawet i to proste urządzenie obostrzone jest szeregiem norm i wymogów.

Aby móc bezpiecznie używać lamp do jazdy dziennej, muszą one posiadać homologację "E" oraz oznaczenie "DRL" lub "RL" wybitą na kloszu.
Tylko takie lampy są legalne, jazda z każdymi innymi będzie skutkować mandatem za jazdę bez świateł.

Homologowane LEDy muszą spełniać szereg wymagań:
- intensywność światła od 400 do 1200 kandeli ( cd )
- minimalna powierzchnia świecenia to 20 cm2
- automatycznie włączanie świateł DRL wraz z rozruchem pojazdu
- automatyczne wyłączanie świateł DRL w momencie włączenia świateł postojowych, mijania lub drogowych, przy czym:
- wyłączenie nie może nastąpić w przypadku krótkotrwałego użycia świateł drogowych ( "mryganie długimi" )

Dodatkowo montaż tych świateł określają przepisy:

Lampy takie muszą być umieszczone:
- symetrycznie względem osi pojazdu;
- na równej wysokości;
- w odległości od ziemi do dolnej krawędzi lampy minimalnie 25 cm, od ziemi do górnej krawędzi maksymalnie 150 cm;
- odległość między lampami mierzona od wewnętrznej krawędzi nie może wynosić mniej niż 60 cm, chyba że szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm - wtedy odległość minimalna wynosi 40 cm;
- lampy nie mogą wystawać poza boczny obrys pojazdu lub być zamontowane dalej niż 40 cm od niego.

W przypadku S-Crossa gdzie postojowe pełnią również rolę dziennych, konieczne jest zapewnienie
aby światła dzienne świeciły z wymaganą jasnością i aby wraz z nimi nie świeciły się lampy z tyłu
oraz aby postojowe świeciły z wymaganą jasnością o zmniejszonej intensywności w stosunku do dziennych.
Czyli w przypadku gdy użyjemy żarówek typu LED, muszą one działać analogicznie jak zwykłe p21\5w.

Pozdrawiam


Na górę
Post: 25-01-2020, 20:16 
Offline

Rejestracja: 23-11-2019, 20:25
Posty: 43
Suzuki: SX4 S-CROSS
Sprawdziłem oznaczenia na reflektorach:
E13 17,5 HC/R 1a RL A
13785 PL00 01 00 02

nic o drl nie znalazłem :skromny:


Na górę
Post: 25-01-2020, 23:06 
Offline

Rejestracja: 04-02-2013, 00:06
Posty: 22
Może jednak uważnie przeczytaj tekst nieco wyżej o oznaczeniach homologacyjnych na lampach.


Na górę
Post: 28-01-2020, 19:36 
Offline

Rejestracja: 23-11-2019, 20:25
Posty: 43
Suzuki: SX4 S-CROSS
Sorry, ale nie o oznaczenia homologacyjne pytałem.
Zadzwoniłem do ASO Suzuki i pan w serwisie zupełnie nie wiedział co mi powiedzieć na temat świateł dziennych w s-cross z 2014, ale zaproponował że jeśli chcę mogą mi dołożyć halogeny przeciwmgielne z całą instalacją za coś koło 3 kilo :szok:
Trochę mi głupio, że dopiero teraz na to wpadłem, ale dostęp do lamp jest bardzo wygodny, więc obejrzałem sobie wtyk i do pozycyjnych dochodzą 3 przewody, a jak wyciągnąłem żarówkę okazało się, że dwuwłóknowa ze spalonym jednym włóknem, obie żarówki spalone, więc sprawa się wyjaśniła :skromny:
Przy okazji zapytam, może ktoś ma jakieś sprawdzone diody tego typu i zechce się tu podzielić, albo da mi znać na priv, bo w wiadomym serwisie jest ich od zatrzęsienia, a nie chcę się naciąć na jakiś bubel.
Szerokości wszystkim życzę i dziękuję za zainteresowanie tematem.


Na górę
Post: 31-01-2020, 09:43 
Offline

Rejestracja: 23-11-2019, 20:25
Posty: 43
Suzuki: SX4 S-CROSS
Kupiłem diody, zamontowałem i....
....bajeczka sekundę po uruchomieniu silnika włączają się światła dzienne, a po włączeniu świateł mijania lub drogowych przygasają (świecą z mniejszą mocą) jako pozycyjne :D
Jeszcze raz dziękuję za pomoc i zainteresowanie


Na górę
Post: 03-02-2020, 09:16 
Offline

Rejestracja: 12-08-2019, 20:09
Posty: 36
Suzuki: SX4 S-Cross
wawax pisze:
Przypomnę tylko, że wymiana żarówek nie wystarczy. Klosze muszą mieć wybitą homologację DRL. Inaczej światła nie są dopuszczone do ruchu, nawet jeśli żarówki są DRL.

Ponadto w autach wyprodukowanych po 2010 roku niedopuszczalne (według przepisów) jest włączanie świateł dziennych łącznie ze światłami pozycyjnymi z tyłu. Co ciekawe, zakaz ten jawnie łamie vitara. Chyba ktoś to przeoczył przy homologacji na UE.


Tutaj małe sprostowanie. Chodzi o datę wydania homologacji, co nie jest równoznaczne ani z datą produkcji ani nawet z wprowadzeniem nowego modelu czy też liftingu.
Było wiele takich sytuacji. Sam w 2012 roku kupiłem nowego Chevroleta, który w 2011 miał duży lifting a nawet nowe oznaczenie producenta a data homologacji była jednak sprzed 2010 roku.


Na górę
Post: 03-02-2020, 22:26 
Offline

Rejestracja: 23-11-2019, 20:25
Posty: 43
Suzuki: SX4 S-CROSS
Tak, dziękuję za informacje, ale jak pisałem wcześniej homologacja OK, okazało się, że obie żarówki świateł dziennych były spalone, świeciły tylko postojówki, a że samochód mam od niedawna chwilę mi zajęło ustalenie jak to jest z tymi dziennymi, tym bardziej, że diagnosta podczas badania twierdził, że ten model nie ma dziennych :roll: .
Po wymianie żarówek okazało się, iż tak jak pisali poprzednicy jest instalacja fabryczna świateł dziennych, włączają się automatycznie po uruchomieniu silnika (pozycyjne z tyłu nie świecą) i świecą z mniejszą mocą jako postojówki po włączeniu świateł mijania.

Pozdrawiam i szerokości życzę


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 25 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]