Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 23-04-2024, 07:52

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27-06-2021, 20:55 
Offline

Rejestracja: 28-02-2021, 11:04
Posty: 254
Lokalizacja: okolice Krakowa
Suzuki: Sedici 4x4 1,6
Witam
Od niedawna mam takie autko (dokładnie to Sedici) i ogólnie jestem z niego zadowolony, ale martwi mnie trochę działanie wspomagania.
Chodzi mi o występowanie dziwnego zachowania przy szybszej jeździe na wprost.
Wiadomo, że jadąc nawet prostą drogą, cały czas trzeba leciutko korygować kierownicą kierunek jazdy i tutaj takie korygowanie wymaga stosunkowo sporej siły. Jest to niezauważalne w jeździe miejskiej/wiejskiej, gdy cały czas wykonuje się spore ruchy kierownicą, tylko właśnie na prostej drodze, kiedy trzeba tylko delikatnie korygować. W tej sytuacji kierownica stawia lekki opór, jakby coś było przytarte, czy coś w tym stylu.
Pytanie mam takie: czy ktoś z użytkowników zauważył coś takiego w tym aucie?
Zanim zacznę w tym grzebać, chciałbym się upewnić że to jakaś usterka, a nie taka "uroda" tego modelu.
Zwróćcie jednak uwagę, że jeżdżąc tylko jednym autem, można się przyzwyczaić do pewnych zjawisk i ich nie zauważać, więc dobrze by było, żeby wypowiedział się ktoś, kto jeździ także innym autem i ma porównanie.


Na górę
Post: 27-06-2021, 21:24 
Offline

Rejestracja: 28-02-2021, 11:04
Posty: 254
Lokalizacja: okolice Krakowa
Suzuki: Sedici 4x4 1,6
Skorzystałem wcześniej z szukajki, ale nie znalazłem tego tematu, dopiero googel znalazł:
http://www.suzukiklub.pl/forum/viewtopi ... 4d8a1d3e90
Jasna cholera, to jest dokładnie to o co mi chodzi. Co prawda model nowszy, ale problem punkt w punkt ten sam, o którym mówi ten cytowany recenzent. No to kurka fajnie... Przebrnę przez te 11 stron i zobaczę jak to się kończy.


Na górę
Post: 28-06-2021, 01:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-12-2016, 18:49
Posty: 403
Lokalizacja: śląsk
Suzuki: 1,6 benzyna 4x4
mcjezioro pisze:
...Zanim zacznę w tym grzebać, chciałbym się upewnić że to jakaś usterka, a nie taka "uroda" tego modelu....
Na mój gust ten typ tak ma, kwestia przyzwyczajenia i trening bicepsów :)

_________________
sedici 4x4 1,6 benzyna 120 kucyków


Na górę
Post: 28-06-2021, 17:38 
Offline

Rejestracja: 28-02-2021, 11:04
Posty: 254
Lokalizacja: okolice Krakowa
Suzuki: Sedici 4x4 1,6
Może nie zrozumiałeś o czym mowa. Bicepsy nic tu nie mają do rzeczy, bo da radę kręcić nawet trzymając palcami. Ale to "niechętne" działanie kierownicy jest tak nienaturalne, że auto niepewnie i nieprzyjemnie się prowadzi.


Na górę
Post: 28-06-2021, 18:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-12-2016, 18:49
Posty: 403
Lokalizacja: śląsk
Suzuki: 1,6 benzyna 4x4
Mam wrażenie że przy wyższych prędkościach kierownica się "utwardza".
Niepewne prowadzenie samochodu może być związane z zbieżnością kół, miałem coś takiego po około 60 tyś km, po regulacji jest dobrze.

_________________
sedici 4x4 1,6 benzyna 120 kucyków


Na górę
Post: 29-06-2021, 19:59 
Offline

Rejestracja: 28-02-2021, 11:04
Posty: 254
Lokalizacja: okolice Krakowa
Suzuki: Sedici 4x4 1,6
Też ma wrażenie że przy pewnej prędkości siła wspomagania maleje nieco, ale cały czas nie o tym piszę.
Zbieżność niema tu nic do rzeczy. Jeśli tego nie czujesz, to albo tego nie masz, albo się przyzwyczaiłeś, albo... po prostu nie czujesz.
Jeśli nie wiesz o co chodzi, to poczytaj w tamtym temacie, który podlinkowałem. Tam jest to opisane bardziej szczegółowo i wielokrotnie (nie przez wszystkich, bo nie którzy piszą o innych problemach).
A wracając do sedna, to po kilku obserwacjach, przypuszczam że to nie kwestia programowa elektroniki, a mechaniczna. Jakieś zbyt ciasne pasowanie przekładni, albo przytarcie czegoś. Będę grzebał i jeśli coś znajdę, to opiszę


Na górę
Post: 08-08-2021, 12:18 
Offline

Rejestracja: 01-08-2021, 11:54
Posty: 27
Suzuki: Sx4
Witam, a czy nie jest to czasem efekt progresywnego działania wspomagania, miałem kiedyś auto w którym wspomagania działało z taką samą siłą bez względu na prędkość pojazdu i powiem że doprowadzało mnie to do szału dlatego że przy większej szybkości układ robił się gumowy i słabe było wyczucie kół.
Natomiast to w SX4 bardzo mi się podoba i jest racjonalne dlatego że najbardziej potrzebne wspomaganie jest przy manewrach gdy jedziemy wolno natomiast przy dużej prędkości raczej znaczących ruchów kierownicą nie wykonujemy więc wspomaganie jest najsłabsze aby kierowca dobrze czuł drogę.
Rozumiem że komuś może się to nie podobać natomiast ja jestem z takiego działania wspomagania zadowolony.


Na górę
Post: 08-08-2021, 12:37 
Offline

Rejestracja: 28-02-2021, 11:04
Posty: 254
Lokalizacja: okolice Krakowa
Suzuki: Sedici 4x4 1,6
A co z samochodami które mają czysto hydrauliczne wspomaganie? Sądzisz że nie nadają się do jazdy? Nadają się i prowadzą sie normalnie.

Co do tego upośledzonego przypadku, to posprawdzałem co mogłem i wygląda jednak na dziwne sterowanie elektryczne. Po podłączeniu kompa, widać w parametrach, ze nie steruje w ogóle silnikiem, przy małych momentach na kierownicy. Dopiero po przekroczeniu pewnej (niewielkiej) siły, zaczyna wspomaganie reagować. Ogólnie przyzwyczaiłem się do tego i nie kombinuję już, bo kupiłem to auto nie dla tego że spodziewałem się merca, tylko żeby możliwie tanio i bezproblemowo się przemieszczać.

PS. Wczoraj jechałem w trasę drugim autem z "normalnym" wspomaganiem i po przesiadce z Sedici, przez pierwsze kilkaset km trzymałem kierownicę mocno, bo też nie mogłem go wyczuć. Ale nie dla tego że coś było nie tak z autem, tylko z moimi rękami. Stały się drętwe, jakbym z traktora wysiadł. Po pewnym czasie sie przyzwyczaiłem i już było OK.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]