Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 28-03-2024, 15:26

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 277 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 512 Następna
Autor Wiadomość
Post: 26-10-2007, 10:39 
Offline

Rejestracja: 11-06-2007, 09:28
Posty: 17
Lokalizacja: Olsztyn
Po umieszczeniu przeze mnie w stopce informacji o posiadanym aucie z instalacją gazową otrzymałem na prywatną skrzynkę wiele zapytań dotyczących "zagazowania" GV-ki. Z tego wnoszę, że ten temat interesuje dużą rzeszę obecnych i przyszlych potencjalnych uzytkowników auta. Ośmieliłem się zatem założyć nowy wątek z prośbą o zaakceptowanie go przez Moderatora. W ten sposób nie będę musiał codziennie odpisywać na prywatne zapytania wielu czytelników naszego forum.
Zatem do rzeczy!
1. Grand Vitarę z silnikiem benzynowym wybrałem od razu z myslą o założeniu instalacji gazowej. Naturalnie głównym argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem były niższe koszty eksploatacji. Po pięciu miesiącach jazdy moje przewidywania potwierdziły się. Spalanie w silniku benzynowym w/g danych fabrycznych jest tylko poboznym życzeniem producenta. Wskazania mojego komputera pokazywały spalanie benzyny w trasie przy prędkości 80-90 na poziomie średnio 9,5 litra na 100 km. Już jednak przy prędkości między 100, a 120 średnie spalanie wzrastało do około11 litrów. W mieście spalanie wahalo sie od 12, do 14 litrow na 100km. Po "zagazowaniu" okazalo się, że spalanie niewiele sie zwiększyło, o niecałe 10%. O ile średnio zużywałem 11 litrów benzyny, o tyle gazu zuzywam 12 litrów na 100 km. Cóż to oznacza? A no oznacza to w przeliczeniu na ekwiwalent benzynowy - po uwzględnieniu różnicy spalania i stosunku ceny litra gazu do benzyny - spalanie około 6 litrów benzyny na 100 km :!: :!: :!:

2. Ważnym elementem eksploatacji auta z zasilaniem gazowym jest jego dynamika, a w zasadzie powszechnie utrwalane przekonanie o znacznym spadku mocy. Od razu to dementuje w przypadku mojej instalacji. Nie udczuwam żadnego spadku mocy. Bez problemu wykonuję manewr wyprzedzania. Dane producenta instalacji mówią o możliwym spadku mocy rzędu co najwyżej 3% :!: Należy w tym miejscu dodać, że jest to oczywiście instalacja gazowa z tzw. najwyzszej półki. Jej koszt, to 5 000 PLN.

3. Instalację zakładałem w autoryzowanym serwisie Suzuki w Elblągu. Wykonana została fachowo - na marginiesie polecam ten serwis i salon - dają dobre upusty. Opłaca mi sie pojechac na serwis do Elbląga z Olsztyna, mimo tego, ze w Olsztynie też mam dilera Suzuki.
Oczywiście zakladając gaz u dilera zachowałem wszystkie warunki gwarancji fabrycznej na auto

4. Jedyną niedogodnością przy zagazowaniu GV-ki jest umieszczenie zbiornika gazu w bagażnika. Bardzo to obniża jego funkcjonalność Praktycznie zabiera sporo miejsca w - i tak nie za dużym - bagażniku. Mile jednak się rozczarowałem, gdy jadąc na tygodniowe wczasy w Bieszczady z całą rodziną, wszystko się zmieścilo. A mam do zabrania 3 kobiety: żonę i 2 nastoletnie córki :!: Zatem ta niedogodność jest elementem dość względnym

I to tyle najważniejszych refleksji dotyczących instalacji gazowej w Grand Vitarze. Mam nadzieję, że wielu czytelnikom pomogą podjąć decyzję o wyborze paliwa zasilającego auto z trzech mozliwych: olej napędowy, gaz, benzyna.


Na górę
Post: 26-10-2007, 14:16 
Offline

Rejestracja: 27-01-2007, 12:38
Posty: 550
Lokalizacja: Bydgoszcz
polijan pisze:
CUT
4. Jedyna niedogodnoscia przy zagazowaniu GV-ki jest umieszczenie zbiornika gazu w bagażnika. Bardzo to obniża jego funkcjonalnosć Praktycznie zabiera sporo miejsca w - i tak nie za dużym - bagażniku. CUT

A mozna poprosic o jakies konkrety, np. zdjecia?
Dzieki i pozdrawiam :)

_________________
Robert


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-10-2007, 19:23 
Offline

Rejestracja: 11-06-2007, 09:28
Posty: 17
Lokalizacja: Olsztyn
Fotki mogę zamieścić, zaden problem, tylko nie wiem jak to uczynić. Niech ktos mi podpowie technikę przesyłania zdjęć na forum.


Na górę
Post: 08-11-2007, 20:31 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-08-2007, 19:54
Posty: 1138
Lokalizacja: 3-miasto
Dr.Bunsen pisze:
polijan pisze:
CUT
4. Jedyna niedogodnoscia przy zagazowaniu GV-ki jest umieszczenie zbiornika gazu w bagażnika. Bardzo to obniża jego funkcjonalnosć Praktycznie zabiera sporo miejsca w - i tak nie za dużym - bagażniku. CUT

A mozna poprosic o jakies konkrety, np. zdjecia?
Dzieki i pozdrawiam :)

Chodzi pewnie o to, że GV ma koło zapasowe na klapie bagaznika i jedynym rozwiązaniem był cylinder w bagażniku. Co do konkretów, to tych co nie widzieli zapraszam do obejrzenia mojego gazu. I co ja mam powiedzieć o bagażniku :( . Ale przy dystrybutorze :zakrecony:


Na górę
 Tytuł:
Post: 12-11-2007, 11:39 
Offline

Rejestracja: 27-10-2007, 07:58
Posty: 3
Lokalizacja: Warszawa
Cześć. Czy ktoś może wie jaka jest różnica miedzy instalacją gazową LANDI RENZO ( Włoska ) a PRINCE ( Holenderska ) poza różnicą w cenie jakieś 1200zł. Nikt , nawet osoby ktore je montują nie potrafią tego racjonalnie wyjaśnić. A chce założyć instalacje do GV 2litrowej i wolałbym żeby to jakoś dzialało


Na górę
 Tytuł:
Post: 14-11-2007, 21:18 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-08-2007, 19:54
Posty: 1138
Lokalizacja: 3-miasto
Arek pisze:
Cześć. Czy ktoś może wie jaka jest różnica miedzy instalacją gazową LANDI RENZO ( Włoska ) a PRINCE ( Holenderska ) poza różnicą w cenie jakieś 1200zł. Nikt , nawet osoby ktore je montują nie potrafią tego racjonalnie wyjaśnić. A chce założyć instalacje do GV 2litrowej i wolałbym żeby to jakoś dzialało

Ja,.... ja... nie wiem. Ale może onibędą wiedzieć. Tyle, że musisz mieć sporo czasu na lekturę.


Na górę
 Tytuł:
Post: 23-11-2007, 22:02 
Offline

Rejestracja: 16-04-2007, 15:42
Posty: 9
Lokalizacja: Radom
Ja też założyłem do nowej Vitary XL-7 gaz .Było to podstawowe założenie przy kupnie tego auta .Gaz marki Prince w cenie około 6000 zł zwrócił mi się po około 6-ciu miesiącach jazdy .Nie mam żadnych problemów w eksploatacji oczywiście przy serwisowaniu gazu co 25 - 30 tys. kilometrów,spala w mieście 15-17 litrów , w trasie 12-15 (silnik V6 2,7).
Butla zabrała mi trochę miejsca w bagażniku ,ale bez przesady w pięć osób bez problemu byliśmy w Chorwacji .
Gaz polecam ! Tylko trzeba tankować w sprawdzonych stacjach ja na Statiol .
Pozdrawiam


Na górę
 Tytuł:
Post: 24-11-2007, 19:46 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-08-2007, 19:54
Posty: 1138
Lokalizacja: 3-miasto
raftom66 pisze:
Ja też założyłem do nowej Vitary XL-7 gaz .Było to podstawowe założenie przy kupnie tego auta .Gaz marki Prince w cenie około 6000 zł zwrócił mi się po około 6-ciu miesiącach jazdy .

Dżizus Krajs! Co tak drogo? Pewnie zdziercy z salonu wtrącili (a raczej zabrali) swoje trzy grosze. Ale i tak gratulacje. Pokaż kiedyś fotki.


Na górę
 Tytuł:
Post: 24-12-2007, 12:16 
Offline

Rejestracja: 11-06-2007, 09:28
Posty: 17
Lokalizacja: Olsztyn
Może mi się wreszcie uda wstawić fotkę instalacji gazowej. Dopiero dziś to czynię, bo wcześniej doprawdy nie miałem czasu.
Obrazek

Jak widać na fotce - 50-litrowy zbiornik ustawiony jest wzdłuż szerszej części dzielonej tylnej kanapy. Chodzi o to, by można było składać przynajmniej węższą część. Poza tym wielkość zbiornika zostałA dobrana pod kątem otwierania i wykorzystywania schowka pod powierzchnią bagażnika. Takie rozwiązanie mnie zadowala i kilkumiesięczna eksploatacja to potwierdziła.
Z perspektywy tego czasu pragnę dopisać, że mam już na gazie przejechane około 13 tys. km. żadnych problemów!!!
Przy okazji wesołych świąt dla wszystkich Suzukomaniaków i zadowolenia ze swych aut w nowym 2008 roku!!!


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-05-2008, 18:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-05-2008, 21:55
Posty: 4
Lokalizacja: Biłgoraj
polijan moze moglbys blizej okreslic jaki masz gaz ??


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-05-2008, 14:27 
Offline

Rejestracja: 13-05-2008, 20:40
Posty: 4
odnosnie gazu w gv-to widzialem zbiornik pod podwoziem z tylu.czy to legalne w pl?ja osobiscie coraz powazniej mysle o zagazowaniu mojej 2.5 v6


Na górę
Post: 19-09-2009, 14:37 
Offline

Rejestracja: 19-09-2009, 13:12
Posty: 21
Lokalizacja: Bydgoszcz / Włocławek
ile osób tyle opinii jest o gazie. Ja jestem zwolennikiem instalacji LPG ponieważ do niedawna przez długi czas jeździłem Toledo II z lpg ...posiadałem instalacje dedykowana Landirenzo właśnie do silnika 1.6. jak tylko skończy mi się gwarancja również myślę o gazie w nowej „suzi”. Wg mnie nie ma co bać się gazu trzeba tylko po prostu przemyśleć i przekalkulować cała operacje .
po 1. 2.0 jest tańsze od 1.9 ddis o 14 tys zł
po 2. 2.0 to prosty silnik więc nie powinno być jakiś większych problemów
po 3. nie wolno oszczędzać na instalacji trzeba założyć pełna sekwencje 4 generacji za około 2500zl (cena w serwisie LandiRenzo z 2006r),co i tak nie jest jakąś wielka kwotą. Wg mnie lepsza instalacja od sekwencji 4 generacji jest nie uzasadniona (może się nie znam)
po 4. wiele osób twierdzi ze silnik szybciej się rozleci po gazie...jeśli nawet to nie wieżę żeby mogło to się stać po małym przebiegu. Ja zdrobiłem 70 tys km mój znajomy ponad 120 tys km na gazie i nic się nikomu nie działo. Jeśli już coś ma się stać to te 150-200 tyś trzeba na gazie zrobić ,żeby mogło dojść do jakiejś awarii. Jeśli już do niej dojdzie to naprawa w cale nie będzie jakaś bardzo kosztowna ponieważ to silnik benzynowy. Biorąc pod uwagę różnice w cenie między dieselem a benzyna czyli 14 tys zł podejrzewam ,że za ta cene zrobię ze 3-4 naprawy główne a jeszcze bedzie mi sie to opłacało.
po 5. te diesele w cale nie są aż tak bezawaryjne same wtryskiwacze kosztują w komplecie 8 tyś do tego awaria turbiny od 2 tys za regeneracje do 4 za nowa a w serwisie pewnie okolo 10 tyś do tego filtr cząstek stałych 10 tyś a regeneracja 2 tys zł o ile w ogóle suzuki ją wykonuje, a przecież to co ja wymieniam to tylko osprzęt a mamy przecież jeszcze cały silnik . Daje nam to taką kwotę ze głowa małą ..a przecież tego wszystkiego nie ma w benzynówce więc w cale diesel nie jest taki wspaniały
po 6 . Spalanie gazu będzie wyższe o jakieś 30 proc wyższe od benzyny ( i tak ma być!! Nie wolno przy tym kombinować bo zrąbiemy silnik przez uboga mieszanke) czyli jeśli mi 2.0 pali 10l/100 km to gazu będzie palił 13l co daje nam jakieś 24-25zł /100km ( przy cenie gazu 1.89zł ). Diesel pali z 7-8 co daje mam około 26-30zł (przy cenie 3.80) więc nadal diesel jest droższy.
po 7. Mit o słabszej dynamice na gazie przy dobrym wyregulowaniu i sekwencji to też nie prawda . Moj seat rozpędzał się tak samo na gazie jak na benzynie jechał ponad 190 km/h na gazie więc nie widzę jakiejś zauważalnej różnicy
po 8. Mówi się ze gaz to pozorna oszczędność go serwis droższy...no nie wiem trzeba jedynie częściej wymieniać świece , filtry do gazy (wymiana co około 15tys km) to koszt 20-50zl zależy u kogo się je wymienia , regulacji praktycznie się nie robi. Ja przejechałem 70 tyś km i tylko 2 razy regulowałem instalacje i to na samym początku mojej przygody z gazem (nic się za nią nie płaci ponieważ polega ona kliknięciu myszą w „kompie”) . Przy każdym przeglądzie sprawdzaliśmy parametry i zawsze było wszystko idealnie. Przegląd co roczny kosztuje chyba 150 zł w stacji kontroli pojazdów tu jest drożej ale nie ukrywajmy i tak opłaca się.


Takie są moje spostrzeżenia z eksploatacji przez 3 lata i przejechaniu 70 tys km samochodem zasilanym, gazem. Kupiłem moją G. Vitare z silnikiem 2.0 właśnie z myślą o po gwarancyjnym montażu gazu. Jeśli ktoś się ze mną nie zgadza proszę o fachową wypowiedz i wytłumaczenie mi dlaczego się mylę. Najczęściej słyszę ze gaz jest zły „bo tak” albo ,że „kolega kolegi zamontował i że się coś popsuło”…bawi mnie takie gadanie. Nie mówię też ,że diesel jest zły sam posiadam 2 gi samochód z silnikiem diesel. Jeździ się super ale cały czas mam taki lekki strach ,że tyle rzeczy może się w nim potencjalnie popsuć (wtryski ,turbo , filtr cząstek stałych, jakieś czujniki ) dlatego przy "suzi" powróciłem do benzyny i w przyszłości LPG
Pozdrawiam wszystkich posiadaczy Suzuki 


Na górę
 Tytuł:
Post: 21-10-2009, 14:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13-10-2009, 13:07
Posty: 46
Lokalizacja: Kraków
Ja jestem przeciwnikiem LPG. Może dlatego,ze zraziłem sie przy pierwszym samochodzie ( cały czas naprawy i awarie silnika) nawet w tak dobrej marce jaką jest suzuki,nie polecam instalacji gazowej.


Na górę
 Tytuł: gaz
Post: 23-10-2009, 08:06 
Offline

Rejestracja: 21-06-2009, 12:10
Posty: 58
jeżdżę gv 2.0 2007 zrobiłem 62000 na gazie żadnej różnicy na mocy serwisować co 15 tyś koszt 70 zł co 30 tyś regulacja zaworów koszt 150 zł plus ewentualne podkładki koszt max 250 zł i założyć lubrifikator to mała dawka oleju do zaworów


Na górę
 Tytuł: Re: gaz
Post: 24-10-2009, 19:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13-08-2008, 21:36
Posty: 41
Lokalizacja: Dolny Śląsk
maro pisze:
co 30 tyś regulacja zaworów koszt 150 zł plus ewentualne podkładki koszt max 250 zł


to chyba u znajomego mechanika ,bo w ASO we Wrocławiu ta przyjemność kosztuje 800 zł a i tak potrafią to spierniczyć.


Na górę
 Tytuł: zawory
Post: 29-10-2009, 21:41 
Offline

Rejestracja: 21-06-2009, 12:10
Posty: 58
regulację zaworów przeprowadziłem w autoryzowanym serwisie w wejcherowie trzeba dzwonić i pytać o ceny w tym serwisie można przyjechać
z własnymi olejami filtrami jest wtedy dużo taniej . dzwoniądz do różnych serwisów ceny mają różne ale takij ceny nie usłyszałem nigdzie


Na górę
 Tytuł:
Post: 01-11-2009, 17:43 
Offline

Rejestracja: 12-10-2009, 08:32
Posty: 37
Lokalizacja: Warszawa
Gaz w aucie to temat rzeka i opinie beda podzielone.
Ja mam podobna jak MGEPoland, czyli: nie popieram.
Tez mialem raz auto z gazem i ok,smigal za darmo,natomiast w zime mialem problemy z odpaleniem i moj kolega w swoim z obrotami i innymi sytuacjami ktorych nie pomne :D
Wybor gazu to w tym kraju to jak mi sie wydaje koniecznosc ekonomiczna-ja to rozumiem, jednak reklamowanie gazu jak cos naprawde extra... to juz chyba przesada.However, kazdy robi jak mu pasuje w swoim aucie i zawsze dobrze poczytac cos fachowego 8)


Na górę
Post: 09-11-2009, 21:10 
Offline

Rejestracja: 16-10-2009, 18:16
Posty: 246
witam posiadam suzkigrand vitara z usa z 2006 roku chce zalozyc do niej gaz jednak wszystkie z tego co czytalem maja butle w bagazniku a ja chce miec pod samochodem nie wiem czy to jest legalne czy nie jest to wykonalne??


Na górę
 Tytuł:
Post: 09-11-2009, 23:21 
Offline

Rejestracja: 12-05-2008, 12:05
Posty: 59
najprościej to zapytać serwis lpg, ja pytałem ale już nie pamiętam :?
trzeba by wyciąć podłogę bagażnika a to już nie jest takie fajne


Na górę
 Tytuł:
Post: 09-11-2009, 23:46 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-08-2007, 20:49
Posty: 3897
Lokalizacja: Sztutowo czasem Warszawa
Suzuki: Była GV II 2007 DDIS
Hmmm... ja nie bardzo widzę miejsce pod autem (no chyba, że wywalisz zbiornik paliwa). Pomijam fakt że osobiście bałbym się montować butlę pod samochodem... Może na drzwiach, w miejce koła zapasowego... ;)

_________________
Pozdrawiam, Marek
"There are 10 types of people in this world, those who understand binary and those who don't" ;)
I już bez klekocika :placze:


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-11-2009, 01:01 
Offline

Rejestracja: 12-05-2008, 12:05
Posty: 59
pewnie wszystko da się zrobić, to tylko kwestia ceny. co do bezpieczeństwa, to bak z paliwem jest również od spodu, a zbiorniki na lpg mają dużo większą wytrzymałość niż zbiorniki na pb/on.
ja jednak mimo tego, nawet jeśli pozwalałyby na to przepisy, nie zamontowałbym zbiornika w tym miejscu - tam po prostu nie ma go gdzie włożyć nie wycinając podłogi. z tego co pamiętam to w w tym zewnetrznym zapasie na klapie nie wolno tego robić ale to chyba jest logiczne, zero strefy zgniotu


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-11-2009, 09:08 
Offline

Rejestracja: 12-10-2009, 08:32
Posty: 37
Lokalizacja: Warszawa
...hmm...nie wiem jak z podwoziem....ale zawsze możesz zamontować sobie zbiornik na dachu ;)


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-11-2009, 10:34 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-08-2007, 20:49
Posty: 3897
Lokalizacja: Sztutowo czasem Warszawa
Suzuki: Była GV II 2007 DDIS
holly pisze:
co do bezpieczeństwa, to bak z paliwem jest również od spodu, a zbiorniki na lpg mają dużo większą wytrzymałość niż zbiorniki na pb/on.
ja jednak mimo tego, nawet jeśli pozwalałyby na to przepisy, nie zamontowałbym zbiornika w tym miejscu - tam po prostu nie ma go gdzie włożyć nie wycinając podłogi. z tego co pamiętam to w w tym zewnetrznym zapasie na klapie nie wolno tego robić ale to chyba jest logiczne, zero strefy zgniotu


Z tym, że rozprucie zbiornika z pb/on i konsekwencje ewentualnego zapłonu są nieco inne niż zbiornika z lpg... Ja widziałem efekt eksplozji 3kg butli turystycznej. Jak to wygląda przy zbiorniku zdecydowanie większym mogę sobie tylko wyobrazić...
Oczywiście nie jestem fachowcem i mogę się mylić.

Co do montażu w miejscu koła zapaasowego - to miał być żart ;)

_________________
Pozdrawiam, Marek
"There are 10 types of people in this world, those who understand binary and those who don't" ;)
I już bez klekocika :placze:


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-11-2009, 18:10 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15-12-2006, 15:52
Posty: 774
Lokalizacja: Białystok
Wątpię, żeby dało się ot tak rozwalić zbiornik LPG. Przeca to megapancerne jest. Ludzie montują pod pokładem w terenówkach jeżdżących w terenie i nie narzekają. Tyle, że zazwyczaj zbiornik zajmuje miejsce po baku benzyny, który zastępuje zazwyczaj jakaś wydumka, tudzież bak z malucha. ;)

Niemniej taka rzeźba w nowym samochodzie... :? Nie mówiąc już, że bez oryginalnego zbiornika paliwa auto nie powinno przejść przeglądu, ale wiemy wszyscy że przegląd w Polsce to nie problem. :lol:


Na górę
Post: 28-11-2009, 21:19 
Offline

Rejestracja: 28-11-2009, 21:10
Posty: 1
a powiedzcie coś na temat cen Instalacji Gazowej...
Chce włożyć w moje Suzuki Grand VItara 2007rok, 2.7 poj. z USA - instalcje gazową a mogę na to przeznaczyć 3 tyś max. czy myślicie że znajde jakiś serwis co mi założy IG w tej cenie...


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 277 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 512 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]