Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 19-04-2024, 20:49

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: kolo zapasowe
Post: 23-05-2021, 17:22 
Offline

Rejestracja: 20-09-2020, 20:30
Posty: 4
Suzuki: grand vitara 2
Witam.
Wybieram sie w daleka trase(1300km) i mam pytanie co do zapasu.jezdze na kolach 225/65/17 a zapas orginalny 225/70/16.
W razie kapcia moge ten zapas zalozyc?nie rozwale nic w napedzie?dodam ze na trasie nie ma zadnego wulkanizatora.
pozdrawiam serdecznie


Na górę
Post: 25-05-2021, 20:31 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-08-2007, 20:49
Posty: 3903
Lokalizacja: Sztutowo czasem Warszawa
Suzuki: Była GV II 2007 DDIS
Jeśli tak długa trasa to lepiej mieć taki sam rozmiar. Pamiętaj też o przepisach. ;)

_________________
Pozdrawiam, Marek
"There are 10 types of people in this world, those who understand binary and those who don't" ;)
I już bez klekocika :placze:


Na górę
Post: 18-12-2021, 12:43 
Offline

Rejestracja: 31-10-2021, 19:14
Posty: 1
Suzuki: Grand Vitara II
Wiem, że temat trochę stary ale tak dla potomności.
Różnica w średnicy kół 225/65 R17 i 225/70 R16 to jakieś 3mm. Taka różnica nie ma żadnego znaczenia bo może ona zawsze wystąpić, nawet na identycznych kołach - np. różne ciśnienie czy inna głębokość bieżnika. Ja u siebie mam koła 225/60 R18 i są one około 6mm większe od zapasu. Mechanizm różnicowy spokojnie poradzi sobie z taką różnicą.
Najfajniej by było mieć koło zapasowe identyczne jak pozostałe 4 ale to już jest spory koszt jak na to, że pewnie użyjemy go 2 razy w życiu.
Oczywiście koło zapasowe mimo, że wygląda dość normalnie to jest nieststy dojazdówką i należy pamiętać o jego ograniczeniach. np. prędkość maksymalna. Wszystko jest w instrukcji samochodu.
Co do przepisów, o których pisze kolega "czoboki" to jestem sam ciekaw. W końcu to koło zapasowe jest oryginalnym wyposażeniem samochodu więc nie uważam by jego używanie było nielegalne. Gdyby przepisy działały w ten sposób to wszystkie koła dojazdowe były by nielegalne co brzmi absurdalnie... Chyba, że kolega miał coś innego na myśli.


Na górę
Post: 18-12-2021, 16:05 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-08-2007, 20:49
Posty: 3903
Lokalizacja: Sztutowo czasem Warszawa
Suzuki: Była GV II 2007 DDIS
Miałem na myśli jednakowe koła na jednej osi co regulują przepisy. Koło dojazdowe, to inna bajka i jest ono specjalnie oznaczone.
Jeśli wrzucisz na zapas "coś" powiedzmy na feldze stalowej w ciutek innym rozmiarze i założysz, to w jakichś tam ekstremalnych sytuacjach, możesz mieć problemy. Teoretyzuję, bo nie słyszałem a takich przypadkach, ale kto mieszka w Polsce ten w cyrku się nie śmieje. ;)
Teoretycznie nie powinieneś mieć na jednej osi opon których głębokość bieżnika będzie na tyle duża, że zrobi różnicę. Nikt tego nie sprawdza na co dzień , lecz problem może pojawić się w momencie wypadku/kolizji. Przy paru, które miałem w życiu i była policja, zawsze sprawdzali koła.

Lepiej odkopać stary temat i zrobić kontynuację, niż zakładać nowy. ;)

_________________
Pozdrawiam, Marek
"There are 10 types of people in this world, those who understand binary and those who don't" ;)
I już bez klekocika :placze:


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 42 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]