Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 19-04-2024, 07:19

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 03-04-2019, 16:42 
Offline

Rejestracja: 26-03-2019, 07:28
Posty: 5
Suzuki: Baleno
Cześć,
witam wszystkich to mój pierwszy post tutaj. W ramach prezentu ślubnego teściowie podarowali mojej Żonie oraz mnie auto -Suzuki Grand Vitarę 2 z 2009r. (3 drzwiowa, 1.6 benzyna, 106 KM). Auto bardzo dobrze zadbane, o dziwo przebieg tylko 80 tyś. km - to jeden z tych rzadkich przypadków, kiedy Teść naprawdę jeździł nim tylko po wioskach na zakupy :D Po pierwszym przeglądzie wszytko jest ok -tylko lekkie ślady rdzy na rurze wydechowej.

W pakiecie do auta dostałem też zestaw lekcji jazdy - niestety nie dość, że będzie to moje pierwsze auto, to zrobiłem prawo jazdy i 10 lat leżało w szufladzie nieużywane. Więc praktycznie nie umiem jeździć.

I tutaj moje pytanie do Was, którzy raz, że już mają Viertarki i już umieją jeździć - co mogę zrobić (oprócz oczywiście przykładania się do lekcji :) i ostrożnej jazdy), żeby auto służyło nam jak najdłużej ? Zawsze wydawało mi się, że 10-o letnie samochody to złomy, ale ostatnio zacząłem się orientować, że wcale tak być nie musi :D W szczególności interesowały by mnie takie rzeczy, jak:

1. Czy powinienem przed zimą oddać Viertarkę do konserwacji podwozia? Podobno rdza lubi żreć te auta? Jestem z Wrocławia, a w mieście sypią soli na drogi na potęgę. Auto będzie stało na parkingu na wolnym powietrzu nie mam garażu (jak kupowaliśmy mieszkania to nawet nie myśleliśmy o samochodzie)
2. Czy powinienem regularnie wykonywać jakieś określone przeglądy / wymiany, oprócz standardowych związanych z olejem, itp.?
3. Ponieważ jestem początkującym kierowcą, to pewnie mocno eksploatować sprzęgło i skrzynię biegów. Czy Vitary mają jakieś szczególne podatności na problemy w tym obszarze?
4. Nie jestem tunigowcem (tylko programistą :) ), ale na chłopski rozum wydaje się, że dodanie rur z przodu i z tyłu ma sens, bo może złagodzić skutki kolizji, a nie tylko ładnie wyglądać. Mylę się?

To tyle z mojej strony. z góry dziękuję za informacje i pomoc. Przez najbliższe pół roku (pewnie tyle) - jeśli we Wrocławiu zobaczycie czarną Vitarkę z 2009r. z listkiem z tyłu to uciekajcie, bo to pewnie ja :p


Na górę
Post: 03-04-2019, 17:49 
Offline

Rejestracja: 21-06-2015, 12:31
Posty: 1819
Suzuki: SuziQuattro
ad 0. wykup sobie lekcje doszkalające w auto-szkole.
ad 1. zrób przegląd, mycie i konserwację po zimie, nie przed.
ad 2. poszukaj ( z polecenia) solidnego mechanika, on dokona przeglądu przy każdej wymianie oleju i powie co jest potrzebne.
ad 3. wszystko zależy od kierownika, można zajechać każde auto, patrz p. 0.
ad 4. w razie kolizji twoje auto może i mniej ucierpi, ale 2 strona będzie wołać od ciebie odszkodowanie. Zresztą od jakiegoś czasu tylko homologowane można zakładać. Pomyśl o pieszym którego możesz trafić, bo o kangury to ciężko w Polsce.


Na górę
Post: 03-04-2019, 19:46 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-08-2007, 20:49
Posty: 3903
Lokalizacja: Sztutowo czasem Warszawa
Suzuki: Była GV II 2007 DDIS
Ad.1. Tak, trzeba. Im szybciej tym lepiej. GV II rdzewieją.
Ad.4. Kangury mają homologację (ale trzeba pytać bo nie wszystkie). Problem jest ze stalowymi zderzakami.
Te ładne błyszczące, o których myślisz, w przypadku kolizji z innym autem najprawdopodobniej więcej szkód zrobią Tobie. Ich mocowanie to cieniutkie blaszki.

_________________
Pozdrawiam, Marek
"There are 10 types of people in this world, those who understand binary and those who don't" ;)
I już bez klekocika :placze:


Na górę
Post: 03-04-2019, 19:53 
Offline

Rejestracja: 26-03-2019, 07:28
Posty: 5
Suzuki: Baleno
Hej,
dzięki za odpowiedź! Co do lekcji to oczywiście już kupione i zaplanowane :) Mechaników już szukam przez znajomych, zwłaszcza takich, którzy też mają japońskie autka.
Jeśli chodzi o orurowanie to doczytałem i rzeczywiście, musi być homologowane. Podobno policja może zabrać nawet dowód rejestracyjny za nieprawidłowy model. Ciekawe. Ale fakt, piesi mogą źle znieść spotkanie z czymś takim :/


Na górę
Post: 06-04-2019, 13:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29-11-2017, 02:15
Posty: 36
Lokalizacja: Żary
Suzuki: GV II 1.6,2.0
Jak już tak bardzo chcesz kangura to poszukaj tzw oryginalną nakładkę na zderzak.Mam u siebie ale kupiłem razem ze zderzakiem po małej stłuczce,i całkiem fajnie to wygląda.Fotkę mogę dać w tygodniu bo teraz padł rozrusznik i jest u mechaniora :sciana:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
Post: 16-04-2019, 10:33 
Offline

Rejestracja: 26-03-2019, 07:28
Posty: 5
Suzuki: Baleno
Hej,
dzięki wielkie. Faktycznie, fajnie to wygląda, zobaczę, co da się zrobić. Aktualnie finalizuję wszystkie formalności z rejestracją auta, jak będzie po wszystkim to zacznę się rozglądać.
Chciałbym też znaleźć dobre miejsce do zabezpieczenia antykorozyjnego we Wrocławiu, muszę przeszukać to formum, bo na pewno coś już było w temacie.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]