Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 19-03-2024, 03:03

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25-01-2023, 20:43 
Offline

Rejestracja: 21-07-2022, 23:42
Posty: 5
Suzuki: Grand Vitara 2
Witam, mam problem z Suzuki grand vitara 2006 1.9DDIS. Mianowicie swieci się check engine oraz dpf. Autko normalnie przyspiesza do momentu kiedy zaświeci się zygzak. Wtedy wchodzi w tryb awaryjny i nie kreci się wyżej niż 3tys obrotów. Po zgaszeniu i odczekaniu chwilkę zygzak znika i dalej przez jakiś czas normalnie przyspiesza i ma moc. Oczywiście check i dpf nie znika. Jeśli jade dosyć dynamicznie gwałtownie przyspieszam czy tez zmieniam bieg przy 3.5tys obrotów zygzak nie wraca. Gdy tylko chwile zacznę jechać na stałych obrotach lub bez przyspieszania zygzak wraca i dalej brak mocy do momentu zgaszenia i odczekania. Po podpieciu kompa wyskakuje błąd p0486 obwód czujnika b recyrkulacji spalin. Df209 czujnik położenia zaworu egr, df312 zadanie prędkości, niespójna prędkość pojazdu. Egr wymieniony na nowy skv, węże od czujnika różnicy ciśnień do dpf sprawdzone. Dodam, ze po zgaszeniu przez kilka sekund z okolic egr dochodzi jakiś dźwięk pracy silniczka tak jakby egr zamyka się i otwiera a po chwili ustaje i zostaje samo bzyczenie, ktoro po chwili tez znika. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.


Na górę
Post: 26-01-2023, 10:05 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-08-2007, 20:49
Posty: 3894
Lokalizacja: Sztutowo czasem Warszawa
Suzuki: Była GV II 2007 DDIS
Na forum te tematy są bardzo szeroko opisane. :) Warto poszukać.

Dźwięk z EGR - tak, to normalne i nie ma się czym przejmować. Jeśli usłyszałbyś głośne terkotanie, to by oznaczało uszkodzoną zębatkę, ale to co opisujesz to normalne.

Czy EGR był adaptowany po wymianie? Czasem trzeba, czasem nie - to jest loteria.

Jest szansa, że masz zapchany DPF, warto sprawdzić kompem jego stan oraz stan katalizatora.

Jak podepniesz pod solidny komp to trzeba też sprawdzić wartości na czujnikach temperatury za i przed dpf. Masz stare auto (nie wiem jaki przebieg) jest duża szansa, że czujni przed dpf jest trafiony, to standardowy problem tych aut. Jeśli jest trafiony DPF albo nie jest w ogóle wypalany albo nie do końca.

Czy DPF był wymieniany lub czyszczony maszyną? Warto do niego zajrzeć kamerą i sprawdzić w jakim jest stanie. Po pewnym czasie dpf się kończy i trzeba wymieniać na nowy lub sprawny używany.

Jak długo masz auto?

Nie wiem skąd jesteś, ale warto aby auto obejrzał ktoś kumaty.

_________________
Pozdrawiam, Marek
"There are 10 types of people in this world, those who understand binary and those who don't" ;)
I już bez klekocika :placze:


Na górę
Post: 29-01-2023, 04:48 
Offline

Rejestracja: 21-07-2022, 23:42
Posty: 5
Suzuki: Grand Vitara 2
Egr nie był adaptowany, autko posiadam ponad 10lat ale niestety mam już w niej drugi silnik wiec to co działo się z obecnym do końca nie wiem. Po podłączeniu kompa wychodziło, że w dpf było 48g sadzy. Dpf wymontowałem solidnie przeczyściłem i przedmuchałem. Po zamontowaniu i krótkiej wycieczce na autostradę kontrolka dpf zniknęła. Od czasu do czasu wyskakuje zygzak ale zgaszę odpalę i znika, pewnie jeszcze raz solidnie będę musiał wypalić go na autostradzie . Oba czujniki temperatury sprawne, odczytują temperaturę. Natomiast w dalszym ciągu świeci check i jest błąd P0486 obwód czujnika b recyrkulacji spalin.


Na górę
Post: 29-01-2023, 20:24 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-08-2007, 20:49
Posty: 3894
Lokalizacja: Sztutowo czasem Warszawa
Suzuki: Była GV II 2007 DDIS
Jest opcja, że czujnik do wymiany.
Czujniki temperatury - ok, rozumiem, że w pełnym zakresie, a nie na przykład tylko do 200 stopni? U mnie czujnik "za" działał, ale właśnie do 200 stopni, w efekcie zero wypalania, a nawet grzej, bo komp próbował wypalać lał paliwo i efekt wiadomy. :).
Acha, pamiętaj, że przy przytkanym dpf nie zawsze zapala się kontrolka dfp, a często właśnie zygzak. Tak było u mnie.
Właśnie przy walce z czujnikiem, miałem sytuację taką, że był tylko zygzak. Po wymianie czujnika pojechałem w trasę i nagle do zygzaka dołączyła kontrolka dpf, potem zgasł zygzak, a potem dpf. :) Parę razy tak miałem przy innych okazjach, a czasem kontrolki dpf nie widziałem tylko zygzak. Niestety nasze auta mają dość szczególny system sygnalizacji, ale to pewnie wiesz. ;)

Tu jest nieco o tym błędzie. :)
https://avtotachki.com/pl/p0486-cep-dat ... h-gazov-b/

Sprawdź dobrze wiązkę elektryczną do EGR i samą wtyczkę, czy tam gdzieś nie ma jakiś problemów z kontaktem.

Spróbuj poszukać na forum Renault o tym błędzie. To te same silniki i EGR-y. :)

_________________
Pozdrawiam, Marek
"There are 10 types of people in this world, those who understand binary and those who don't" ;)
I już bez klekocika :placze:


Na górę
Post: 30-01-2023, 08:23 
Offline

Rejestracja: 21-07-2022, 23:42
Posty: 5
Suzuki: Grand Vitara 2
Tak czujnik działa w dużym zakresie wiec myśle ze działa poprawnie. Dzisiaj spróbuje przejrzeć wiązkę egr. Natomiast nie wiem czemu dalej gdy zaświeci się zygzak to wchodzi w tryb awaryjny i nie ma mocy a wystarczy zgasic i odpalić i wszystko wraca do normy


Na górę
Post: 30-01-2023, 12:09 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-08-2007, 20:49
Posty: 3894
Lokalizacja: Sztutowo czasem Warszawa
Suzuki: Była GV II 2007 DDIS
Bardzo rzadko się zdarza, aby był zygzak i nie była odcięta moc.

Spróbuj poczytać na forum, bo jest tu nieco informacji o tym.

Pytanie czy problem nie leży w turbinie, czy czujniku podciśnienia, a ten błąd to wynik innych problemów, a nie bezpośrednio egr. :(

_________________
Pozdrawiam, Marek
"There are 10 types of people in this world, those who understand binary and those who don't" ;)
I już bez klekocika :placze:


Na górę
Post: 30-01-2023, 13:59 
Offline

Rejestracja: 13-07-2021, 23:02
Posty: 13
Suzuki: Grand Vitara 2
Ja mam lagune 2 pH 2 1.9 dci 2006.
Miałem swegu czasu problem z DPF. Okazało się, że miałem 1 czujnik temperatury walnięty (chyba przed dpf). Po wymianie czujnika temperatury wszystko zaczeło hulać. Filtr mi się wypala po przejechaniu 20km i nie po autostradzie tylko po przejechaniu z jednej miejscowości do drugiej miejscowości drogą powiatową.
Osobiście korzystam z urządzenia CLIP do diagnozy laguny. Dodatkowo mam konto na forum z laguną, mogę coś tam pogrzebać na forum, jeśli jest taka potrzeba.


Na górę
Post: 03-07-2023, 12:01 
Offline

Rejestracja: 03-07-2023, 10:53
Posty: 2
Suzuki: Grand vitara 1.9DDiS
Witam posiadam grand vitara II 1.9DDiS z 2012r z silnikiem euro5 i mam ten sam problem z zygzakiem i spadkiem mocy ktoś mial taki problem i sobie z nim poradził? . Mechanik doradził mi zaślepienie egr I usunięcie dpf zrobili mi to ale błąd nie zniknął dodam że auto jedzie normalnie do momentu zapalenia się błędu wtedy momentalnie traci moc. Wyświetliło błąd czujnika turbiny został wymieniony i błąd nadal powraca. Co jeszcze było by warto sprawdzić? .pozdrawiam


Na górę
Post: 03-07-2023, 17:20 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-08-2007, 20:49
Posty: 3894
Lokalizacja: Sztutowo czasem Warszawa
Suzuki: Była GV II 2007 DDIS
Czyli zadziałał od d... strony. :( Usuwanie efektu zamiast przyczyny.
Poczytaj proszę różne tematy o zygzaku. Jest tego dużo wraz z rozmaitymi rozwiązaniami.
Może być problem z czujnikiem ciśnienia i to on powoduje zapalenie zygzaka, może być źle zmienione oprogramowanie (trzeba je zmienić i dla EGR i dla DPF), może być przepustnica.
Jakie są kody błędów?
Ile oleju bierze auto?

Skąd jesteś? Może uda się podpowiedzieć solidny warsztat?

_________________
Pozdrawiam, Marek
"There are 10 types of people in this world, those who understand binary and those who don't" ;)
I już bez klekocika :placze:


Na górę
Post: 07-07-2023, 10:24 
Offline

Rejestracja: 14-02-2019, 21:58
Posty: 36
Lokalizacja: opolskie
Suzuki: GVII 2007 DDiS
Używam ze cztery lata GVII z 2007. Pierwszy raz skusiłem się na promocje na BP na lepszą rope w tej samej cenie. Od tego momentu zaczął się pokazywać zygzak. Potrafił sam zniknąć po przejechaniu paru kilometrów i gaszeniu silnika. Jak się dłużej utrzymywał to kasowałem błędy aplikacja SZ Viewer. Jeżdżę na bardzo krótkich dystansach, po parę kilometrów. Błędy dotyczyły przepustnicy i EGR. Wyjeździłem z problemami ten zbiornik do końca, zalałem standardową ropę i kończę drugi zbiornik - błąd do tej pory się nie pojawił. Nic nie robiłem z silnikiem, mechanik mówi, że to nie ma związku, ale na razie czekam na ponowne pojawienie się zygzaka.

_________________
Pozdrawiam


Na górę
Post: 09-07-2023, 07:23 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-08-2007, 20:49
Posty: 3894
Lokalizacja: Sztutowo czasem Warszawa
Suzuki: Była GV II 2007 DDIS
A przepustnica była sprawdzana? Auto bierze olej?

_________________
Pozdrawiam, Marek
"There are 10 types of people in this world, those who understand binary and those who don't" ;)
I już bez klekocika :placze:


Na górę
Post: 17-07-2023, 13:25 
Offline

Rejestracja: 03-07-2023, 10:53
Posty: 2
Suzuki: Grand vitara 1.9DDiS
Jestem z Sierakowa Wielkopolskiego szczelność była sprawdzana niby wszystko ok oleju nie bierze pluń xhlodniczy czysty


Na górę
Post: 17-07-2023, 21:02 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-08-2007, 20:49
Posty: 3894
Lokalizacja: Sztutowo czasem Warszawa
Suzuki: Była GV II 2007 DDIS
U Ciebie warto sprawdzić czy EGR i DPF są poprawnie "wycięte" w kompie.
A da się odczytać jakieś błędy?

_________________
Pozdrawiam, Marek
"There are 10 types of people in this world, those who understand binary and those who don't" ;)
I już bez klekocika :placze:


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]