Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 07-05-2024, 02:52

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: 18-12-2023, 12:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-08-2023, 14:42
Posty: 25
Suzuki: Vitara
Co sądzicie o orurowaniu dla Suzuki Vitara (2015-)? Wiem, że auto nie jest już tak terenowe jak poprzednik, i zastanawiam się czy taki zabieg (nawet czysto stylistyczny) jest jeszcze OK, czy przekracza granice dobrego smaku? ;)

Ma ktoś takie w Vitarze? Jakie są wady? Na allegro znalazłem kilka modeli, wyglądają dość ok, chociaż nie wiem, czy jest sens wydłużać auto za pomocą kawałka metalu ;)

Obrazek

Widzę, że są różne modele więc jakaś tam możliwość dostosowania pod siebie jest:
Obrazek

Ciekaw też jestem, jaka jest trwałość takiego rozwiązania, i czy podnosi ona bezpieczeństwo w razie lekkiej stłuczki, czy przeciwnie i zamiast oszczędności tylko podnosi koszt napraw?


Na górę
Post: 18-12-2023, 14:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-01-2019, 22:18
Posty: 1585
Lokalizacja: Wieliczka
Suzuki: Swift+Vitara
Fantastycznie podnosi bezpieczeństwo. Masz pewność, że jak potrącisz pieszego, to do końca życia będziesz mu płacił rentę inwalidzką. No, chyba że od razu go zabijesz. Potrącone dzieci nie mają żadnych szans.

_________________
ex Swift III 1.3 (2007) | Swift V 1.2 SHVS (2018) | Vitara 1.4T 4WD AT (2019)


Na górę
Post: 18-12-2023, 16:22 
Offline

Rejestracja: 02-10-2023, 20:09
Posty: 26
Lokalizacja: Kraków
Suzuki: Vitara II 1.4 MH
Orurowanie z cienkościennej kwasówki nie ma żadnego wpływu na bezpieczeństwo a dodatkowo podczas stłuczki może spowodować jeszcze większe uszkodzenia i jak wspomniał Wawax spowodować większe obrażenia ciała pieszego.
Jedyna zaleta, która przychodzi mi do głowy to ochrona przed lekkimi szkodami parkingowymi.
Wady to masa całego orurowania, która z pewnością pogorszy dynamikę.
Osobną kwestią są przepisy unijne i homologacja drogowa zgodnie z dyrektywą 78/2009/EC. Istotną kwestią jest więc sprawdzenie czy produkt z allegro posiada homologację drogową.


Na górę
Post: 18-12-2023, 20:29 
Offline

Rejestracja: 17-12-2019, 22:10
Posty: 205
Lokalizacja: Śląski
Suzuki: Vitara 1.4 2019
skąd wy wiecie, że może spowodować większe obrażenia? jesteście fachowcami od wypadków? No i to słynne zdanie standardowe w takim przypadku: nie ma homologacji na Polskie, dostaniesz dożywocie przy pierwszym patrolu policyjnym a może i straży miejskiej, kto ich tam wie!!!
a salon sprzedaje więc jak - nielegalnie to robi?
Ja jak byłem kupować vitarę to orurowanie można było kupić ale mnie się wyjątkowo to nie podoba. Niektóre terenówki mają coś takiego przyklejone, nie w moim guście ale każdy ma inny :) Panowie trochę luzu, bez napinki. :)


Na górę
Post: 18-12-2023, 22:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-01-2019, 22:18
Posty: 1585
Lokalizacja: Wieliczka
Suzuki: Swift+Vitara
Temat ma ze 20 lat. Są wyniki badań. W UK był chyba nawet zakaz używania tego na drodze.

Jak masz wątpliwości co do obrażeń, to przywal sobie w nogę plastikową tacką, a potem zrób to samo metalową rurką. Poczujesz różnicę. Nieprzypadkowo auta są coraz bardziej plastikowe z przodu.

Poszukaj na Youtube "bull bar pedestrian". Jest trochę symulacji i testów. Co ciekawe, okazuje się, że taka instalacja powoduje, że auto gorzej składa się przy zderzeniu i większe przeciążenia są przenoszone na pasażerów. Przykład: https://www.youtube.com/watch?v=IjRNvG4lPw8

_________________
ex Swift III 1.3 (2007) | Swift V 1.2 SHVS (2018) | Vitara 1.4T 4WD AT (2019)


Na górę
Post: 19-12-2023, 08:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08-06-2017, 06:45
Posty: 781
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Suzuki: Vitara 1.6 AT 4WD
Wygląda to tak samo paskudnie, jak te dokładane progi. Wartości użytkowej żadnej. Nawet w offroadzie się tego nie montuje. Więc po co to żelastwo? Ktoś racjonalnie mi wytłumaczy? :)

_________________
Vitara 1.6 AT AllGrip | Ford Ranger Wildtrak 3.2 AT 4x4


Na górę
Post: 19-12-2023, 09:31 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12-08-2022, 10:53
Posty: 39
Suzuki: Vitara K14D Allgrip
OP-ie zlituj się. Chyba, że to dla żony :)


Na górę
Post: 19-12-2023, 10:19 
Offline

Rejestracja: 10-03-2021, 08:00
Posty: 420
Suzuki: Vitara Hybrid 4WD
Przede wszystkim kwestia gustu. Jeśli to ma być tylko w celach dekoracyjnych to z uwagi na bezpieczeństwo chyba lepiej sobie to darować, mnie osobiście zastanawiają te boczne progi jako dodatkowo ochrona przed obiciem drzwi na parkingu, oczywiście zadziała to tylko w przypadku niższych aut. A tak przy okazji, Twoja Vitara gdzie ma radar, w znaczku Suzuki, czy na dole, bo jeśli to drugie, to chyba te przednie orurowanie odpada?


Na górę
Post: 19-12-2023, 10:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-08-2023, 14:42
Posty: 25
Suzuki: Vitara
Ja osobiście nie jestem fanem takiego rozwiązania (ale nie przeszkadza mi wizualnie) - ale myślałem nad nim jako zabezpieczenie przed obiciami i przycierkami pod marketem i na parkingach - poprzedni samochód co chwilę ktoś mi rysował, i odkąd mam Vitarę to wyrobiłem sobie nawyk stawania na najdalszych miejscach parkingowych ;)
Dzięki wszystkim za odpowiedzi! Chyba jednak faktycznie nie warto inwestować w te dodatki :)


Na górę
Post: 20-12-2023, 08:35 
Offline

Rejestracja: 10-04-2011, 20:14
Posty: 117
Suzuki: Vitara S 2016
Vitara jest moim drugim samochodem ,w którym mam założone orurowanie przednie i boczne, bo mi się to podoba i koniec. Opinie innych na temat wyglądu nie mają dla mnie żadnego znaczenia, każdy ma swoje.
Rury kupiłem w Niemczech, otrzymałem certyfikaty dopuszczenia do używania (przód, bo boczne nie potrzebują), założyłem w serwisie , bo musieli mi jeszcze przenieść dwa przednie czujniki parkowania niżej niż rura, aby działały.Boczna rura od strony pasażera uratowała mi drzwi i próg auta od zniszczenia, kiedy w podziemnym parkingu przez nieuwagę najechałem na taki duży gumowy pachołek.Rura uległa wygięciu i uszkodzeniu, ale przypuszczam,że koszt nowych,które znowu kupiłem (wtedy 800zł) był niższy niż koszt naprawy oraz malowania drzwi i progu auta.


Na górę
Post: 29-12-2023, 23:19 
Offline

Rejestracja: 16-12-2016, 19:47
Posty: 1575
Suzuki: Vitara
Tandeta, szczególnie ta na progach, zmniejszasz prześwit samochodu. Dostając taką na jazdę próbną w 2016 urwałem i pokrzywilem im to . W zamian za to nie miłe doświadczenie dali mi samochód na weekend bez orurowania

Wysłane z mojego RMX2202 przy użyciu Tapatalka


Na górę
Post: 30-12-2023, 12:11 
Offline

Rejestracja: 10-04-2011, 20:14
Posty: 117
Suzuki: Vitara S 2016
Z tym prześwitem to przesadzasz, bardziej przeszkadza przód przy zjeździe z górki, trzeba zjeżdżać po lekkim kątem i tyle. Nie wiem, gdzie i jak trzeba jeździć, aby zniszczyć progi (chyba ,że jak ja w podziemnym parkingu).
Do Ciebie chyba pasuje to powiedzenie o baletnicy, a może kupiłeś Vitarę do off-roadu?


Na górę
Post: 31-12-2023, 01:37 
Offline

Rejestracja: 16-12-2016, 19:47
Posty: 1575
Suzuki: Vitara
Na garbie przywalilem orurowaniem, jeżdżę tam często to więc pojechałem dalej. No i orurowanie od strony kierowcy tego nie przetrwało . Moja bez zbędnego balastu jeździła tamtędy jeszcze 2 lata i takiej sytuacji nie było
Vitare kupiłem jako samochód z minimalnymi zdolnościami terenowymi ma dojechać codziennie do do domu.
Wysłane z mojego RMX2202 przy użyciu Tapatalka


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]