Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 29-03-2024, 01:14

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 24-06-2019, 21:37 
Offline

Rejestracja: 18-04-2017, 16:50
Posty: 12
Witam ,

w moim 1.4 turbo ( manual , 2wd ) z 2017 roku występuje nieciekawy dźwięk drżenia / rezonansu jakiegoś jakby plastiku spod deski rozdzielczej , zawsze w zakresie obrotów 2000-2300 - głównie przy 1 , 2 , 3 biegu ( przy 4 prawie nie słychać a przy 5 czy 6 na pewno nie ). Występowanie tego zjawiska uzależnione jest w dużej mierze od włączonej klimatyzacji - a może raczej temperatury jaką generuje w rurkach doprowadzających powietrze. Może podam przykłady :

1. Poranny dojazd do pracy 15 km , temp zewnętrzna 13* , nawiewy tryb AUTO 23* , klima wyłączona - irytującego rezonansu brak
2. Powrót z pracy 15km , temp zewnętrzna 31*, nawiewy tryb AUTO 23* , klima włączona - po około 10km pojawia się rezonans
3. Wyjazd za miasto 50km , temp zewnętrzna 19* , nawiewy tryb AUTO 21* , klima włączona - od początku do końca podróży rezonans występuje ( chyba ze wyłączymy klime i damy się zagrzać nawiewom to wtedy ustąpi na jakiś czas )

Można by z tego wywnioskować że rurki nawiewów wykonane z cienkiego plastiku pod wpływem niskiej temperatury twardnieją i rezonują - idąc tym tokiem wyjąłem licznik , stacje multimedialną i parę plasticzków i nasłuchiwałem , i faktycznie zdawało mi się ze to dźwięk dobiegający z wcześniej wymienionych rurek - tym bardziej że ruszając je ręką wykazywały troszkę luzu i obijały się o coś od strony komory silnika. Auto trafiło do ASO - panowie rozebrali deskę , podkleili rurki gąbką i dalej w czasie testowania stwierdzili ze dźwięk nie występuje - jednocześnie zaznaczając ze materiały pod wpływem niższej temperatury mogą wydawać takie dźwięki. Na drugi dzień rezonans powrócił :sciana: , czasem mam wrażenie ze wydobywa się z wnętrza rurek - przestudiowałem masę podobnych tematów z których wynika ze nie musi to być dźwięk konkretnie z kabiny ( deski ) tylko np. może być przenoszony poprzez instalacje klimatyzacji z komory silnika bądź gdzieś spod auta ( np poluzowany wieszak wydechu ). Komorę dokładnie przejrzałem - luźna w górnej części jest ta blaszka z przodu z symbolem przekreślonej ręki ( ale taka chyba powinna być ) oraz zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodniczego - delikatnie obija dołem ( spróbuję podkleić pianką / gąbką ). Cała reszta w komorze jest ok - nic nie lata. Powoli godzę się z teorią że faktycznie te plastiki pod wpływem niskiej temp. twardnieją i przenoszą jakiś rezonans z komory. Mieliście może jakieś podobne przypadki ? - sam nie wiem co z tym zrobić a ostro mnie to irytuje.

Dodam jeszcze tylko ze taki rezonans występuje w zimie w czasie pierwszych 300-400 metrów jazdy po porannym odpaleniu - później milknie.

Pozdrawiam.


Na górę
Post: 25-06-2019, 05:48 
Offline

Rejestracja: 18-04-2017, 16:50
Posty: 12
[quote="deros"]Witam ,

w moim 1.4 turbo ( manual , 2wd ) z 2017 roku występuje nieciekawy dźwięk drżenia / rezonansu jakiegoś jakby plastiku spod deski rozdzielczej , zawsze w zakresie obrotów 2000-2300 - głównie przy 1 , 2 , 3 biegu ( przy 4 prawie nie słychać a przy 5 czy 6 na pewno nie ). Występowanie tego zjawiska uzależnione jest w dużej mierze od włączonej klimatyzacji - a może raczej temperatury jaką generuje w rurkach doprowadzających powietrze. Może podam przykłady :

1. Poranny dojazd do pracy 15 km , temp zewnętrzna 13* , nawiewy tryb AUTO 23* , klima wyłączona - irytującego rezonansu brak
2. Powrót z pracy 15km , temp zewnętrzna 31*, nawiewy tryb AUTO 23* , klima włączona - po około 10km pojawia się rezonans
3. Wyjazd za miasto 50km , temp zewnętrzna 19* , nawiewy tryb AUTO 21* , klima włączona - od początku do końca podróży rezonans występuje ( chyba ze wyłączymy klime i damy się zagrzać nawiewom to wtedy ustąpi na jakiś czas )

Można by z tego wywnioskować że rurki nawiewów wykonane z cienkiego plastiku pod wpływem niskiej temperatury twardnieją i rezonują - idąc tym tokiem wyjąłem licznik , stacje multimedialną i parę plasticzków i nasłuchiwałem , i faktycznie zdawało mi się ze to dźwięk dobiegający z wcześniej wymienionych rurek - tym bardziej że ruszając je ręką wykazywały troszkę luzu i obijały się o coś od strony komory silnika. Auto trafiło do ASO - panowie rozebrali deskę , podkleili rurki gąbką i dalej w czasie testowania stwierdzili ze dźwięk nie występuje - jednocześnie zaznaczając ze materiały pod wpływem niższej temperatury mogą wydawać takie dźwięki. Na drugi dzień rezonans powrócił :sciana: , czasem mam wrażenie ze wydobywa się z wnętrza rurek - przestudiowałem masę podobnych tematów z których wynika ze nie musi to być dźwięk konkretnie z kabiny ( deski ) tylko np. może być przenoszony poprzez instalacje klimatyzacji z komory silnika bądź gdzieś spod auta ( np poluzowany wieszak wydechu ). Komorę dokładnie przejrzałem - luźna w górnej części jest ta blaszka z przodu z symbolem przekreślonej ręki ( ale taka chyba powinna być ) oraz zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodniczego - delikatnie obija dołem ( spróbuję podkleić pianką / gąbką ). Cała reszta w komorze jest ok - nic nie lata. Powoli godzę się z teorią że faktycznie te plastiki pod wpływem niskiej temp. twardnieją i przenoszą jakiś rezonans z komory. Mieliście może jakieś podobne przypadki ? - sam nie wiem co z tym zrobić a ostro mnie to irytuje.

Dodam jeszcze tylko ze taki rezonans występuje w zimie w czasie pierwszych 300-400 metrów jazdy po porannym odpaleniu - później milknie.

Pozdrawiam

Edit. Podczas porannego dojazdu do pracy podłożyłem na szybko gąbkę pod zbiorniczek płynu , temp zewnętrzna 17* , nawiew AUTO 16* ,klima włączona - hałasu brak , pojawił się dopiero na koniec przy przygazowaniu na biegu jałowym (może gąbka się delikatnie zsunęła ). Może to faktycznie od zbiorniczka , sam już nie wiem.




Wysłane z mojego moto x4 przy użyciu Tapatalka


Na górę
Post: 25-06-2019, 08:50 
Offline

Rejestracja: 22-03-2019, 12:13
Posty: 49
Lokalizacja: Ruda Śląska
Suzuki: vitara II FL 1.4
Mam te same objawy przy prędkości obrotowej 2000-2300 coś wpada w rezonans w okolicy licznika. Jak na razie próbuje zlokalizować źródło hałasu.


Na górę
Post: 25-06-2019, 09:36 
Offline

Rejestracja: 24-05-2018, 08:22
Posty: 232
tom1977 pisze:
Mam te same objawy przy prędkości obrotowej 2000-2300 coś wpada w rezonans w okolicy licznika. Jak na razie próbuje zlokalizować źródło hałasu.


w moim samochodzie taki objaw nie występuje..
tak ,że nic nie muszę lokalizować


Na górę
Post: 25-06-2019, 15:41 
Offline

Rejestracja: 18-04-2017, 16:50
Posty: 12
ciekawski pisze:
w moim samochodzie taki objaw nie występuje..



U mnie też nie występował do przebiegu około 21 tys. km. U niektórych ten hałas generuje rura nawiewu za zegarami ( długi element bez punktów wsparć - obija się np. o belkę wzmacniającą ). I tez początkowo uważałem ze dźwięk pochodzi z tego miejsca ale jednak nie. :zakrecony:


Na górę
Post: 16-02-2020, 16:16 
Offline

Rejestracja: 30-10-2019, 17:18
Posty: 4
Witam,
I co, udało się to zlokalizować. Mam to samo w wersji premium 19r. ???


Na górę
Post: 16-02-2020, 16:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27-10-2011, 17:09
Posty: 357
Lokalizacja: Kaszuby
Suzuki: Vitara 1.0 2019 ZQN
kiedyś mówiono: "Suzuki, ciągle nowe stuki" ;)
więc to chyba normalka :)


Na górę
Post: 16-02-2020, 17:51 
Offline

Rejestracja: 17-12-2019, 22:10
Posty: 204
Lokalizacja: Śląski
Suzuki: Vitara 1.4 2019
pewnie plastik zasłaniający liczniki wpada w rezonans. Przytrzymajcie go dłonią jak pojawi się dźwięk.


Na górę
Post: 16-02-2020, 22:43 
Offline

Rejestracja: 02-05-2019, 15:17
Posty: 19
Suzuki: Vitara
Plastik pod licznikami to najlepiej słychać jadąc po bruku. Ja zauważyłem głośniejszą pracę silnika przy obrotach nieco ponad 2000 n/min co odpowiada prędkości około 90 km/godz. Dużo przyjemniej pracuje silnik przy obrotach około 3000 n/min co odpowiada 120 km/godz. Spostrzeżenia te dotyczą silnika 1,4 z manualem na 6 biegu. Każdy silnik ma swój "rezonans" objawiający się większymi drganiami silnika co z kolei może pobudzać jakieś inne elementy do drgań. Wydaje się, że źródłem nieprzyjemnych dźwięków będą poluzowane elementy w komorze silnika np. wymieniony wcześniej zbiornik płynu. Dziwią mnie takie, powtarzane negatywne slogany dotyczące Suzuki, to nie jest normalka. Uważam Vitarę za bardzo dobre auto, a przesiadłem się do niej z Toyoty Auris.


Na górę
Post: 16-02-2020, 23:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27-10-2011, 17:09
Posty: 357
Lokalizacja: Kaszuby
Suzuki: Vitara 1.0 2019 ZQN
@Ryszardk niestety takie slogany i opinie o Suzuki istnieją od lat, a ogólnie dotyczy to każdy japoński producent. Pozwoliłem sobie kpić trochę ponieważ może ktoś pamięta, ale już wieki temu jak kupiłem Grand Vitarę, napisałem na forum o moim rozczarowaniu, i niskiej jakości auta tej klasy , wówczas za 110000zl. Niestety nie idzie ku lepszemu. Kuzyn kupił nową RAV4 za ponad 160000, wcześniej miał Tiguana, no i jest tak samo rozczarowany...
Więc trochę rozsądku i luzu, wybaczmy wady naszych Suzi, bo w głębi serca je mocno kochamy :)


Na górę
Post: 13-05-2020, 19:56 
Offline

Rejestracja: 04-10-2019, 18:09
Posty: 6
Suzuki: Vitara
U mnie było słychać brzęczenie tylko na zimnym silniku w zakresie 1800 - 2200 obrotów. Serwis poprawił (wyciszył) osadzenie rurek w ścianie grodziowej idących do nagrzewnicy (podobno gdzieś z lewej strony pod kierownicą). Słychać było brzęczenie jakby z podszybia - z nawiewów. Wygląda na to że naprawa była skuteczna.
Pozdrawiam wszystkich


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]