Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 28-03-2024, 14:27

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 196 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 68 Następna
Autor Wiadomość
Post: 23-10-2017, 09:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29-06-2015, 17:33
Posty: 459
Ale minimum 2 razy. To co optymalnie jest 4 i co 3 m-ce mi powiedz.
Raz w roku w zupelnosci wystarczy tak jak przy sezonowych.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

_________________
Obecnie Tucson, już nie Vitara ale sympatia wciąż pozostała.


Na górę
Post: 23-10-2017, 09:12 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08-06-2017, 06:45
Posty: 777
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Suzuki: Vitara 1.6 AT 4WD
akir pisze:
Ja zmieniam w sezonie opony letnie miejscami, opony zimowe także. Dobry wulkanizator także ci tak powie. Dzięki temu opony nawet już zużyte mocno mam równo wytarte

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Ile kilometrów pokonujesz rocznie? 10, 20, 60 tys?

_________________
Vitara 1.6 AT AllGrip | Ford Ranger Wildtrak 3.2 AT 4x4


Na górę
Post: 23-10-2017, 09:13 
Offline

Rejestracja: 16-12-2016, 19:47
Posty: 1570
Suzuki: Vitara
Do 20

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka


Na górę
Post: 23-10-2017, 09:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08-06-2017, 06:45
Posty: 777
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Suzuki: Vitara 1.6 AT 4WD
No a ja powiedzmy 10 tys. Jaki jest sens, żeby tykać w ogóle koła pomiędzy przekładkami przy takich przebiegach? Mało tego, nawet zdarzało się, że zdjąłem zimówki (na których zrobiłem kilka tysięcy) i zakładałem za rok bez wyważania.

_________________
Vitara 1.6 AT AllGrip | Ford Ranger Wildtrak 3.2 AT 4x4


Na górę
Post: 23-10-2017, 10:07 
Offline

Rejestracja: 16-12-2016, 19:47
Posty: 1570
Suzuki: Vitara
Wyważanie dla spokoju, zmiana opon tył przód żeby równo się zuzywaly.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka


Na górę
Post: 23-10-2017, 10:13 
Offline

Rejestracja: 15-03-2017, 13:47
Posty: 20
Suzuki: Vitara II
macioo pisze:
Ile przejechałeś na tych czujnikach? Przejedź z 5-10km i wtedy zobacz. Ewentualnie (nic nie kosztuje) sprawdź czy nie zadziała "zainicjowanie procedury przypisywania czujników" opisana przeze mnie w dziale S-cross. Była dołączona w instrukcji komputerka do klonowania u oponiarza, kiedy wkładałem zamienniki continentala.
PS
"Mój" oponiarz mi powiedział, że nie wszystkie czujniki uniwersalne chcą współpracować z Suzuki. To było ponad 3 lata temu i dopiero się uczył i testował różne. Dopiero te Continentale zagrały prawidłowo.



Przejechałem na nich ok 300 km
Robiłem procedurę która opisana jest w wątku o S-cross, zrobiłem ok 15 km i dalej nic.

Dzwoniłem do serwisu, mam napompować do 2.6 i powinno złapać, jeśli nie to zaprogramują mi je na miejscu - o dziwno za darmo :)


Na górę
Post: 23-10-2017, 22:00 
Offline

Rejestracja: 29-12-2015, 17:41
Posty: 691
Czy macie jakieś przemyślenia, czy wielkość opony wpływa na bezpieczeństwo? Jeśli mamy dwie opony tej samej firmy i ten model, opona 215/55 R17 czy 215/60 R16 powinna być bezpieczniejsza?


Na górę
Post: 24-10-2017, 16:02 
Offline

Rejestracja: 21-06-2015, 12:31
Posty: 1819
Suzuki: SuziQuattro
Porównaj etykiety opon, bezpieczeństwo to przede wszystkim droga hamowania


Na górę
Post: 24-10-2017, 18:44 
Offline

Rejestracja: 29-12-2015, 17:41
Posty: 691
Etykiety niewiele zawierają. Praktycznie jedynie ogólną informację o drodze hamowania na mokrym.

Cały czas się zastanawiam, czy nastawiać się na zimowe, czy wielosezonowe. Testy sugerowałyby, że jednak lepszy byłby komplet zimowych. Ale też testy nie pokazują jak zachowuje się opona w zależności od temperatury czy jak radzą sobie opony przy scenariuszu w nocy przymrozek a w dzień ciepło i piękne słońce....

I pozostaje też kwestia finansów, łatwiej kupić jeden dobry komplet opon niż dodatkowe felgi, czujniki i drogie opony. A jeśli mam zaoszczędzić to średnie opony zimowe już mogą być porównywalne z topowymi wielosezonnowymi.


Na górę
Post: 24-10-2017, 19:24 
Offline

Rejestracja: 21-06-2015, 12:31
Posty: 1819
Suzuki: SuziQuattro
Etykieta mówi bardzo dużo, wystarczy że zmieni się indeks prędkości a już zmieniają się inne dane, choć model ten sam.
Moim zdaniem wielosezonowe opony nadają się tylko do miasta i na drogi 1 kolejności utrzymania - tam jest prawie zawsze czarno. Gdy ktoś mieszka na prowincji, jeździ na narty -lepiej zainwestować w zimówki.


Na górę
Post: 24-10-2017, 20:31 
Offline

Rejestracja: 16-12-2013, 23:17
Posty: 54
Lokalizacja: Tychy
Suzuki: Grand Vitara II
ken-wawa musisz sam podjąć decyzję co Ci bardziej pasuje ja podobną decyzję mam już za sobą.
Kupiłem opony całoroczne Nokian WeatherProof SUV 215/60 R17 jutro zakładam i mam nadzieję że pojezdzie na nich minimum 4-5 lat.
Mieszkam w Tychach i jeżdżę po śląsku zazwyczaj ulice w zimie czarne więc nie powinno być problemów (w góry zima nie jeżdżę tylko latem).
Mam nadzieję że trwałość w okresie letnim będzie zadowalająca.

_________________
________________________________
Była Grand Vitara II De Lux 2.0
Vitara II Premium 1.6 VVT AllGrip


Na górę
Post: 24-10-2017, 22:06 
Offline

Rejestracja: 29-12-2015, 17:41
Posty: 691
jarmich pisze:
ken-wawa musisz sam podjąć decyzję co Ci bardziej pasuje ja podobną decyzję mam już za sobą.
Kupiłem opony całoroczne Nokian WeatherProof SUV 215/60 R17 jutro zakładam i mam nadzieję że pojezdzie na nich minimum 4-5 lat.
Mieszkam w Tychach i jeżdżę po śląsku zazwyczaj ulice w zimie czarne więc nie powinno być problemów (w góry zima nie jeżdżę tylko latem).
Mam nadzieję że trwałość w okresie letnim będzie zadowalająca.


Jak patrzę to dobre wielosezonowe opony, przynajmniej wg testów, są czasem lepsze od średniej klasy zimówek - myślę tu głównie o NokianWeatherProof i GoodYear 4 Sesons.

Już prawie byłem zdecydowany właśnie na Nokiany, ale trochę zniechęciły mnie dwie kwestie 1) Finowie zrobili niezły przekręt i produkowali specjalne opony do testów inne niż opona dla klientów (oznaczenia te same). Ponoć proceder trwał do 2014 i niby już to przeszłość, ale... 2) Kraj produkcji - Rosja. Ja tam w politykę nie wchodzę, ale Rosja nie kojarzy mi się z dbaniem o jakość.

Choć Nokiany podobaja mi się też wyglądem - taki lekko terenowy, co akurat pasuje do SUVa.

Obecnie najbardziej sklaniam sie ku Goodyear Vector 4Seasons G2. Ewentualnie ciekawi mnie jeszcze Continental AllSeasonContact, ale praktycznie nie ma jej w testach i równocześnie cięzko znaleźć jakieś opinie w Internecie.

Dlaczego kupiłeś 215/60? Dla r17 powinien być 215/55 (dla Vitary).

Daj znać jak ci się sprawują te opony i ile zapłaciłeś za ich wymianę (w ASO czy niezależny warsztat)? Gdzie je kupiłeś?


Na górę
Post: 24-10-2017, 22:37 
Offline

Rejestracja: 16-12-2013, 23:17
Posty: 54
Lokalizacja: Tychy
Suzuki: Grand Vitara II
Dlaczego kupiłeś 215/60? Dla r17 powinien być 215/55 (dla Vitary).

Bardziej podoba mi się większy profil opony ładniej wypełnia nadkola - te dodatkowe 2cm na średnicy według mnie nie zrobią wielkiej różnicy i nie zamierzam się przejmować że są większe niż zalecane.

Daj znać jak ci się sprawują te opony i ile zapłaciłeś za ich wymianę (w ASO czy niezależny warsztat)? Gdzie je kupiłeś?

Jak się będą sprawować to mogę dac znać dopiero za jakiś czas. Wymiana w ASO przy zakupie nowego auta (wyjade na nowych oponach) koszt 150 zł. Kupiłem na Oponeo z dostawą bezpośrednio do ASO.

_________________
________________________________
Była Grand Vitara II De Lux 2.0
Vitara II Premium 1.6 VVT AllGrip


Na górę
Post: 24-10-2017, 22:51 
Offline

Rejestracja: 02-02-2017, 09:23
Posty: 346
Lokalizacja: Warszawa
Suzuki: Vitara 1.6
Kolego ken- wawa rozważ tez michelin crossclimate II . Nie sprawdziłem ich oczywiście jeszcze w warunkach zimowych, ale na mokrej nawierzchni są super. Sprawdziłem to zarówno w mieście jak i w trasie, jadąc sporo kilometrów w mocnym deszczu. Do tego są cichsze od oryginalnych , letnich continentali i spalanie mi spadło mniej więcej o 0,6 l ( ta sama średnica).


Na górę
Post: 25-10-2017, 06:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29-03-2015, 13:42
Posty: 922
Suzuki: Vitara xLed Sun
jarmich pisze:
Mieszkam w Tychach i jeżdżę po śląsku zazwyczaj ulice w zimie czarne


Ostatniej zimy byłem kilka razy na Śląsku - tam nawet śnieg był czarny, i powietrze... to może być zdradliwe, nie wszystko asfalt co czarne. ;)


Na górę
Post: 25-10-2017, 07:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29-06-2015, 17:33
Posty: 459
Do rozważenia podam jeszcze
Falkeny EuroAll Season AS200
Bardzo dobre opinie i noty w testach

Apollo Alnax 4g All Season(koncern Vredestein)
Bardzo dobre opinie

Przyzwoite ceny a bardzo dobre parametry.
Przy naszych zimach ja wczoraj do Tucsona założyłem wspomniane Falkeny.
Na narty nie jeżdżę a i tak te opony bardzo dobrze radzą siebie w śniegu.
Pamiętajcie o jednym aby stać się oponą całoroczną spełniającą wymogi opony zimowej( symbol płatka śniegu na tle gór)
trzeba spełnić naprawdę wyśrubowane normy i dobrze zachowywać się w śniegu.
Bez powodu się taką oponą nie stają.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

_________________
Obecnie Tucson, już nie Vitara ale sympatia wciąż pozostała.


Na górę
Post: 25-10-2017, 09:01 
Offline

Rejestracja: 29-12-2015, 17:41
Posty: 691
sipap248 pisze:
Kolego ken- wawa rozważ tez michelin crossclimate II . Nie sprawdziłem ich oczywiście jeszcze w warunkach zimowych, ale na mokrej nawierzchni są super. Sprawdziłem to zarówno w mieście jak i w trasie, jadąc sporo kilometrów w mocnym deszczu. Do tego są cichsze od oryginalnych , letnich continentali i spalanie mi spadło mniej więcej o 0,6 l ( ta sama średnica).


Więcej opini można znaleźć o crossclimate bez plusa, mniej o crossclimate+. Ale generalnie wynika z nich, że określenie opona letnia z homologacją zimową dobrze oddaje jej zachowanie. Dobrze sprawuje się na suchym i mokrym, ale na śniegu porażka - wg testów nie jest aż tak bardzo źle, ale wg opinii na ceneo i podobnych serwisach jest bardzo słabo na śniegu.


Na górę
Post: 25-10-2017, 09:10 
Offline

Rejestracja: 29-12-2015, 17:41
Posty: 691
VITARARAFAŁA pisze:
Do rozważenia podam jeszcze
Falkeny EuroAll Season AS200
Bardzo dobre opinie i noty w testach


Możesz podesłać namiary na te testy? Z tego co patrzyłem to ten Falken tak super nie wypada.

Co do wyśrubowanych norm, to z tego co widzę, większość opon wielosezonowych w miarę przyzwoicie radzi sobie na mokrym, lodzie i śniegu, ale bardzo słabo na suchym (są wyjątki np. Michelin CrossClimate). Z jednej strony to ma sens, bo na suchym najłatwiej zahamować, ale z drugiej jeździmy wtedy z największymi prędkościami.

Ciekawe jest też orientacyjne porównanie testów tej samej organizacji dla różnych typów opon (w szczególności wyników cząstkowych dla różnych nawierzchni):

caloroczne: http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm
zimowe: http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... 65-R16.htm
letnie: http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm

Choć żaden test nie uwzględnia zmienności klimatu, która występuje u nas i czy statystycznie nie byłaby bezpieczniejsza i pewniejsza jednak opona wielosezonowa. A jeśli nie, to z dwojga złego to już chyba lepiej jeździć na zimówkach, gdy jest zbyt ciepło, niż na letnich, gdy jest zimno lub spadnie śnieg.


Na górę
Post: 25-10-2017, 09:31 
Offline

Rejestracja: 29-12-2015, 17:41
Posty: 691
Swoją drogą gdyby rozważać koła zimowe, gdzie kupić felgi o parametrach, jak do Suzuki?

Jak wpiszę na allegro parametry dla 16-stej, to można znaleźć jedynie felgi stalowe nowe: https://allegro.pl/kategoria/felgi-i-ko ... &stan=nowe

Aluminiowych 16'stek w ogóle nie ma. Dla 17'stek również nie ma ani aluminiowych, ani stalowych. Oczywiście można kupić coś z innym ET i otworem centralnym i później dopasowywać, ale wolałbym się w to nie bawić.

Pozostaje zakup felg tylko w ASO? Jeśli tak, to cenowo jest to mało atrakcyjne. :(


Na górę
Post: 25-10-2017, 11:01 
Offline

Rejestracja: 22-05-2017, 21:34
Posty: 332
Suzuki: Vitara
Mnie kapciarz wybał jako pasujące felgi za ludzkie pieniądze
Dezent RE
Dezent TD
Enzo B
Enzo G
Enzo W

Felgi oczywiście 16'

Do tego rzucam się na Alpiny 5, bo różnica cenowa do np Fuldy jest nieduża, i w całym komplecie kół nie jest powalająco znacząca.


Ostatnio zmieniony 25-10-2017, 11:04 przez ogr.ogrowicz, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
Post: 25-10-2017, 11:04 
Offline

Rejestracja: 29-12-2015, 17:41
Posty: 691
Tak jeszcze zastanawiam się nad jedną rzeczą - jeśli przyjąć, że otwór centralny może być większy, wówczas oczywiście wybór od razu się zwiększa. Ale wtedy trzeba stosować pierścienie centrujące. Zastanawiam się czy to ma jakiś większy wpływ na wytrzymałość. Taki pierścień kojarzy mi się z czymś mało trwałym.

Przy zastosowaniu pierścienia, np. fajnym wyborem wydaje się http://cmswheel-konfigurator.cmswheels. ... 5114131000 - Macie jakąś opinię o tej firmie?


Na górę
Post: 25-10-2017, 11:20 
Offline

Rejestracja: 16-09-2017, 08:06
Posty: 8
Suzuki: Vitara S
Właśnie też zacząłem szukać czegoś na zimę.
W ASO za felgi + opony Falkena zawołali 3500 zł. Czas oczekiwania 2 tygodnie.
Albo Opony Dunlop Wintersport na oryginalnych felgach 17" za 6700 zł.

Póki co przeglądam Oponeo i rozglądam się za za ciekawa czarną 16" felgą.

Spodobały mi się felgi Dezent TD Dark, Dezent RE Dark, Borbet RE Black Glossy, Anzio Split Matt Black.

Jak już ktoś kupował taki zestaw to pochwalcie się co braliście i ile Was to wyniosło.


Na górę
Post: 25-10-2017, 11:25 
Offline

Rejestracja: 22-05-2017, 21:34
Posty: 332
Suzuki: Vitara
alpiny+alufelgi+czujniki zamknę się w ok 4100-4200 brutto


Na górę
Post: 25-10-2017, 11:32 
Offline

Rejestracja: 16-09-2017, 08:06
Posty: 8
Suzuki: Vitara S
A czujnik jakiś oryginalny bierzesz ? Bo w tym temacie podawał ktoś link do takich za 130 szt.


Na górę
Post: 25-10-2017, 11:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29-06-2015, 17:33
Posty: 459
ken-wawa pisze:

Możesz podesłać namiary na te testy? Z tego co patrzyłem to ten Falken tak super nie wypada.

Co do wyśrubowanych norm, to z tego co widzę, większość opon wielosezonowych w miarę przyzwoicie radzi sobie na mokrym, lodzie i śniegu, ale bardzo słabo na suchym.


Nie pamiętam dokładnie testów i numerów czasopism w których się okazały więc zachęcam do sprawdzenia na Oponeo( znajdziesz te Falkeny i przy nich będziesz miał wyniki testów i w jakich zostały uzyskane oraz opinie samych Klientów.

Co do Twojej opinii, że całoroczne słabo wypadają na śniegu to się nie zgodzę bo akurat często testy pokazały, że all seasony radzą sobie równie dobrze jak modele zimowe z tego samego koncernu/producenta w warunkach właśnie zimowych. Gorzej nieco w lato ale też zupełnie akceptowalnie.



Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

_________________
Obecnie Tucson, już nie Vitara ale sympatia wciąż pozostała.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 196 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 68 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]