Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 04-05-2024, 22:32

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 01-05-2024, 17:08 
Offline

Rejestracja: 01-05-2024, 16:52
Posty: 2
Suzuki: Vitara 2019
Witam serdecznie,
jestem tutaj nowy i cieszę się, że natrafiłem na takie forum, bo to pewnie może ułatwić niejedną kwestię :)

Zostanę na dniach posiadaczem pierwszego suzuki w życiu, jest to Vitara z 2019 roku z silnikiem K14C o mocy 140 km oraz skrzyni aisin - nie dokopałem się do tabliczki ale po przekopaniu połowy internetu udało mi się ustalić, że jest to okodowanie tf-71sc. Co mam nadzieje ustale jeszcze w niedługim czasie "na żywo".

Samochód mam okazje odkupić po "okazyjnej" cenie od rodziny gdzie jest od nowości, więc miałem już nie raz okazję tym autem pojeździć lub podejrzeć jak jest traktowane :)

Auto do tej pory czyli przebiegu 185 tysięcy(!) miało prowadzony regularny serwis w ASO. Posiada gwarancję do grudnia tego roku ale chciałbym się dowiedzieć o przyszłe serwisowanie tego auta. Najbardziej niepokoją mnie 3 rzeczy i tutaj licze na ewentualne podpowiedzi/pomoc -

1. Olej silnikowy, czy warto po takim przebiegu, zrobić mu troche solidniejszą wymiane i zafundować płukanke oraz rozpocząć wymiany co 10kkm w silniku ? Motor jest bardzo żwawy, nie kopci, zbiera się ładnie, ale do tej pory o ile nikt tego nie zaniedbał po stronie serwisu, wymiany były co 15kkm.

2. Olej w skrzyni biegów - skrzynie niby pracuje idealnie w każdym zakresie i w góre i w dół, no moze ma ultra delikatne zawachanie przy zmianie z 1 na 2 ale jestem dość wrażliwy na niedociągnięcia swoich aut. Ale nie miała od nowości zmienianego oleju.... pokłosie naszej ekościemy, ale mniejsza z tym. Jak mogę tutaj zrobić wymiane oleju ? Dzwoniłem do kilku serwisów, i każdy mi podpowiada co innego, statyczna - dynamiczna i każdy ma swoje argumenty za jedną lub drugą opcją. Zwariować idzie a w książce serwisowej ani słowa o tym oprócz rodzaju oleju. Jeśli statyczna, to myślę, że dam rade sobie z tym sam, bo liznąłem mechaniki, a nie chce jakoś zaszkodzić skrzyni dynamiczna wymiana. Macie z tym doświadczenie ? Czy wgl ASO sie tym zajmuje skoro nie ejst to przewidziane na Europę w książce serwisowej?

3. rozrząd - jest tutaj łańcuch którego kompletnie nie słychać i nie daje jakis objawow zużycia. czy mam powody do zmartwień lub powieninem nastawiac się na wymiane w przyszłości bliskiej ? I czy jest to dosc prosta sprawa czy myslicie, że zostaje tylko aso i nie dawać "zwykłemu mechanikowi" tego robić ?

jeśli macie jakieś podpowiedzi na co zwrócić uwagę w tym aucie to będę wdzięczny.


Na górę
Post: 01-05-2024, 19:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-01-2019, 22:18
Posty: 1585
Lokalizacja: Wieliczka
Suzuki: Swift+Vitara
Jeśli olej był co 15kkm, to nie trzeba nic zmieniać. Natomiast w 2019 vitary miały już serwisy co 20kkm i to już jest zbyt rzadko. Może warto przeczyścić i zmieniać częściej, co 10-12kkm. Zresztą po 185kkm to wypadałoby wyczyścić tak czy inaczej.

Po 180kkm powinna być trzecia wymiana oleju w skrzyni. Robiłem dynamiczną po 60kkm i nie było z tym problemów. Było czuć lekko lepszą pracę skrzyni (a może tylko chciałem to czuć). Po 185kkm może już być trochę zużycia. Zdecydowanie dynamicznie, bo musisz wypłukać ten cały śmietnik. ASO tym się nie zajmuje.

Rozrząd trzeba zmieniać. Ale co ile, to trudno powiedzieć. Pasek osprzętu ma wymiany co 120kkm. Przy 185kkm trzeba zerknąć i ocenić. W poprzednim aucie miałem wpisaną zmianę po 160kkm.

Jeśli to 4WD, to zmień też olej w napędzie z tyłu. Można też zrobić serwis klimatyzacji, jeśli nie był robiony, aby odświeżyć olej smarujący układ. No i zmień olej w tłumiku. ;-)

_________________
ex Swift III 1.3 (2007) | Swift V 1.2 SHVS (2018) | Vitara 1.4T 4WD AT (2019)


Na górę
Post: 01-05-2024, 19:59 
Offline

Rejestracja: 01-05-2024, 16:52
Posty: 2
Suzuki: Vitara 2019
musze w takim razie zerknąć dokładnie w książkę serwisową, jesli co 20kkm to faktycznie średnio. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś doswiadczenie odnośnie skrzyni to chętnie posłucham :)

A powiedz kolego, wymiane oleju gdzie robiłeś ? Rozglądam się za jakimś dobrym serwisem. Muszę wgl też się dowiedzieć czy nie utracę gwarancji jak to ruszę.

Myślę, że do grudnia będę jeszcze z jeden raz w aso suzuki tym autem, podpytam ich o ten rozrząd czy są to w stanie jakoś skontrolować, czy według nich łańcucha nie trzeba. Taka dygresja, mój szef ma auto od nowosci, nahulane już prawie 300k kilometrów a VW idzie w zaparte aby paska rozrządu nie ruszać :D

To jest akurat wersja przód napęd, olej w tłumiku kontrolowany i uzupełniany ;D


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]