Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 28-03-2024, 20:10

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 01-01-2021, 11:38 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-01-2019, 22:18
Posty: 1569
Lokalizacja: Wieliczka
Suzuki: Swift+Vitara
Ci z Was, którzy mają czujnik świateł wiedzą, że średnio się on sprawdza we mgle. Światła trzeba uruchamiać ręcznie, bo tryb AUTO nie reaguje. Jest to niewygodne, bo wysiadając trzeba te światła wyłączyć, potem znowu włączyć. Dodatkowo oświetlenie wnętrza przyciemnia się po włączeniu świateł i nic nie widać na ekranie multimediów.

Mam pomysł na rozwiązanie tego problemu: przełącznik, który ominie czujnik światła i poda odpowiedni sygnał, aby włączyć światła zewnętrzne, ale nie przciemniać wewnętrznych. I tu mam kilka pytań:
1) czy czujnik przekazuje informację przez rezystancję? Innymi słowy czy zachowuje się jak potencjometr? Tylko wtedy będę w stanie prosto zasymulować działanie układu.
2) Gdzie fizycznie jest czujnik i jak idą jego przewody? Domyślam się, że znajduje się w górnej części szyby, ale nie mam pewności. W swifcie jest na podszybiu (grzybek przy prawym słupku), ale w vitarze nie zauważyłem podobnego. Jest niby grzybek na środku podszybia, ale to chyba tylko zaślepka.

_________________
ex Swift III 1.3 (2007) | Swift V 1.2 SHVS (2018) | Vitara 1.4T 4WD AT (2019)


Na górę
Post: 01-01-2021, 12:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-12-2020, 03:55
Posty: 56
Lokalizacja: Podkarpacie
Suzuki: Vitara II
A nie jest przypadkiem obok lusterka. Są tam dwa czujniki, jeden pewnie wycieraczki a drugi światła


Na górę
Post: 01-01-2021, 12:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27-04-2019, 15:14
Posty: 25
Suzuki: Vitara 1.4 6mt awd
przypominam ze mozna sobie ustawic żeby światła włączały się wcześniej... było o tym na forum, to częściowo poprawia temat widoczności samochodu, sprawdza się, polecam.
Choć prawdę mówiąc przy mgłach w tym tygodniu raz je włączałem manualnie...

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


Na górę
Post: 01-01-2021, 13:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-01-2019, 22:18
Posty: 1569
Lokalizacja: Wieliczka
Suzuki: Swift+Vitara
Wcześniejsze włączanie nie do końca działa. Przy silnej mgle owszem, ale w słabej jest za jasno.
Sprawdziłem doświadczalnie - rzeczywiście czujnik jest obok lusterka. To jest wyższy z tych dwu. Zapewne niższy jest do wycieraczek.

Co ciekawe, na Allegro znalazłem czujnik do vitary, który pasowałby w zaślepkę na podszybiu - są więc dwie wersje, zależnie od wyposażenia. Czujnik z Allegro wygląda na fototranzystor bez żadnej dodatkowej elektroniki. Ciekawe jak jest z tym przy lusterku.

[EDIT]
Patrząc na zdjęcie czujnika z podszybia (zdjęcie poniżej) i przewodów obawiam się, że łącze jest cyfrowe. Jeśli kolory mają znaczenie, to czerwony/czarny jest zasilaniem, a biały/zielony transmisją danych. W takim przypadku ominięcie czujnika wywali błąd, co więcej wyłączy jednocześnie czujnik wycieraczek. :-(


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
ex Swift III 1.3 (2007) | Swift V 1.2 SHVS (2018) | Vitara 1.4T 4WD AT (2019)


Na górę
Post: 01-01-2021, 16:02 
Offline

Rejestracja: 18-10-2019, 21:00
Posty: 96
Lokalizacja: War-Maz
Suzuki: SX4 S-CROSS 1,4 AT
Czujnik na podszybiu, to jest czujnik nasłonecznienia wnętrza pojazdu dla układu klimatyzacji.

Edit:
Sprawdziłem w dokumentacji dla S-Crossa (dla Vitary raczej będzie tak samo)
i czujnik świateł jest zintegrowany razem z czujnikiem deszczu i ma tylko 4 przewody + - i linia CAN,
tak więc jakieś proste oszukanie układu jest nie możliwe, bo wszystkim zawiaduje komp.
Z prostego oszukania czujnika światła pozostaje czarna nalepka z zewnątrz szyby zasłaniająca czujnik :))

_________________
Suzuki SX4 S-CROSS 1,4T FWD AT (2019)


Na górę
Post: 01-01-2021, 16:56 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-01-2019, 22:18
Posty: 1569
Lokalizacja: Wieliczka
Suzuki: Swift+Vitara
Dzięki. Też na tę naklejkę wpadłem, ale byłaby na drodze wycieraczki niestety. No cóż, pomysł był dobry, ale niewykonalny.

_________________
ex Swift III 1.3 (2007) | Swift V 1.2 SHVS (2018) | Vitara 1.4T 4WD AT (2019)


Na górę
Post: 01-01-2021, 17:25 
Offline

Rejestracja: 18-10-2019, 21:00
Posty: 96
Lokalizacja: War-Maz
Suzuki: SX4 S-CROSS 1,4 AT
wawax pisze:
Dzięki. Też na tę naklejkę wpadłem, ale byłaby na drodze wycieraczki niestety. No cóż, pomysł był dobry, ale niewykonalny.

Niekoniecznie niewykonalny.
Jeżeli będzie to cienka folia lub taśma to powinno być OK, wycieraczka tego nie ściągnie.
Wiem co mówię, bo w zeszłym tygodniu jeździłem w deszczu Transitem, w którym szybiarz zakleił mi tymczasowo pająka na szybie po uderzeniu kamienia, termin naprawy był dopiero za kilka dni i żeby uszkodzenie się nie zabrudziło przed klejeniem to przykleił kawałek zwykłej taśmy przezroczystej. Na wycieraczkach nie robiło to żadnego wrażenia.
Jedyny minus tego rozwiązania to taki, że cały czas będzie ciemno dla czujnika, ale na wiosnę można odkleić i jesienią znowu nakleić
(taki ręczny przełącznik świateł lato - zima :D )

_________________
Suzuki SX4 S-CROSS 1,4T FWD AT (2019)


Na górę
Post: 01-01-2021, 17:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-01-2019, 22:18
Posty: 1569
Lokalizacja: Wieliczka
Suzuki: Swift+Vitara
Ciekawe czy odpięcie zasilania wywali błąd. Jeśli nie, to można po prostu odłączać czujnik. Też działa binarnie, ale przynajmniej wyłącznik jest pod ręką. :-)

_________________
ex Swift III 1.3 (2007) | Swift V 1.2 SHVS (2018) | Vitara 1.4T 4WD AT (2019)


Na górę
Post: 01-01-2021, 21:03 
Offline

Rejestracja: 18-10-2019, 21:00
Posty: 96
Lokalizacja: War-Maz
Suzuki: SX4 S-CROSS 1,4 AT
Wydaje mi się, że ten pomysł nie zadziała, wywali błąd.
Po za tym jest jeszcze jedno "ale". Czujnik ma 2 stopnie działania, przy pierwszym włącza światła ale nie ściemnia zegarów, dopiero jak jeszcze mocniej się ściemni na dworze to załącza przyciemnienie zegarów.
Tak więc jakakolwiek ingerencja w obwody tego czujnika nie zrobi tego czego oczekujesz chyba, że znajdziesz kogoś kto wykona emulator wpinany do sieci CAN.
Ewentualnie skoro i tak chciałeś montować dodatkowy przełącznik to iść w kierunku takim, aby ten dodatkowy przełącznik załączał przekaźniki wykonawcze, które załączają światła zewnętrzne, ale to też trzeba umiejętnie zrobić i nie ma gwarancji, że nie pojawią się kolejne zagwozdki.
Niestety era prostych aut się skończyła i teraz to komputery o wszystkim decydują.

_________________
Suzuki SX4 S-CROSS 1,4T FWD AT (2019)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]