Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 25-04-2024, 09:55

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 954 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 115 16 17 18 1939 Następna
Autor Wiadomość
Post: 06-12-2016, 23:52 
Offline

Rejestracja: 06-12-2016, 21:41
Posty: 12
Suzuki: Vitara
Normalnie to mi wycenili na 3341,68zł, potem dodali rabat i wyszło 2841zł a jak zacząłem drążyć temat to stanęło na 2481zł z gratisami i już chyba więcej nie upuszczą :szok:


Na górę
Post: 07-12-2016, 07:38 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03-08-2006, 11:13
Posty: 12230
Lokalizacja: CB - CIN - CT
Suzuki: Vitara 1.6 AllGrip
Nie wiem jak w innych krajach skandynawskich, ale w Szwecji od grudnia do marca opony ZIMOWE są obowiązkowe.

W ostatnim teście porównującym właściwości Michelin CrossClimate (letnia z parametrami poprawiającymi sprawność w warunkach zimowych) z całoroczną Goodyear wyszło, że CrossClimate jest całkiem niezła na mokrym i suchym, ale raczej słaba na śniegu, czyli nadaje się na zimę bez opadów tego białego ;)


Na górę
Post: 07-12-2016, 10:08 
Offline

Rejestracja: 14-05-2016, 08:48
Posty: 53
Suzuki: VITARA II
Avalanche pisze:
Nie wiem jak w innych krajach skandynawskich, ale w Szwecji od grudnia do marca opony ZIMOWE są obowiązkowe.
W ostatnim teście porównującym właściwości Michelin CrossClimate (letnia z parametrami poprawiającymi sprawność w warunkach zimowych) z całoroczną Goodyear wyszło, że CrossClimate jest całkiem niezła na mokrym i suchym, ale raczej słaba na śniegu, czyli nadaje się na zimę bez opadów tego białego ;)

Mimo handlowego określenia "Letnie z homologacją zimową" CrossClimate to jest opona wielosezonowa i dlatego w takiej kategorii jest testowana. Obejrzałem przed zakupem te różne wyniki testów - w porównaniu do Vector 4Seasons G2 różnica nie jest duża. W zasadzie na bazie testów wielosezonowych najlepsza (i najtańsza!) by była opona Nokian WeatherProof (SUV) ale nie ma jej niestety w naszym rozmiarze tj. 215/55/17. Moim zdanie przy wersji 4WD w trybie Snow i przy jeżdżeniu głównie po mieście będzie ok nawet w śniegu, ale napisze. Co innego góry lub Skandynawia - bym się mocno zastanowił. Nie brałem zestawu "kół zimowych" bo to już przerabiałem w poprzednich samochodach - jak wpadniesz w zamknięte koło "zimowe-letnie" to ciężko się z niego wydostać. Jak zimowe ok, to letnie zjechane, jak letnie zjechane to zimowe super ;-) - nie wyrzucisz jednych i drugich.

_________________
Premium 1,6 4WD 6AT


Na górę
Post: 07-12-2016, 10:44 
Offline

Rejestracja: 14-05-2016, 08:48
Posty: 53
Suzuki: VITARA II
W uzupełnieniu tego co napisałem wyżej - ciekawy artykulik na stronie Michelin pt. "Czy słyszałeś kiedykolwiek o przepisach dotyczących opon zimowych?":
http://www.michelin.pl/opony/ucz-sie-ud ... egulations
Jest w nim m.in. opis różnic i tabela zawierająca regulacje stosowania opon w krajach UE.

_________________
Premium 1,6 4WD 6AT


Na górę
Post: 07-12-2016, 13:28 
Offline

Rejestracja: 06-05-2015, 17:25
Posty: 57
Lokalizacja: Wrocław
Avalanche pisze:
Nie wiem jak w innych krajach skandynawskich, ale w Szwecji od grudnia do marca opony ZIMOWE są obowiązkowe.

W ostatnim teście porównującym właściwości Michelin CrossClimate (letnia z parametrami poprawiającymi sprawność w warunkach zimowych) z całoroczną Goodyear wyszło, że CrossClimate jest całkiem niezła na mokrym i suchym, ale raczej słaba na śniegu, czyli nadaje się na zimę bez opadów tego białego ;)

W praktyce na białe też się nadaje. Zdarzyło mi robić trasę około 500km, z czego 3/4 trasy była nieodśnieżona - jazda była pewna i przewidywalna. Podczas wypadów na narty też nie było problemów w górach.
Nie mniej jednak największym plusem tej opony jest pewność prowadzenia na mokrej nawierzchni.


Na górę
Post: 07-12-2016, 19:05 
Offline

Rejestracja: 06-12-2016, 21:41
Posty: 12
Suzuki: Vitara
Nie ma obaw bo na tych CrossClimate po Skandynawii można śmigać i nikt nie ma prawa się doczepić. Mam jednak trochę kiepskie skojarzenia z oponami wielosezonowymi. Miałem, jeździłem i źle wspominam te traumatyczne przeżycia :)
W zeszłym roku w styczniu byłem w Szwecji i miałem okazję testować opony Barum Polaris 3. No cóż, na śniegu było OK ale na oblodzonej nawierzchni już było mniej rewelacyjnie, ale nie ma się co dziwić. Warunki tez nie były rewelacyjne bo temperatura często spadała poniżej -30! Więc ku przestrodze postanowiłem zakupić opony na kolcach i tutaj nie ma reguły. Takiej opony żadna najlepsza nie przebije.
Dziś wracając z pracy miałem okazję się przekonać jak to jest kiedy zatrzymujesz się tuż przed skrzyżowaniem z potem na czole, ale jednak się zatrzymujesz :) Gwiazdy tańczą na lodzie :) I teraz zadaję sobie pytanie co by było gdybym jechał na oponach wielosezonowych?? Tylko tym razem nie mam zamiaru kupować opon uzbrojonych w kolce ze względu na problematyczność z ich użytkowaniem w Polsce :) Nagminne przekładanie raz tak raz siak. W tym czasie mogę robić inne ciekawe rzeczy :)
Popytałem też Szwedów i otrzymałem następujące informacje... Ułamek procenta używa opon wielosezonowych. Większość wybiera typowe zimówki lub zimówki z kolcami z przeważającym parciem na te drugie.
Po dzisiejszych pertraktacjach z salonem uzyskałem następującą propozycję: komplet kół plus oryginalne kołpaki w cenie 2500. Wyważanie i montaż gratis :)
To chyba będzie najlepszy wybór..


Na górę
Post: 07-12-2016, 19:09 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03-08-2006, 11:13
Posty: 12230
Lokalizacja: CB - CIN - CT
Suzuki: Vitara 1.6 AllGrip
pajk pisze:
Nie ma obaw bo na tych CrossClimate po Skandynawii można śmigać i nikt nie ma prawa się doczepić.

Skąd wiesz?
Wg strony Michelina nie ma ich na wykazie.
http://www.michelin.pl/opony/ucz-sie-ud ... egulations


Na górę
Post: 07-12-2016, 19:19 
Offline

Rejestracja: 06-12-2016, 21:41
Posty: 12
Suzuki: Vitara
W Szwecji, w okresie od 1 grudnia do 31 marca, obowiązkowe jest używanie opon zimowych noszących jedno z poniższych oznaczeń: ‘M&S’, ‘MS’, ‘M.S’, ‘M+S’, ‘M-s’ lub ‘Mud and Snow’.
Pytałem też w szwedzkim serwisie oponiarskim i potwierdzili, a opona CrossClimate takowe oznaczenie posiada :)


Na górę
Post: 07-12-2016, 19:23 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03-08-2006, 11:13
Posty: 12230
Lokalizacja: CB - CIN - CT
Suzuki: Vitara 1.6 AllGrip
OK, bo w opisie tej opony brak takich informacji, a na zdjęciach nie widać żadnego z tych symboli :)


Na górę
Post: 07-12-2016, 19:33 
Offline

Rejestracja: 06-12-2016, 21:41
Posty: 12
Suzuki: Vitara
A teraz napiszę co przed chwilą znalazłem w jednym webshop-ie. Dotyczy to właśnie tej opony.
Cytuję: "Pamiętaj, że nawet jeśli opona z symbolem M+S może być stosowana w warunkach zimowych, jest to opona letnia. Trzeba więc się jeszcze zaopatrzyć w komplet opon zimowych." :roll:
Zgłupiałem :sciana:


Na górę
Post: 07-12-2016, 19:40 
Offline

Rejestracja: 06-12-2016, 21:41
Posty: 12
Suzuki: Vitara
To mnie oponiarze zrobili w konia :toporek:
Znalazłem artykuł na jednej ze szwedzkich stron i jest, że ta opona nie jest dopuszczona do jazdy zimą.
No cóż..


Na górę
Post: 07-12-2016, 23:43 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-08-2007, 20:49
Posty: 3908
Lokalizacja: Sztutowo czasem Warszawa
Suzuki: Była GV II 2007 DDIS
pajk pisze:
A teraz napiszę co przed chwilą znalazłem w jednym webshop-ie. Dotyczy to właśnie tej opony.
Cytuję: "Pamiętaj, że nawet jeśli opona z symbolem M+S może być stosowana w warunkach zimowych, jest to opona letnia. Trzeba więc się jeszcze zaopatrzyć w komplet opon zimowych." :roll:
Zgłupiałem :sciana:

Ciekawe ile w Polsce jeździ aut z takimi oponami? :) Musze sprawdzić swoje :lol:
Z ciekawości poczytałem i faktycznie, opona z symbolem z górskimi szczytami i płatkiem śniegu (3PMSF) umieszczony na oponach M+S (Mud & Snow, śnieg i błoto) oznacza opony opracowane do trudnych warunków śnieżnych.

Samo M+S - Oznacza to, że zgodnie z przepisami europejskimi mamy do czynienia z oponą do jazdy po śniegu. Niemniej skuteczność opony w warunkach zimowych nie jest przebadana.

Źródło: http://www.bfgoodrich.pl/pl/porady/Wszy ... -na-oponie

_________________
Pozdrawiam, Marek
"There are 10 types of people in this world, those who understand binary and those who don't" ;)
I już bez klekocika :placze:


Na górę
Post: 08-12-2016, 06:57 
Offline

Rejestracja: 16-05-2016, 11:39
Posty: 63
pajk pisze:
To mnie oponiarze zrobili w konia :toporek:
Znalazłem artykuł na jednej ze szwedzkich stron i jest, że ta opona nie jest dopuszczona do jazdy zimą.
No cóż..


Jeden artykuł to nie wyrocznia. Opona ma oznaczenia zgodnie z którymi jest dopuszczona do jazdy zimą.

A tutaj jaka jest procedura żeby zdobyć to oznaczenie:
Na czym polega procedura testowa kwalifikująca opony do oznaczenia 3PMSF?

Procedura testowa porównuje trakcję opony referencyjnej z trakcją opony testowej na drodze pokrytej ubitym śniegiem. Aby zaliczyć test, badana opona do pojazdu użytkowego musi być o co najmniej 25% lepsza niż opona referencyjna w sześciu próbach na dziesięć. Opony, które przeszły ten test i posiadają oznaczenie 3PMSF, są oficjalnie określane jako opony śniegowe na ciężkie warunki zimowe. Opony te są wyraźnie lepszym wyborem na zimę niż opony posiadające jedynie oznaczenie M+S. 

_________________
Vitara 1.6 Premium 2WD


Na górę
Post: 08-12-2016, 07:58 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03-08-2006, 11:13
Posty: 12230
Lokalizacja: CB - CIN - CT
Suzuki: Vitara 1.6 AllGrip
Nie chodzi o artykuł, tylko - jak przeczytacie posty wyżej uważnie - że nawet Michelin nie umieścił CrossClimate na liście dopuszczalnych opon jako "zimowe" w Szwecji, i o to, że najwyraźniej nie mają one wymaganego oznaczenia.


Na górę
Post: 08-12-2016, 10:05 
Offline

Rejestracja: 16-05-2016, 11:39
Posty: 63
Avalanche pisze:
Nie chodzi o artykuł, tylko - jak przeczytacie posty wyżej uważnie - że nawet Michelin nie umieścił CrossClimate na liście dopuszczalnych opon jako "zimowe" w Szwecji, i o to, że najwyraźniej nie mają one wymaganego oznaczenia.


Nie pisze tego jako teoretyk ale jako posiadacz tych opon i posiadają one oznaczenie M+S oraz 3PMSF.
Czy Szwecja ma odmienne przepisy dotyczące opon zimowych (np. kolce) nie wiem, być może ze względu na warunki w tym regionie wew. przepisy są ostrzejsze. Co nie zmienia faktu że Michaline posiada oznaczenia wymagane aby używać jej w czasie zimy.

Edit:
I wszystko jasne, w Szwecji jest prawny wymóg zakładania opon zimowych.
"W Szwecji, w okresie od 1 grudnia do 31 marca, obowiązkowe jest używanie opon zimowych noszących jedno z poniższych oznaczeń: ‘M&S’, ‘MS’, ‘M.S’, ‘M+S’, ‘M-s’ lub ‘Mud and Snow’. Minimalna głębokość bieżnika opon: 3 mm."

_________________
Vitara 1.6 Premium 2WD


Na górę
Post: 08-12-2016, 13:21 
Offline

Rejestracja: 06-12-2016, 21:41
Posty: 12
Suzuki: Vitara
mastafoka pisze:
pajk pisze:
To mnie oponiarze zrobili w konia :toporek:
Znalazłem artykuł na jednej ze szwedzkich stron i jest, że ta opona nie jest dopuszczona do jazdy zimą.
No cóż..


Jeden artykuł to nie wyrocznia. Opona ma oznaczenia zgodnie z którymi jest dopuszczona do jazdy zimą.

A tutaj jaka jest procedura żeby zdobyć to oznaczenie:
Na czym polega procedura testowa kwalifikująca opony do oznaczenia 3PMSF?

Procedura testowa porównuje trakcję opony referencyjnej z trakcją opony testowej na drodze pokrytej ubitym śniegiem. Aby zaliczyć test, badana opona do pojazdu użytkowego musi być o co najmniej 25% lepsza niż opona referencyjna w sześciu próbach na dziesięć. Opony, które przeszły ten test i posiadają oznaczenie 3PMSF, są oficjalnie określane jako opony śniegowe na ciężkie warunki zimowe. Opony te są wyraźnie lepszym wyborem na zimę niż opony posiadające jedynie oznaczenie M+S. 


Tu nie chodzi o artukuł, ale też o to, że w ogólnej sprzedaży (w SE) występuje jako opona letnia..


Na górę
Post: 08-12-2016, 13:22 
Offline

Rejestracja: 06-12-2016, 21:41
Posty: 12
Suzuki: Vitara
Prawdopodobnie jest tak, że ta opona nie jest dopuszczona do użytkowania w SE ze względu na panujące warunki zimą. A tutaj czasem bywa ekstremalnie.
Nie jest też w pełni oponą zimową, a jedynie posiada homologację co może nie jest wystarczajacym wymogiem.
Na stronie internetowej "The Scandinavian Tire & Rim Organization" znalazłem wykaz opon rekomendowanych i dopuszczonych do użytkowania zimą oraz spełniających wymagania Szwedzkiego Zarządu Dróg.
http://www.stro.se/wp-content/uploads/2 ... rige-1.pdf

Co ciekawe na tej liście nie ma też sprzedawanej przez Suzuki opony FALKEN HS449 :nono:

Być może lista nie jest uaktualniona. W ogólnej sprzedaży jest jako opona zimowa.


Na górę
Post: 08-12-2016, 13:31 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03-08-2006, 11:13
Posty: 12230
Lokalizacja: CB - CIN - CT
Suzuki: Vitara 1.6 AllGrip
HS449 to nowsza wersja HS439, więc pewnie by przeszła.


Na górę
Post: 08-12-2016, 21:01 
Offline

Rejestracja: 09-01-2010, 14:02
Posty: 3375
Lokalizacja: Kwidzyn
Tak sobie czytam z zaciekawieniem, bo przyznam, że przez pewien czas kiełkowała mi myśl o CrossClimate. Po lekturze postów naszego forum, różnych artykułów i opinii użytkowników, doszedłem do wniosku, że nie ma lepszego rozwiązania nad: dobre zimówki i dobre letnie, założone na ładnych felgach. Te uniwersalne opony, to jest dobre rozwiązanie dla ludzi poruszających się głównie w obszarach miejskich i podmiejskich, dla których samochód jest alternatywą komunikacji publicznej. Dla mnie, gdzie brak odpowiednich polączeń pomiędzy miastami (w jednym pracuję w drugim mieszkam ok. 40km), takie rozwiązanie odpada.
Po raz kolejny ma zastosowanie zasada, że "każdemu według potrzeb".

_________________
S-cross 1,6 Pb AWD


Na górę
Post: 08-12-2016, 21:05 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03-08-2006, 11:13
Posty: 12230
Lokalizacja: CB - CIN - CT
Suzuki: Vitara 1.6 AllGrip
Pełna zgoda.
Do miasta i w razie okazjonalnego wypadu, podczas którego zaskoczy nas śnieg, wielosezonowe czy całoroczne są OK. No i w sytuacji gdy chcesz oszczędzić na sezonowych wymianach ;)
Ja wolę mieć dwa komplety z felgami.


Na górę
Post: 08-12-2016, 23:16 
Offline

Rejestracja: 14-05-2016, 08:48
Posty: 53
Suzuki: VITARA II
Avalanche pisze:
Pełna zgoda.
Do miasta i w razie okazjonalnego wypadu, podczas którego zaskoczy nas śnieg, wielosezonowe czy całoroczne są OK. No i w sytuacji gdy chcesz oszczędzić na sezonowych wymianach ;)
Ja wolę mieć dwa komplety z felgami.

Jestem z tych, którzy założyli CrossClimate - jest jeszcze oprócz tego co wyżej napisano dodatkowy aspekt.
Przy aktualnych anomaliach klimatycznych trudno trafić z wymianą.
Pogoda zaskakuje - plus 10 bez śniegu w grudniu (jak dzisiaj), minus 10 ze śniegiem w kwietniu itd.
Np. okolicy gdzie mieszkam do tej pory nie było warunków zimowych a zdecydowana większość już jeździ od miesiąca na zimowych i ciężko im hamować na mokrym w plusowych temperaturach.
Dodatkowo dodam, że oszczędność na "sezonowych wymianach" to dla mnie głównie oszczędność czasu.
Przerabiałem już dwa komplety z felgami - i tak musisz je wymieniać w warsztacie bo trzeba za każdym razem sprawdzić wyważenie.
Na ogół wyważenie wymaga korekt po sezonie a jazda źle wyważonych oponach to niż przyjemnego.

_________________
Premium 1,6 4WD 6AT


Na górę
Post: 09-12-2016, 00:51 
Offline

Rejestracja: 06-12-2016, 21:41
Posty: 12
Suzuki: Vitara
VIT007 pisze:
Avalanche pisze:
Pełna zgoda.
Do miasta i w razie okazjonalnego wypadu, podczas którego zaskoczy nas śnieg, wielosezonowe czy całoroczne są OK. No i w sytuacji gdy chcesz oszczędzić na sezonowych wymianach ;)
Ja wolę mieć dwa komplety z felgami.

Jestem z tych, którzy założyli CrossClimate - jest jeszcze oprócz tego co wyżej napisano dodatkowy aspekt.
Przy aktualnych anomaliach klimatycznych trudno trafić z wymianą.
Pogoda zaskakuje - plus 10 bez śniegu w grudniu (jak dzisiaj), minus 10 ze śniegiem w kwietniu itd.
Np. okolicy gdzie mieszkam do tej pory nie było warunków zimowych a zdecydowana większość już jeździ od miesiąca na zimowych i ciężko im hamować na mokrym w plusowych temperaturach.
Dodatkowo dodam, że oszczędność na "sezonowych wymianach" to dla mnie głównie oszczędność czasu.
Przerabiałem już dwa komplety z felgami - i tak musisz je wymieniać w warsztacie bo trzeba za każdym razem sprawdzić wyważenie.
Na ogół wyważenie wymaga korekt po sezonie a jazda źle wyważonych oponach to niż przyjemnego.

Więc uważasz, że raz założysz wielosezonówkę i będziesz tak śmigać bez wyważania aż się druty pokażą?? :lol:
Oszczędność czasu i pieniędzy związana z brakiem konieczności sezonowej wymiany oraz wizytami w serwisie nie zwalnia nikogo jednak z konieczności regularnego wyważania kół.
Z czasem każda opona się zdziera i prędzej czy później trzeba zawitać u Mirka blacharza i wyważyć :P Niestety..
Zgodzę się z moimi przedmówcami i uważam, że opona wielosezonowa jest dobrym kompromisem dla kogoś kto w większości porusza się w mieście i czasem gdzieś zrobi sobie wypad na sanki :D
Jakiś czas temu też miałem ochotę zakupić CrossClimate, ale poczytałem trochę na ten temat na polskich i zagranicznych forach i się szybko wyleczyłem z takiego pomysłu, lecz nie ze względu takiego, że uważam ją za bubel. Doszedłem do wniosku, że w moim przypadku prędzej czy później drogi skandynawskie nie wybaczyłyby mi tego błędu. A w Polsce z pogodą to różnie bywa.. "sorry taki mamy klimat" :]
Mam też złe wspomnienia z wielosezonówką Uniroyal-a. Mieszkam na wsi i zimą z podwórka nie mogłem wyjechać.
Tak czy inaczej, każdy wybiera to co mu pasuje.


Na górę
Post: 09-12-2016, 01:00 
Offline

Rejestracja: 06-12-2016, 21:41
Posty: 12
Suzuki: Vitara
Naszła mnie jeszcze jedna myśl :sciana:
Jeśli w jakimś przedziale czasu zjadę 4 opony letnie i 4 zimowe to w tym samym przedziale czasu zjadę 8 opon wielosezonowych.
Bo nikt mi nie wmówi, że one są bardziej żywotne ;/

Proszę mnie poprawić jeśli się mylę :takjest:


Na górę
Post: 09-12-2016, 06:40 
Offline

Rejestracja: 16-05-2016, 11:39
Posty: 63
Zależy jak podchodzi się do opon. Jeśli patrzysz na zużycie bieżnika to pewnie trochę rzadziej wymienisz mając dwa komplety (wszystko zależy od ilości km i stylu jazdy). W moim przypadku wymiana opon letnich i zimowych następowała po 3-4 latach bo tak mam zakodowane w głowie. Co do CC, czy to dobry wybór okaże się za jakiś czas, są to moje pierwsze opony tego typu. Ale zanim je kupiłem przeczytałem internet do końca :)

_________________
Vitara 1.6 Premium 2WD


Na górę
Post: 09-12-2016, 07:41 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03-08-2006, 11:13
Posty: 12230
Lokalizacja: CB - CIN - CT
Suzuki: Vitara 1.6 AllGrip
Na razie przypomnę, a później się uporządkuje:
viewtopic.php?f=63&t=13800
;)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 954 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 115 16 17 18 1939 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]