Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 28-03-2024, 23:31

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 196 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 58 Następna
Autor Wiadomość
Post: 13-10-2017, 07:03 
Offline

Rejestracja: 30-11-2015, 19:09
Posty: 221
jarmich pisze:
A ja mam pytanie czy ktoś z forumowiczów spotkał się z problemami ze strony ubezpieczyciela z wypłatą odszkodowania po stwierdzeniu nieprawidłowego ogumienia ?


Ja przy wcześniejszym aucie miałem sytuację, że po pierwszych oględzinach auta (PZU), gdy okazało się, że szkoda wyjdzie blisko szkody całkowitej, likwidator przyjechał jeszcze raz specjalnie, żeby sprawdzić opony. Nie wiem co dokładnie go interesowało, ale szkoda miała miejsce w zimie, więc może przede wszystkim to, czy były to opony zimowe. W każdym razie u mnie wszystko było ok, być może przy różnego rodzaju "odchyłach" byłby pretekst do robienia problemów.

Off: Kiedyś w tv widziałem program typu "Uwaga", gdzie gość płacił sobie ubezpieczenie indywidualne (ot, takie zwykłe, jakie to można sobie wykupić w miejscu zatrudnienia) i miał zawał. Oczywiście zakres ubezpieczenia obejmował też zawał...ale niestety nie taki, jaki miał ten konkretny człowiek, więc odmówiono mu wypłaty odszkodowania. Dlatego w tym kraju już nic mnie nie zdziwi, nawet doczepienie się do sprawnej opony, albo "zużytej" wycieraczki. ;-)

_________________
Suzuki SX4 S-Cross Comfort


Na górę
Post: 13-10-2017, 08:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29-06-2015, 17:33
Posty: 459
Stąd pisałem że raczej warto iść w homologowane aniżeli się stresować co będzie jak...
To kwestia kilkudziesięciu może kilkuset zlotych różnicy na rozmiarze więc nie warto ryzykować. Sam doszedłem do tego bo też rozważałem zamiennik do Tucsona ale dowiedziałem się o tym co napisałem( problemy przy wypadku, odstępstwa od homologacji itp) i od razu zrezygnowałem. A tu widzę kolegów trzeba przekonywać bo jakoś nie wierzą, że w Polsce ubezpieczyciele szukają dziury w całym. Wasz wybór, powodzenia w razie czego.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

_________________
Obecnie Tucson, już nie Vitara ale sympatia wciąż pozostała.


Na górę
Post: 13-10-2017, 08:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29-03-2015, 13:42
Posty: 922
Suzuki: Vitara xLed Sun
goliat pisze:
likwidator przyjechał jeszcze raz specjalnie, żeby sprawdzić opony

Dwa lata temu Lancernikiem zebrałem liska na ogrodzonej ekspresówce, likwidator już na pierwszej (i ostatniej) wizycie poza uszkodzonym zderzakiem fotografował też wszystkie opony starając się uwidocznić oznaczenia i bieżnik z włożoną w rowek miarką.


Na górę
Post: 13-10-2017, 08:58 
Offline

Rejestracja: 30-11-2015, 19:09
Posty: 221
Większość z nas, którzy mieliśmy dotychczas szkody, miała zwykle na max kilka tys. zł (tak mi się wydaje przynajmniej), więc o takie pierdoły jak ogumienie ubezpieczyciel nie będzie się z nami procesował, natomiast przy szkodach idących w dziesiątki tysięcy (ja miałem tylko przytarty bok w SCrossie i ASO skasowało powyżej10 tys+2 tys. auto zastępcze!), a takich jest coraz więcej, warto już szukać oszczędności i ubezpieczyciel będzie szukał każdego kruczka.
Tak samo wygląda kwestia kluczyków do auta. Przy podpisywaniu nowej polisy agent zwykle z marszu zakłada, że właściciel ma 2 kluczyki, i tak wpisuje nie informując o tym właściciela, a jak ktoś ma tylko 1, a ukradną auto i nie pokaże 2 kompletów, to nici z ubezpieczenia.

_________________
Suzuki SX4 S-Cross Comfort


Na górę
Post: 13-10-2017, 09:26 
Offline

Rejestracja: 16-12-2013, 23:17
Posty: 54
Lokalizacja: Tychy
Suzuki: Grand Vitara II
Pytałem dlatego ponieważ przymierzam się do opon całorocznych ale o profilu 215/60 lub 65 R 17.
Opony dedykowane 215/55 R17 mam wrażenie że są jakieś takie małe wolałbym większy balon ale wacham się że względu na ubezpieczenie.
No i najważniejsze czy te większe profile się zmieszczą ?

_________________
________________________________
Była Grand Vitara II De Lux 2.0
Vitara II Premium 1.6 VVT AllGrip


Na górę
Post: 15-10-2017, 18:59 
Offline

Rejestracja: 03-10-2017, 11:52
Posty: 306
Jak podałem wcześniej moja Vitara dopiero ma być. Pomimo tego czytam wpisy Kolegów i staram się wyciągać wnioski
na przyszłość. Po zapoznaniu się z wieloma wpisami na temat koła dojazdowego i opon zimowych mam pytanie do
Kolegów, którzy mają już samochód i nabyli dodatkowo koło dojazdowe, ew. kpl. koła zimowe ze stalowymi felgami.
Jak wygląda sprawa śrub którymi przychodzi zamocować koło dojazdowe czy koła zimowe /stalowe felgi/.
Chodzi o to, czy fabryczne śruby od fabrycznych felg aluminiowych, pasują do zamocowania koła dojazdowego ew.
kół zimowych, czy trzeba dokupić inne śruby?


Na górę
Post: 15-10-2017, 19:07 
Offline

Rejestracja: 21-06-2015, 12:31
Posty: 1819
Suzuki: SuziQuattro
Śruby są te same dla ori alu i felg stalowych, przynajmniej tak miałem w s-crossie.


Na górę
Post: 15-10-2017, 23:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29-03-2015, 13:42
Posty: 922
Suzuki: Vitara xLed Sun
MS pisze:
Śruby są te same dla ori alu i felg stalowych, przynajmniej tak miałem w s-crossie.
Też mam na tych samych alu i stalówki.


Na górę
Post: 20-10-2017, 15:34 
Offline

Rejestracja: 09-01-2010, 14:02
Posty: 3375
Lokalizacja: Kwidzyn
Że tak zapytam: sprawdzał ktoś w dokumencie homologacji jakie rozmiary są wpisane? Bo może jest więcej rozmiarów niż w instrukcji. W S-cross są inne przed i po lifcie a zawieszenie takie samo.

_________________
S-cross 1,6 Pb AWD


Na górę
Post: 20-10-2017, 21:22 
Offline

Rejestracja: 21-06-2015, 12:31
Posty: 1819
Suzuki: SuziQuattro
A skąd wiesz, że nie było zmian w zawieszeniu ?


Na górę
Post: 20-10-2017, 22:00 
Offline

Rejestracja: 09-01-2010, 14:02
Posty: 3375
Lokalizacja: Kwidzyn
Tak mi powiedziano w ASO Niestety nie mam źródła pisanego. Ale myślę, że zmiana delikatna charakterystyki sprężyny (o ile takie coś miało miejsce) nie bardzo ma wpływ na prowadzenie jeżeli, założę oponę 215/55/17 zamiast 205/50/17 Auto stanie wyżej o 1,5cm i tyle. Co do wypłaty odszkodowania, to o ile ogumienie nie miało wpływu na rozwój wypadków (tak jak w moim przypadku, kiedy koleś we mnie wjechał), to jedynym problemem może być, że zapłacą za oponę taką jaka będzie widniała w specyfikacji wyposażenia (sprawdzali po VIN , a likwidator upewniał się, że miałem fabryczne felgi, bo sakramencko droga była). I o te kilkadziesiąt złotych mogą się szarpać jeżeli kwota odszkodowania będzie się ocierała o szkodę całkowitą, ale to też jest sprawa do dogadania się z serwisem. U mnie wpisali kwotę za konkretną oponę, a w ASO kazałem im zakupić cztery jednakowe i po prostu dopłaciłem różnice.
W razie czego są jeszcze sądy i biegli rzeczoznawcy.

_________________
S-cross 1,6 Pb AWD


Na górę
Post: 21-10-2017, 01:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29-06-2015, 17:33
Posty: 459
A co jak Ty walniess. Tutaj już rzeczoznawca będzie może bardziej dociekliwy co za opony były w tym czasie założone.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

_________________
Obecnie Tucson, już nie Vitara ale sympatia wciąż pozostała.


Na górę
Post: 21-10-2017, 13:04 
Offline

Rejestracja: 09-01-2010, 14:02
Posty: 3375
Lokalizacja: Kwidzyn
Myślę, że bardziej skoncentruje się na tym czy opony nie były łyse. Minimalnie inny rozmiar złożony na felgi fabryczne raczej nie zwróca jego uwagi. Co innego, kiedy ludzie zakładają jakieś "walce" naciągnięte na fele z duuużym parapetem.
Poza tym nawet jeśli walnę, to będzie musiał wykazać (dokłam wyliczeniem) przed sądem, że różnica szerokości 10mm miała wpływ na zdarzenie. Przeczytałem całą masę opinii z zakresu techniki pojazdowej i wypadków drogowych. Czasem rozbieżności w wyliczeniach sięgają kilkudziesięciu procent (zawsze trzeba liczyć skrajne warianty) i sąd przyjmuje ten korzystniejszy dla mnie.

_________________
S-cross 1,6 Pb AWD


Na górę
Post: 21-10-2017, 17:41 
Offline

Rejestracja: 03-10-2017, 11:52
Posty: 306
Ja osobiście myślę, że trzeba się trzymać przepisów w tym zakresie. Żadne tłumaczenia, że pełnowymiarowa zimówka
założona jako zapas, zamiast normalnego letniego zapasu ew. dojazdówki, wg. przepisów nie jest dopuszczalna.
Tłumaczenie, że ma lepszy bieżnik itp. zgodnie z przepisami nie powinny przez sąd być brane pod uwagę.
Osobiście wolę np: zimówkę jako zapas, ale zgodnie z przepisami mają być jednakowe opony na osi, albo tylko ew.
dojazdówka. To nie jest wymysł Polaków, ale takie są wymogi Unii. /Dz.U. z 2016 r. poz. 2022/. To samo moim zdaniem dot.
założenia jako zapasu koła z oponą letnią czy całoroczną w zimie, przy pozostałych kołach zimowych. Tylko dojazdówka
Panowie jest dopuszczalna, albo koło z oponą zimową taką samą jak druga na osi. No tak wynika z w/w przepisów.


Na górę
Post: 21-10-2017, 21:32 
Offline

Rejestracja: 09-01-2010, 14:02
Posty: 3375
Lokalizacja: Kwidzyn
Pokaż mi człowieka, który ma pełnowymiarową zapasówkę i zmienia na niej na sezon opony. :D A ci co mają różne opony na obu osiach powinni wozić dwa koła, bo nie wiadomo na której osi trafi się kapeć. :D
Nie popadajmy w paranoję. Nie znam policjanta, który po pokazaniu świeżo rozwalonej opony wystawi mandat za takie naruszenie przepisów. A nawet gdyby chciał, to i tak bym nie przyjął.

_________________
S-cross 1,6 Pb AWD


Na górę
Post: 22-10-2017, 05:31 
Offline

Rejestracja: 03-10-2017, 11:52
Posty: 306
I tu Kolego macioo widać przewagę dojazdówki nad normalnym zapasem. W sumie kółko jest gorsze do jazdy, ale za to
zgodne z przepisami. Decyzja co wybrać /co ryzykować/ należy oczywiście do każdego z nas. Trochę to dziwne, ale niestety
taka jest prawda.


Na górę
Post: 22-10-2017, 07:29 
Offline

Rejestracja: 26-09-2016, 09:05
Posty: 97
Lokalizacja: Grudziądz
Suzuki: S-cross 1,6 Premium
Idąc tym tropem tropem, można powiedzieć: I tu drodzy koledzy widać przewagę zestawu naprawczego zamiast dojazdówki i pełnowymiarowego zapasu bo jest zgodny z przepisami :zakrecony: Ja jednak z tych trzech opcji zdecydowanie wybieram pełnowymiarowy zapas nawet jeżeli jeżeli tylko na letniej.


Na górę
Post: 22-10-2017, 14:15 
Offline

Rejestracja: 15-03-2017, 13:47
Posty: 20
Suzuki: Vitara II
Zmieniłem już koła na te z oponami zimowymi, jeśli chodzi o czujniki o których pisałem wcześniej (kupiłem na allegro, teoretycznie bezobsługowe, zakładasz i działają) : miały działać bezproblemowo ale Vitara ich nie widzi, czyli jednak trzeba programować, najprościej wg mnie będzie zrobić klon z oryginalnych czujników.


Na górę
Post: 22-10-2017, 15:36 
Offline

Rejestracja: 09-01-2010, 14:02
Posty: 3375
Lokalizacja: Kwidzyn
Ile przejechałeś na tych czujnikach? Przejedź z 5-10km i wtedy zobacz. Ewentualnie (nic nie kosztuje) sprawdź czy nie zadziała "zainicjowanie procedury przypisywania czujników" opisana przeze mnie w dziale S-cross. Była dołączona w instrukcji komputerka do klonowania u oponiarza, kiedy wkładałem zamienniki continentala.
PS
"Mój" oponiarz mi powiedział, że nie wszystkie czujniki uniwersalne chcą współpracować z Suzuki. To było ponad 3 lata temu i dopiero się uczył i testował różne. Dopiero te Continentale zagrały prawidłowo.

_________________
S-cross 1,6 Pb AWD


Na górę
Post: 22-10-2017, 22:26 
Offline

Rejestracja: 29-12-2015, 17:41
Posty: 691
Co sądzicie o zamianie fabrycznych opon na całoroczne dobrej klasy?

Czym więcej o tym czytam, to powoli dojrzewam do takiej decyzji. Nawet jeśli wypadają trochę słabiej niż dobrej klasy opony letnie czy zimowe, to mają jedną niezaprzeczalną zaletę - zawsze są na kołach. Tymczasem szczególnie w okresie przejściowym często ciężko zdecydować, czy już zmieniać opony czy nie. Np. sypnie śniegiem, a ja jeszcze nie zmieniłem opon i w efekcie jeżdżę parę dni na letnich po śniegu. Albo w drugą stronę za szybko zmienię, a przyjdzie ciepła jesień i jeżdżę na zimówkach przy plus 15, czy gorzej plus 20. Ponadto w okresie przejściowym często mamy sytuację, że np. rano jest lekki przymrozek -2 stopnie, a w dzień już mam +15 i piękne słońce. Szczególnie, że w Polsce centralnej i północnej rzadko kiedy są porządne zimy. To że w testach takie opony wypadają trochę słabiej, to jeśli brać pod uwagę ten aspekt zmiany w okresie przejściowym, to kto wie, czy średnio takie opony wielosezonowe nie są lepsze.

Jakie są wasze opinie?

Tak na szybko parę linków:

http://www.auto-swiat.pl/eksploatacja/t ... nom/45m0mw
http://www.auto-swiat.pl/eksploatacja/t ... ode/enc349
https://www.oponeo.pl/artykul/ranking-o ... -2016-2017
http://www.motofakty.pl/artykul/adac-wy ... -2str.html
http://wulkanista.pl/michelin-crossclimate-plus/

(w tym pierwszym można kliknąć na obrazek, by uzyskać szczegóły testów) (najbardziej zastanawiam sie nad Michelin Crossclimate albo Crossclimate+ - czy wiecie czym dokładnie się rożnią? Goodyearem albo Nokianem?)

Ponieważ bezpieczeństwo jest dla mnie bardzo ważne, zastanawiam się, ile tracę w takiej opcji.

Dodatkowo można brać pod uwagę, że póki co latem jeżdżę na fabrycznych oponach Suzuki, a te też jakieś topowe nie są.

Finansowo też ta opcja wydaje się najkorzystniejsza, mimo dość wysokiej ceny zakupu takiego całorocznego zestawu (ok.2.5tys), bo:
- można sprzedać fabryczne opony na rynku wtórnym
- odpada drugi komplet felg i czujników
- odpada dwa razy w roku wymiana opon


Na górę
Post: 23-10-2017, 04:25 
Offline

Rejestracja: 16-12-2016, 19:47
Posty: 1570
Suzuki: Vitara
I tak musisz pojechać min 2 razy na rok wywazyc koła i zamienić je miejscami. Takie opony nadają się dla ludzi którzy jeżdżą po głównych drogach, nie zjeżdżają na boczne nie odśnieżane drogi. Robił o tym materiał motodoradca na YouTube.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka


Na górę
Post: 23-10-2017, 07:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29-06-2015, 17:33
Posty: 459
Bez przesady z tą jazdą chyba 2 razy w roku na wyważenie i zamianę miejscami.
Ja właśnie kupione przed 2 tygodniami zimówki wymieniam dziś na całoroczne bo mnie przekonały jednak liczne opinie na ich temat w takich jak mamy warunkach.
Na zachodzie all season to norma bo też zimy mają lipne. Jak napisał kolega za dużo u nas jest niewiadomych kiedy będzie ciepło, kiedy zimno, ile będzie śniegu itp.
Całoroczne to nie tylko miasto bo inaczej by nie dostały certyfikatu i tego choćby symbolu płatka śniegu na tle gór.
Muszą odpowiadać zaleceniom i tak jest.
Wyboru nie ma tak dużego jak w przypadku zimówek ale jest na tyle wystarczający aby można było kupić coś przy różnym budżecie.
Z drugiej strony mniejszy wybór potwierdza, że nie każdy producent(wielu budżetowych) daje radę taką oponę stworzyć więc jednak nie jest to byle co do jazdy wokół komina.
Ja wziąłem Falkeny EuroAll Season AS200 bo mają bardzo dobre opinie i noty w wielu testach.
Oddaje na wymianę też Falkeny bo jestem mocno przekonany do tej marki choć pierwszy raz jej użyje. Mam nadzieję, że słusznie :)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

_________________
Obecnie Tucson, już nie Vitara ale sympatia wciąż pozostała.


Na górę
Post: 23-10-2017, 08:07 
Offline

Rejestracja: 16-12-2016, 19:47
Posty: 1570
Suzuki: Vitara
Wyważanie czy zamiana miejscami 2x na rok to minimum

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka


Na górę
Post: 23-10-2017, 08:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08-06-2017, 06:45
Posty: 777
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Suzuki: Vitara 1.6 AT 4WD
akir pisze:
Wyważanie czy zamiana miejscami 2x na rok to minimum

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Kto tak robi? Bez przesady. Wszystko zależny od przebiegu.

_________________
Vitara 1.6 AT AllGrip | Ford Ranger Wildtrak 3.2 AT 4x4


Na górę
Post: 23-10-2017, 08:15 
Offline

Rejestracja: 16-12-2016, 19:47
Posty: 1570
Suzuki: Vitara
Ja zmieniam w sezonie opony letnie miejscami, opony zimowe także. Dobry wulkanizator także ci tak powie. Dzięki temu opony nawet już zużyte mocno mam równo wytarte

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 196 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 58 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]