Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 28-03-2024, 09:10

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13-02-2019, 21:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07-02-2015, 14:18
Posty: 172
Suzuki: S-Cross 1.6 AllGrip
Zawiedziony wieloma wpadkami z usługami autoryzowanych serwisów, jakie miałem okazję doświadczyć "na własnej skórze" w ostatnich latach - postanowiłem samodzielnie dokonywać cyklicznego ozonowania, jako sposobu na dezynfekcję układu wentylacji/ klimatyzacji. Czy ktoś ma praktyczne doświadczenie?
Widziałem, że w niektórych serwisach proces ozonowania wykonują przy włączonej klimatyzacji, a w innych wręcz odwrotnie mówili, że nie wolno włączać klimatyzacji w tym czasie... I bądź tu mądry. Zamierzam kupić generator ozonu o wydajności przynajmniej 5g/h - doczytałem, że takie urządzenia pozwalają na uzyskanie czasu ozonowania ok. 20-30 minut, a więc porównywalnie do tych serwisów klimatyzacji.
Zakup generatora powinien zwrócić się dość szybko zwłaszcza, jeśli robimy to dwa razy w roku.


Na górę
Post: 13-02-2019, 21:43 
Offline

Rejestracja: 21-06-2015, 12:31
Posty: 1819
Suzuki: SuziQuattro
2x po 30 minut, sam nawiew bez filtra kabinowego, zamknięty obieg.


Na górę
Post: 16-02-2019, 16:16 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07-02-2015, 14:18
Posty: 172
Suzuki: S-Cross 1.6 AllGrip
Generator ozonu zakupiony i dzisiaj korzystając z ładnej, słonecznej pogody, wysprzątałem wnętrze auta, a potem przeprowadziłem ozonowanie. Zrobiłem to w dwóch cyklach, jak radził MS. Oczywiście filtr kabinowy wcześniej wyjąłem. Zastanawiałem się tylko jaki wariant ustawienia generatora wybrać. Najpierw przymierzyłem się do opcji, gdzie generator postawiłem na podłodze przed fotelem pasażera. W tym przypadku ozon był wydmuchiwany do góry.
Załącznik:
20190216_115724.jpg

Jednak to przemyślałem i ostatecznie umiejscowiłem ozonator poziomo na fotelu pasażera tak, że ozon był wydmuchiwany wprost na miejsce, skąd jest zasysane powietrze (czyli za schowkiem, tam, gdzie normalnie jest filtr pyłkowy.
Załącznik:
20190216_124316.jpg

Ze względu, że nie miałem wystarczających argumentów za tym, czy w czasie ozonowania ma być włączona wyłącznie wentylacja (obieg zamknięty), czy może z włączoną klimatyzacją - pierwsze pół godziny zrobiłem w wersji "tylko wentylacja". W tym czasie silnik nie był odpalony, bo sam akumulator wystarczył, a szybkość nawiewu ustawiłem w połowie, czyli na trzy kreski. Następnie wietrzyłem samochód przez 10 minut i w kolejnym kroku odpaliłem silnik i załączyłem klimatyzację ustawiając temperaturę na minimum, czyli "Low". I tak drugi cykl trwający pół godziny.
Mam nadzieję, że skutek będzie pozytywny przez parę miesięcy, jesienią planuję powtórzyć akcję.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
Post: 16-02-2019, 18:39 
Offline

Rejestracja: 21-06-2015, 12:31
Posty: 1819
Suzuki: SuziQuattro
Brawo Ty, u mnie 10 m-cy i luzik. Z tym że klima nonstop


Na górę
Post: 07-03-2019, 19:22 
Offline

Rejestracja: 17-10-2016, 20:02
Posty: 33
Suzuki: SX 4 s-cross
Robię podobnie,warto zrobic 2 razy w roku


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]