Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 28-03-2024, 09:45

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 341 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 514 Następna
Autor Wiadomość
Post: 05-03-2015, 20:43 
Offline

Rejestracja: 05-03-2015, 20:22
Posty: 24
Witam
Jestem tutaj nowy

Jestem na etapie podjęcia na 100% czy chce kupić nowego Suzuki S-Cross
Obecnie posiadam Hyundai ix20 1.6AT Style auto ma przebieg 55 tys. km bez wypadkowe i w 100% serwisowane w Hyundaiu ,nawet myte .W salonie powiedziano mi że auto po 3 latach jest warte 28 tys.zł gdzie płaciłem 73 tys.zł na rynku wtórnym 38 tys.zl .

Postanowiłem kupno nowego auta do którego będę sie mieścił mam wzrostu 207 cm :-)
Padło na Suzuki S-Cross 4x4 z 2014 roku
Zrobiłem to samo co w moim przypadku w poprzednich latach żę kupuje auto tam gdzie jest najtańsze , kto da lepszą cenę , Hyundaia kupiłem 600km od miejsca zamieszkania.

Wysłałem zapytanie do kilkunastu dilerów Suzuki , okazuje sie tak jak w poprzednim wypadku im mniejszy salon tym leprze warunki
Dostałem taka ofertę na nowe auto

SX4 S-CROSS 1.6 VVT 4WD 5MT Premium (rocznik 2014) kolor srebny metalik cena 66500 brutto

SX4 S-CROSS 1.6 VVT 4WD 5MT Premium plus (rocznik 2014), kolor biały cena 71500zł brutto

Ceny bardzo sa rożne w salonach SX4 S-CROSS 1.6 VVT 4WD 5MT Premium plus od 71500 zl do 77250 zł

Jak było u was ?????

Dodam że dowiedziałem sie że w modelu 2015 będzie zmiana silnikowa .
Silnik 1.6 benzyna będzie taki sam jak w nowym Suzuki Vitara.
Ktoś zaraz powie że przecież jest to ten sam silnik .
Jeździłem sx4 cross 4x4 i Vitara nowa 4x4 to w Vitarze silnik łatwiej w chodzi na obroty jest dynamiczny i mniej pali zwracano mi na to uwagę w paru salonach

Druga zmiana ma być nowy cennik upustowy na S-Cross. Dwie osoby twierdziły że upust ma być większy niż na auta z 2014 roku od 12-18 tys.zl w zależności od wersji i od chęci dilera.
Ponieważ S-Cross nie sprzedaje sie , bo większość rzuciła sie na nowe Suzuki Vitara


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2015, 21:02 
Offline

Rejestracja: 05-03-2015, 20:22
Posty: 24
Dodam jeszcze że dilerzy ( czy na 100% dilerzy ) oszukują na kredytach na sx4 cross
Dam przykład na aucie, oferta kredytu u dilera

X4 S-CROSS 1.6 VVT 4WD 5MT u jednego z dilerów 74500zł brutto
Wpłata własna 37 tys.zl na 60 miesięcy raty równe
Pierwsza rata 786,86 zł
Kolejne 59 rat 818,39

W tym samym banku lecz załatwione osobiście w banku przez 60 miesięcy raty równe 718,08 zł . Różnica po 60 miesiącach wynosi 6800zl

Dodam żę przy kredycie gotówkowym gdzie niema zastawu pod auto 789.zl po negocjacjach


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2015, 21:49 
Offline

Rejestracja: 11-02-2015, 22:46
Posty: 332
Lokalizacja: Wawer
Suzuki: (dawniej) S-Cross
W cenie z wyprzedaży rocznika 2014 S-Cross jest trudny do pobicia. Dla nas był to samochód powiedzmy drugiego czy trzeciego nawet wyboru, który po rozważeniu wszystkich okoliczności, wyposażenia oraz ofert konkurencji stał się wyborem nr 1:). Przy czym my szukaliśmy samochodu na długie lata, nie na 3 czy 4, więc ten prognozowany spadek wartości niewiele nas interesował, nawet nie braliśmy tego czynnika pod uwagę.

Być może przy Mażdzie CX-5 czy ASX-ie spadek wartości byłby mniejszy niż przy S-Crossie. Ale cena zakupu też wyższa, więc sprawa wymaga zastanowienia się.


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2015, 23:08 
Offline

Rejestracja: 03-03-2015, 20:46
Posty: 180
No to nieźle schodzą z ceny, skoro na stronie suzuki dostępne od ręki auta 4wd zaczynają się od 70600 zł w wersji premium. Te 66500 to w takim razie super cena, pytanie czy zawiera dopłatę za lakier metalik. No i rozumiem, że bez pakietu ubezpieczeń czy przedłużenia gwarancji.
Jest też różnica w cenie w zależności od formy płatności - przy kredycie wysoka prowizja (rzędu 4000 zł) może spowodować adekwatne obniżenie przez dilera ceny w stosunku do płatności bez kredytu. Ciekawe więc, czy zaproponowane Ci ceny obowiązywałyby przy zapłacie całości gotówką lub przy kredycie, w którym nie pośredniczy salon.
A jeśli można spytać, czemu wybrałeś s-crossa, a nie vitarę? Nie doczekałem się vitary, żeby ją zobaczyć, porównać z s-crossem, a tym bardziej przejechać i zawsze się będę zastanawiał, czy nie lepiej było poczekać te dwa miesiące.


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2015, 23:53 
Offline

Rejestracja: 05-03-2015, 20:22
Posty: 24
http://otomoto.pl/suzuki-vitara-1-6-4wd ... 68134.html
Widać że Vitara jest już tańsza od sx4 cross z 2014 z tym samym wyposażeniem.
Jutro zadzwonię i się dowiem ile by chcieli za nową vitare.
A cena samochodu jest taka sama przy kredycie i gotówce.


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2015, 23:55 
Offline

Rejestracja: 05-03-2015, 20:22
Posty: 24
http://otomoto.pl/suzuki-vitara-2015-r- ... 93469.html


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2015, 09:03 
Offline

Rejestracja: 29-01-2015, 10:06
Posty: 152
Podane ceny są dość atrakcyjne, ale tak jak pisał kolega wyżej czy obejmują już dopłatę do lakieru metalik? Poza tym dla samochodów powyżej chyba kwoty 70tys zł ubezpieczyciel wymaga drugiego zabezpieczenia, więc dochodzi koszt alarmu, który pewnie nie jest uwzględniony w podanej cenie. Pakiet ubezpieczenia czy przedłużenia gwarancji podejrzewam, że tym bardziej nie jest uwzględniony w cenie.
Pozdrawiam

edycja
Zapomniałem zapytać jeszcze od kiedy będzie liczona gwarancja na zaproponowany Ci samochód? Ponoć niektóre atrakcyjne oferty są dlatego atrakcyjne, że diler samochód ma już zarejestrowany i gwarancja już leci. Ja kupowałem z wyprzedaży 2014 i gwarancja jest wystawiona od momentu wystawienia faktury, czyli stycznia 2015.


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2015, 10:38 
Offline

Rejestracja: 11-02-2015, 22:46
Posty: 332
Lokalizacja: Wawer
Suzuki: (dawniej) S-Cross
1-sze zabezpieczenie to immobiliser, a 2-gie to centralny zamek. Nie trzeba dokupowac alarmu do promocyjnego pakietu ubezpieczeniowego.


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2015, 11:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02-11-2008, 17:37
Posty: 348
Lokalizacja: śląskie
Być może można go dostac w gratisie,tak miałem przy odbieraniu 2 kolejnych Suzuki, u tego samego dilera.


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2015, 12:20 
Offline

Rejestracja: 29-01-2015, 10:06
Posty: 152
No to naciągnęli mnie na alarm :(
Poza tym nie słyszałem, aby centralny zamek liczył się jako zabezpieczenie. Immobiliser owszem, ale jako drugie zabezpieczenie podaje się albo alarm albo blokadę skrzynki biegów. Ode mnie dodatkowo za alarm skasowali 700zł.
Pozdrawiam


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2015, 12:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02-11-2008, 17:37
Posty: 348
Lokalizacja: śląskie
Może napisałem tak ,ze pomyslałes ,ze kupowałem u tego dilera co ty (nie wiadomo gdzie kupiłeś!)
" u tego samego dilera"-oznacza ,że kupiłem Swifta tam gdzie wczesniej Splasha.
700 zl za alarm ,pewnie Meta System ,to tez chyba po kosztach .


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2015, 12:57 
Offline

Rejestracja: 29-01-2015, 10:06
Posty: 152
Harry - zrozumiałem o co Ci chodziło. Mi udało się "pozyskać" w ramach rabatów dilera inne wartościowe dla mnie rzeczy - np. komplet kół zimowych, które widzę zdrożały, bo kosztują powyżej 700zł/szt.
Natomiast pisząc o tym alarmie chodziło mi tylko o to, że prywatnie jestem przeciwnikiem alarmów (wcześniej jak konieczne były 2 zabezpieczenia to obok immobilisera montowałem blokadę skrzynki biegów) i jeśli mogłem go nie mieć to nie tylko zaoszczędziłbym te 700zł ale i nie miał problemów z ewentualnie źle zainstalowanym alarmem i włączającą się syreną.
Pozdrawiam


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2015, 13:05 
Offline

Rejestracja: 21-01-2015, 00:23
Posty: 24
Lokalizacja: Śląsk
Suzuki: SX4 S-Cross
S-CROSS 1.6 VVT 2WD Premium Plus - metalik
Obręcz koła ze stopu lekkiego Misti do opon 205/50 R17 - Nr ewid. 990E0-61M76-00
Zestaw do monitorowania ciśnienia w ogumieniu (TPMS) - Nr ewid. 990E0-61M00TPMS
Głęboka wykładzina bagażnika w formie kuwety, wodoszczelna - Nr ewid. 990E0-61M15-000
Dywaniki gumowe (nieoryginalne)

Koszt niecałe 71 tys. zł z wyprzedaży rocznika - data produkcji wrzesień 2014


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2015, 16:54 
Offline

Rejestracja: 09-01-2010, 14:02
Posty: 3375
Lokalizacja: Kwidzyn
maneko pisze:
No to naciągnęli mnie na alarm :(


Jak w maju ub.r. kupowałem auto za sporo ponad 90kpln, to brałem pelny max pakiet PZU i nie wymagano żadnych dodatkowych zabezpieczeń.
PS
Alarm to jest zabezpieczenie na gówniarzy. Ewentualnie źródło kłopotów jak się coś w nim wykrzaczy. Jeśli miałbym wybierać zabezpieczenie dodatkowe, to albo blokadę skrzyni, albo dodatkowy immobilizer na pinkod albo jakiś ukryty wyłącznik (np. zwieranie masy do ukrytej śrubki własnym ciałem, super zabezpieczenie). Alarm zakładany w ASO pokona każdy lamus złodziej.


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2015, 20:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22-01-2011, 14:46
Posty: 707
Z dodatkowego zabezpieczenia można pokusić się na http://www.zeder.pl/, ale pytanie czy diler ma autoryzacje zedera czy też zeder ma autoryzacje suzuki, chodzi o gwarancję.
Natomiast na alarm szkoda pieniędzy.

Co do cen to wszystko zależy od dilera. Np. Auto Wache w styczniu'14 r za Scross z wyprzedaży'13 zaproponował cenę za 1.6i 2WD Premium taką jak w cenniku wyprzedażowym dokładając od siebie dywaniki gumowe hahah.


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2015, 20:20 
Offline

Rejestracja: 03-09-2007, 18:11
Posty: 135
Suzuki: SCross 4x4
Wątek dobry.
Założyciel tematu mógłby podać, czy te 65500 zł to z metalikiem, choć podejrzewam, ze bez.
Nie bardzo rozumiem z tym silnikiem. Vitara być może jest ciut żwawsza, bo to po prostu trochę mniejszy samochód od S crossa.


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2015, 20:53 
Offline

Rejestracja: 05-03-2015, 20:22
Posty: 24
Witam
Siedziałem 3H w salonie dzisiaj
Co do ubezpieczenia wymagają tylko immobilizer zależy od ubezpieczyciela
Co do lakieru mnie interesuje lakier podstawowy jakim jest biały , biały podstawowy lub biały perła jest taki sam a szkoda mi jest dąć 2200zl za lakier .Chodź teraz mam srebrny metalik ale dąłem za niego 1200zl i tak żałowałem

Tak wygląda biały w sx cross:

http://www.mobile.de/pl/marka/suzuki/mo ... 58095.html

Tak wygląda biały w Vitarze
Białego nie umie znaleźć:

Uważam że za koszt 2200zl wołał bym opony zimowe, zestaw głośno mówiący ( co powinno byc juz standardem ) i czujniki parkowania. To jest moje zdanie

SX4 S-CROSS 1.6 VVT 4WD 5MT Premium (rocznik 2014) kolor srebny metalik cena 66500 brutto

SX4 S-CROSS 1.6 VVT 4WD 5MT Premium plus (rocznik 2014), kolor biały cena 71500zł brutto

Ta kwota to jest za gotówkę lub kredyt . Jak pojechałem do innego salonu to facet mnie wyśmiał i powiedział mi że on nie zarobi na salon i obsługę jak dostane taka cenę. Że na to sobie mogą pozwolić małe salony . Co do zwiększonej gwarancji trzeba sobie zapłacić ale w każdej marce płaci sie lub dostaje gratis to tylko zależy od woli sprzedającego.

Kolejny raz w mawiano mi że nie mam upusty na Suzuki Vitara , ale pod długiej negocjacji otrzymałem ofertę na wersję Suzuki Vitara 1.6 Premium 4x4 biały 75900zł.
To co piszę caly czas dotyczy nowych aut
Bo jest możliwość ( bo taką mi zaproponowano ) że kupie auto i zostanie zarejestrowane jako demo na salon samochodowy. Będzie stal tak 2-3 miesiące, auta nie będą jeździć dostane z przebiegiem 0km .Mam czas na sprzedaż swojego samochodu. I otrzymam upust 2 tys. zl dodatkowo. Uważam że jest to jest to w porządku w każdej marce tak sie da zrobić


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2015, 22:16 
Offline

Rejestracja: 09-01-2010, 14:02
Posty: 3375
Lokalizacja: Kwidzyn
1. Lakiery metaliczne są trwalsze od akrylowych. Choć przyznam, że dzisiejsze lakiery ogólnie są do kitu w porównaniu z lakierami sprzed np. 20 lat.
2. zestaw głośnomówiący jest standardem w w S-cross (myślę, że w Vitarze raczej też będzie), jest przez BT w podstawowym audio i działa całkiem sprawnie, choć dopisywanie numerów jest nieco powikłane. W Fiacie 500 jest bardziej zaawansowany bo nawet SMS odczytuje i ma sterowanie głosem, a jest nieco starszy.

_________________
S-cross 1,6 Pb AWD


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2015, 22:50 
Offline

Rejestracja: 03-03-2015, 20:46
Posty: 180
Obie zaproponowane ceny za S-crossa są bardzo fajne. Mnie z ceny katalogowej wyprzedaży rocznika 2014 udało się w sumie urwać jeszcze 2590 zł, teraz będę zły, że tak mało. ;) Dokupowałem jeszcze przedłużenie gwarancji, koła zimowe, czujniki parkowania i niestety też wcisnęli mi alarm.
Jeśli z tym zaproponowanym za 66500 autem wszystko ok (może to demo, czy nie spadło z lawety itd) to tylko brać. Nie sądzę, by jakiś salon to przebił. No chyba, że na stocku są jakieś setki niesprzedanych s-crossów 2014 i ceny będą dalej spadać, ale nie wydaje mi się, by tak było.
Na pewno w tej cenie nie dostaniesz tak wyposażonego suva/crossovera innej marki.
Cena za vitarę też w porządku. Jeździłeś s-crossem i vitarą? Pytam, bo nigdzie w sieci nie mogę znaleźć porównania przez kogoś tych modeli bezpośednio i ciekaw jestem wrażeń.


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-03-2015, 13:18 
Offline

Rejestracja: 05-03-2015, 20:22
Posty: 24
macioo pisze:
1. Lakiery metaliczne są trwalsze od akrylowych. Choć przyznam, że dzisiejsze lakiery ogólnie są do kitu w porównaniu z lakierami sprzed np. 20 lat.
2. zestaw głośnomówiący jest standardem w w S-cross (myślę, że w Vitarze raczej też będzie), jest przez BT w podstawowym audio i działa całkiem sprawnie, choć dopisywanie numerów jest nieco powikłane. W Fiacie 500 jest bardziej zaawansowany bo nawet SMS odczytuje i ma sterowanie głosem, a jest nieco starszy.


1. Co do lakieru każde ma swoje zdanie
2. Zestaw głośnomówiący jest standardem w w S-cross - Nie prawda wystepuje dopiero od Premium PLUS , nizsze wersje tego nie posiadaja. W moim aucie obecnym jest to wyposażenie standardowe mozna czytac smsy,ksiązka telefoniczna, ostani numer i wybieranie głosowe


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-03-2015, 13:20 
Offline

Rejestracja: 05-03-2015, 20:22
Posty: 24
Koot pisze:
Obie zaproponowane ceny za S-crossa są bardzo fajne. Mnie z ceny katalogowej wyprzedaży rocznika 2014 udało się w sumie urwać jeszcze 2590 zł, teraz będę zły, że tak mało. ;) Dokupowałem jeszcze przedłużenie gwarancji, koła zimowe, czujniki parkowania i niestety też wcisnęli mi alarm.
Jeśli z tym zaproponowanym za 66500 autem wszystko ok (może to demo, czy nie spadło z lawety itd) to tylko brać. Nie sądzę, by jakiś salon to przebił. No chyba, że na stocku są jakieś setki niesprzedanych s-crossów 2014 i ceny będą dalej spadać, ale nie wydaje mi się, by tak było.
Na pewno w tej cenie nie dostaniesz tak wyposażonego suva/crossovera innej marki.
Cena za vitarę też w porządku. Jeździłeś s-crossem i vitarą? Pytam, bo nigdzie w sieci nie mogę znaleźć porównania przez kogoś tych modeli bezpośednio i ciekaw jestem wrażeń.


Tez szukam porównania sx4 cross i vitary
Nie auta nie sa demo czy spadaniete z lawety dowolne auto teraz juz dostalem od dilera z mej okolicy taka samą cene na ich auta .
Każde auto w polsce które spadnie z lawety jest sprzedawane jako nowe. Unas niema przepisów żeby te auto potraktować jako złom
Co bym chcial dodać do nowego Suzuki SX4 cross 2015 lifting i Nova vitara ( dotyczy tego systemu multimedialnego SX$ cross bedzie w stanadrdzie od hyba premium) jest nawigacja niema nawet za dopłatą na CD tylko na MP3 troche dziwne


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-03-2015, 14:52 
Offline

Rejestracja: 05-03-2015, 20:22
Posty: 24
Dodam że Nova Vitara jest też w Dieslu
http://www.suzuki.sk/automobily/auto/su ... vitara-4wd


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-03-2015, 18:35 
Offline

Rejestracja: 09-01-2010, 14:02
Posty: 3375
Lokalizacja: Kwidzyn
makshary31 pisze:

Nie auta nie sa demo czy spadaniete z lawety dowolne auto teraz juz dostalem od dilera z mej okolicy taka samą cene na ich auta .
Każde auto w polsce które spadnie z lawety jest sprzedawane jako nowe. Unas niema przepisów żeby te auto potraktować jako złom


Jakaś chora paranoja z tymi cyt. "spadniętymi z lawety"? Masz jakieś konkretne przykłady? chętnie się zapoznam. Czy tylko słyszałeś od znajomego, sąsiada, szwagra, który słyszał od gościa w tramwaju?
Bo ja znam kilku dilerów prywatnie, a ponad to kilku pracowników i byłych pracowników ASO i znam JEDEN przypadek rozwalenia auta przy rozładunku. Poszło na złom tak jak stało, ubezpieczenie za nie zapłaciło. Jedyne co zdarzyło się naprawiać, to jakieś uszkodzone lusterko czy klamka.
PS
Prośba, nie tylko w swoim zapewne imieniu: proszę, stosuj interpunkcję. To pierwsze zdanie musiałem ze trzy razy przeczytać, zanim zrozumiałem sens.


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-03-2015, 19:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22-01-2011, 14:46
Posty: 707
makshary31 pisze:
Bo jest możliwość ( bo taką mi zaproponowano ) że kupie auto i zostanie zarejestrowane jako demo na salon samochodowy. Będzie stal tak 2-3 miesiące, auta nie będą jeździć dostane z przebiegiem 0km .Mam czas na sprzedaż swojego samochodu. I otrzymam upust 2 tys. zl dodatkowo. Uważam że jest to jest to w porządku w każdej marce tak sie da zrobić



Szczerze mówiąc to wątpie. Jezeli auto będzie zarejestrowane na dilera to będzie użytkowane, jeżdzone przez klientów i pracowników czyli spełnia rolę auta demonstracyjnego. Diler jest 1 właścicielem, kupujący od dilera będzie 2 właścicielem i kupi auto z przebiegiem kilku czy kilkunastu tysięcy.

Jest też inna możliwość. Diler zamawia auta dla siebie, bo musi mieć je w salonie ''pod dachem'', żeby pokazywać je klientom, te auta nie są zarejestrowane, bo nigdzie nie wyjeżdzają. Można się więc dogadać z dilerem, żeby zamówił według mojej konfiguracji. To auto będzie stało w salonie, będzie miało przebieg 0 km i ja będę pierwszym właścicielem.




Koot pisze:
Jeśli z tym zaproponowanym za 66500 autem wszystko ok (może to demo, czy nie spadło z lawety itd) to tylko brać.


Zgadzam się, jak jest ok to kupić.


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-03-2015, 20:06 
Offline

Rejestracja: 09-01-2010, 14:02
Posty: 3375
Lokalizacja: Kwidzyn
Bandit1 pisze:

Szczerze mówiąc to wątpie. Jezeli auto będzie zarejestrowane na dilera to będzie użytkowane, jeżdzone przez klientów i pracowników czyli spełnia rolę auta demonstracyjnego. Diler jest 1 właścicielem, kupujący od dilera będzie 2 właścicielem i kupi auto z przebiegiem kilku czy kilkunastu tysięcy.

Niekoniecznie. 500tkę mojej żony kupiłem jako półroczne auto-demo z przebiegiem 92km, taniej o 8kpln w stosunku do nowej. Mieli jeszcze inne z ciemną tapicerką, to tamta jeździła jako demo. Poza tym pracownicy salonu do jazd różnych woleli inne demówki zamiast tego drobiazgu. :]


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 341 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 514 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]