Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 18-04-2024, 05:39

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15-03-2024, 08:15 
Offline

Rejestracja: 21-08-2018, 16:14
Posty: 22
Suzuki: SX4 S-Cross
Hej. Podczas ostatniej wizyty w serwisie stwierdzono nie do końca doładowany akumulator i zalecono abym go sobie doładował. Posiadam automatyczny prostownik z Biedronki :) . Wcześniej używałem go do ładowania "prostych" samochodów typu Golf 3 z 1999 czy Cinquecento :). Mam pytanie czy można bezpiecznie użyć takiego prostownika w tym aucie bez wyjmowana akumulatora ? Jak wyczytałem w instrukcji taki prostownik (a dokładnie klemę z plusem) podłączamy do zacisku bieguna dodatniego akumulatora a klemę z minusem z prostownika do bloku silnika ? Dzięki za pomoc


Na górę
Post: 15-03-2024, 09:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-01-2019, 22:18
Posty: 1582
Lokalizacja: Wieliczka
Suzuki: Swift+Vitara
Sprawdź jaki masz akumulator. Prawdopodobnie jest to AGM. Możliwe, że zwykły prostownik do akumulatorów kwasowych będzie zbyt agresywnie próbował ładować. Nie wiadomo jakie parametry ma Twój prostownik, czym jest sterowany, jaką ma krzywą prądu ładowania.
Zapinasz plus na plus, "minus" na minus akumulatora. Dobrze byłoby odpiąć aku od auta na czas ładowania, ale to rodzi sporo problemów. Osobiście, jeśli jestem pewien, że ładowarka jest dobra, to ładuję bez odpinania.

_________________
ex Swift III 1.3 (2007) | Swift V 1.2 SHVS (2018) | Vitara 1.4T 4WD AT (2019)


Na górę
Post: 15-03-2024, 10:27 
Offline

Rejestracja: 21-08-2018, 16:14
Posty: 22
Suzuki: SX4 S-Cross
wawax pisze:
Sprawdź jaki masz akumulator. Prawdopodobnie jest to AGM. Możliwe, że zwykły prostownik do akumulatorów kwasowych będzie zbyt agresywnie próbował ładować. Nie wiadomo jakie parametry ma Twój prostownik, czym jest sterowany, jaką ma krzywą prądu ładowania.
Zapinasz plus na plus, "minus" na minus akumulatora. Dobrze byłoby odpiąć aku od auta na czas ładowania, ale to rodzi sporo problemów. Osobiście, jeśli jestem pewien, że ładowarka jest dobra, to ładuję bez odpinania.


Prostownik z Biedronki - z instrukcji: Produkt nadaje się do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych mokrych, żelowych, AGM, MF o pojemności do 120Ah.
W instrukcji jest napisane jednak i gdzieś w necie też czytałem, że takiego prostownika nie powinno się łączyć z minusem akumulatora tylko z masą/blokiem silnika. Pytanie czy minus w Suzuki SX4 SCross jest podpisany do masy ? Bo czasami podobno też plus się podłącza do masy, ale nie wiem jak to sprawdzić


Na górę
Post: 15-03-2024, 11:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-01-2019, 22:18
Posty: 1582
Lokalizacja: Wieliczka
Suzuki: Swift+Vitara
Weź miernik i sprawdź napięcie między blokiem silnika a klemami. Tam gdzie będzie 0V masz masę. Na drugim będzie ok. +12V lub -12V. Musisz sprawdzić obie klemy, bo przy braku przewodzenia też będzie wynik 0V.

A jakie argumenty przemawiają za podłączaniem do bloku?

_________________
ex Swift III 1.3 (2007) | Swift V 1.2 SHVS (2018) | Vitara 1.4T 4WD AT (2019)


Na górę
Post: 15-03-2024, 11:49 
Offline

Rejestracja: 21-08-2018, 16:14
Posty: 22
Suzuki: SX4 S-Cross
wawax pisze:
Weź miernik i sprawdź napięcie między blokiem silnika a klemami. Tam gdzie będzie 0V masz masę. Na drugim będzie ok. +12V lub -12V. Musisz sprawdzić obie klemy, bo przy braku przewodzenia też będzie wynik 0V.

A jakie argumenty przemawiają za podłączaniem do bloku?


np. tu argument https://www.youtube.com/watch?v=PBzUnIrEFKw


Na górę
Post: 15-03-2024, 13:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-01-2019, 22:18
Posty: 1582
Lokalizacja: Wieliczka
Suzuki: Swift+Vitara
Trzeba zatem sprawdzić w instrukcji co pisze producent. Jeśli wymaga odłączenia akumulatora na czas ładowania, to BCM i tak będzie zresetowany. Dużo zależy od producenta, wyposażenia w start-stop i konstrukcji samego BCM. Warto przejrzeć komentarze pod filmem.

_________________
ex Swift III 1.3 (2007) | Swift V 1.2 SHVS (2018) | Vitara 1.4T 4WD AT (2019)


Na górę
Post: 15-03-2024, 16:54 
Offline

Rejestracja: 25-06-2022, 21:08
Posty: 58
Suzuki: x4
Witam !!!
Akumulator ładujemy małym prądem (mały amperaż), podłączając plus do plusa, a minus do minusa . Przy rozruchu silnika z innego źródła zasilania (dodatkowy akumulator, inny pojazd) , korzystamy przez podłączenie masy do bloku silnika lub karoserii pojazdu .
Pozdro !!!


Na górę
Post: 18-03-2024, 13:26 
Offline

Rejestracja: 31-12-2017, 15:52
Posty: 36
Wydaje mi się, że bezpieczniej będzie odpiąć akumulator od instalacji samochodu podczas ładowania. Jeśli prostownik jest przeznaczony do akumulatorów AGM, to da radę. W sumie tradycyjnym też można ładować, ale po pierwsze, należy sprawdzić, czy nie podaje napięcia wyższego niż 14,4 V, a po drugie - nie ładować do końca, tylko przerwać proces tak przy około 2/3 pojemności, bo w AGM-ach o ile kojarzę wraz z wzrostem poziomu naładowania obniża się napięcie, przy którym elektrolit zaczyna gazować. Dlatego właśnie prostowniki AGM zmniejszają napięcie pod koniec procesu.

Mogę się mylić, bo nie pamiętam dokładnie co i jak, w każdym razie standardowym prostownikiem nie można "nabić" akumulatora AGM do końca, bo to dla niego niezbyt zdrowe.

_________________
2x Swift (2017+2018), 1,2 DualJet 90 KM, SHVS, skrzynia manualna.


Na górę
Post: 18-03-2024, 14:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-01-2019, 22:18
Posty: 1582
Lokalizacja: Wieliczka
Suzuki: Swift+Vitara
Domyślam się, że używasz słowa "prostownik" mając na myśli "ładowarkę". :-)
AGM można zabić zwykłym prostownikiem, a przy okazji zrobić sobie krzywdę. W każdym razie nie polecałbym go osobom, które nie mają dużego doświadczenia z tego typu urządzeniami.

_________________
ex Swift III 1.3 (2007) | Swift V 1.2 SHVS (2018) | Vitara 1.4T 4WD AT (2019)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]