Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 18-04-2024, 01:14

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21-11-2022, 19:14 
Offline

Rejestracja: 21-11-2022, 18:49
Posty: 4
Suzuki: XL-7
Witam wszystkich - mój pierwszy post witajcie.

Mam pytanie które mnie bardzo nurtuje: dokręcanie łożyska piasty w przednim kole.

W instrukcji serwisowej jest ta procedura opisana: za pomocą "special tools" dokręcamy pierścień zabezpieczający do momentu 216 Nm a jak otwory na śrubki w podkładce zabezpieczającej się nie zgadzają to odkręcamy aż będą się zgadzały skręcamy i... ale, ALE...

"Youtubowe" fachowcy zalecają przecinaczek i młoteczek - dziękuję, nie skorzystam.

ALE... jak dokręcam nową piastę momentem 216Nm a potem luzuję ją tak by się otwory na te cztery śrubki zgadzały to ta nowa piasta ma taki sam luz jak stara tyle że nie robi wrrrrrry więc bez sensu bo koło dalej będzie latać i łożyska się rozpadną.
Dokręciłem więc łożysko piasty tak mocno (przez rurkę, dokręcając po troszeczkę i obracając piastą) żeby śrubki pasowały. Efekt: piasta się kręci luzu brak ale dokręciłem ją naprawdę mocno i zastanawiam się czy np. nie za mocno? Jest zimno, piasta nowa, może się trochę poluzuje i będzie git?

Poprzednia piasta była skręcona tak że palcami ją odkręciłem, koło miało spory luz a ponowne dokręcenie łożyska piasty robiło wrrrr... przy każdym obrocie piastą.

Co o tym myślicie? Tylko bez tekstu jedź do mechanika bo byłem... jeden pierwszy raz widzi nie przykręcony przegub :szok: a drugi zapewnia że takiego klucza tu nikt w okolicy nie ma.


Na górę
Post: 22-11-2022, 17:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-12-2010, 19:35
Posty: 539
Lokalizacja: Nowy Sącz
Suzuki: SX4 1.6 120KM
no mechanik chyba tylko z nazwy ... pół oś jest na seger tam powinna być jeszcze podkładka przed segerem żeby pół oś nie latała, łożysko jest wprasowane do piasty więc ściskanie nic mu nie robi (można wymienić samo łożysko) pierścień ma tam wiele otworów zawsze któraś dziurka spasuje tam są chyba dwie śrubki ale jak jedna spasuje to druga też

_________________
SUZUKI SX4 EXPLORE 4x4 1.6 Pb 120 KM


Na górę
Post: 22-11-2022, 22:18 
Offline

Rejestracja: 21-11-2022, 18:49
Posty: 4
Suzuki: XL-7
Witam
Rozmawiałem z bardzo znaną osobą która zna wszystkie vitary od podszewki.
W tych (i mojej) vitarach łożyska nie są stożkowe (ja cały czas myślałem że są 2 przeciwstawne stożkowe stąd te rozterki) tylko podwójne kulkowe i dokręcamy momentem jak w instrukcji a jak otwory nie pasują to dokręcamy bardziej aż otwory będą pasować. Czyli tak jak zrobiłem i kolega powyżej potwierdził (dziękuję).
Otwory są cztery i cztery muszą być wkręcone bo te śrubki są bardzo miękkie.

Jeszcze raz dziękuję - Vitara już stoi na kołach :)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]