Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 27-04-2024, 21:05

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13-07-2023, 21:22 
Offline

Rejestracja: 03-03-2020, 08:43
Posty: 132
Lokalizacja: planeta Ziemia
Suzuki: osobowy
Powitać all :D

Ponieważ w szukajce pod hasłem "świece zapłonowe" nic nie znalazłem, to zapytam: jakie świece zastosowaliście w swoich bolidach i dlaczego denso? :]
Jeden bolid eksploatuję ze świecami bosch'a, drugi teoretycznie z GM (chociaż faktycznie to też bosch) i ten jest uwrażliwiony na innego producenta - dwa komplety innego producenta, kupione w dość dużym serwisie - wątpię, żeby bawili się w jakieś wynalazki, ale w obu przypadkach wypadały zapłony na wolnych obrotach...
W skuterze testowałem NGK - też doopy nie urywało, dlatego chętnie poznam, co kto zapodał i jak się to to sprawuje.
Osobiście celuję w bosch'a, championa i ew. beru. IO podaje, że są potrzebne świece denso k16hpr-u11.

_________________
oilclub.pl - Towarzystwo Wzajemnej Adoracji Olejowych Dewiantów i Onanistów


Na górę
Post: 16-07-2023, 18:48 
Offline

Rejestracja: 28-02-2021, 11:04
Posty: 254
Lokalizacja: okolice Krakowa
Suzuki: Sedici 4x4 1,6
Rozumiem że to do polifta 120KM.
W przedlifcie nie polecam zamienników. Sprawdziłem kilka różnych i auto owszem jeździ, błędów brak, ale nie pracuje tak gładko jak powinien, lub pracuje krótko, póki świece nowe.
Więc albo dedykowane irydy, albo inne irydy/platyny z odsłoniętą elektrodą, tzn. z tymi cienkimi dzióbkami na elektrodach.


Na górę
Post: 16-07-2023, 21:17 
Offline

Rejestracja: 03-03-2020, 08:43
Posty: 132
Lokalizacja: planeta Ziemia
Suzuki: osobowy
Do polifta 112KM.
Irydowe, powiadasz? No przyznam się, że takich nie brałem pod uwagę i nawet nie szukałem, bo skoro fabryka puszcza bolid w świat na zwykłych świecach niklowych... to po co odkrywać Amerykę na nowo? I te zwykłe mają być wymienione po 45kkm to irydowe po jakim przebiegu? Sprawdziłem: 105kkm... bo wymiana takich elementów tylko po określonym czasie, to jest dla wyjątkowych purystów onanistów :] a akurat w tym przypadku do takich się nie zaliczam :skoczek: a ze świecami przewidzianymi na 105kkm to następna wymiana będzie za... jakieś 25 lat :] więc w takim okresie lepiej kupić dwa-trzy komplety zwykłych świec. Bolid w listopadzie będzie miał 10. urodziny i już zbliżam się do 39kkm :skoczek: :] więc cały temat jest na przyszły rok, ale ten czas tak leci... :zakrecony:
Ale sprawdziłem świece irydowe - są, powiedzmy, że cena + - ~ X2 denso czy bosch. Tylko czy te świece irydowe wpłyną realnie na pracę mojego silnika, czy to taki bajer, jak świece z czterema elektrodami masowymi... przecież każdy dobrze wie, że iskra przeskoczy tylko jedna: tam, gdzie ma najłatwiej... to nie dwusuw, żeby się tak asekurować.
Co do świec "dedykowanych i zalecanych" denso: sądząc po ilości ocen na znanym portalu A-ukcyjnym, to bosch jest 5x bardziej popularny przynajmniej, jeśli chodzi o oceny.
Świece irydowe to NGK, a z tymi do skutera też ćwiczyłem i chyba trafiałem na same podróby... :sciana:

_________________
oilclub.pl - Towarzystwo Wzajemnej Adoracji Olejowych Dewiantów i Onanistów


Na górę
Post: 17-07-2023, 07:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13-06-2012, 20:19
Posty: 1508
Suzuki: TM3 LR Highland
Skoro producent podaje, że są potrzebne świece Denso k16hpr-u11, to takie kup i nie kombinuj.

Irydowe są montowane do wersji z turbo czyli 1.0T i 1.4T

_________________
Ex Vitara Premium 1.0T FWD 2019
Ex Vitara S 1.4T FWD 2018
Ex Swift Comfort 1.2 94 KM 2015
Ex Splash Comfort 1.2 86 KM LPG 2009


Na górę
Post: 17-07-2023, 18:35 
Offline

Rejestracja: 07-01-2022, 17:43
Posty: 36
Suzuki: SX4
W/g instrukcji do 1,6 120KM:
irydowe: NGK SILFR6A11 lub,
niklowe: DENSO K16HPR-U11
o czym tu rozprawiać? Ja mam niklowe i jest OK. Po prostu zmienię je wcześniej niż irydowe w chorej cenie. Chyba, że wcześniej sprzedam auto...


Na górę
Post: 17-07-2023, 20:06 
Offline

Rejestracja: 03-03-2020, 08:43
Posty: 132
Lokalizacja: planeta Ziemia
Suzuki: osobowy
Pablo1822 pisze:
W/g instrukcji do 1,6 120KM: o czym tu rozprawiać?


I zawsze we wszystkim postępujesz zgodnie z instrukcją? :szok: ja nie. Wymieniasz płyn hamulcowy co dwa lata? Bo tak każe instrukcja... ale 99,9% użytkowników to pomija.
Wiesz... jakby Ci to wytłumaczyć: wg instrukcji zalecany olej to (był) shell za worek dukatów w ASO, teraz jest jakiś cudowny Ecstar (czy jakoś tak), a mimo to na forum Vitary II jest wątek olejowy na 28 stron... rozbijanie g... oleju na atomy :] olej taki, olej inny... ludzie szukają alternatywnych rozwiązań, więc czemu nie spróbować ze świecami?

_________________
oilclub.pl - Towarzystwo Wzajemnej Adoracji Olejowych Dewiantów i Onanistów


Na górę
Post: 18-07-2023, 08:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13-06-2012, 20:19
Posty: 1508
Suzuki: TM3 LR Highland
Właśnie aby nie rozbijać g...a na atomy jak to się robi w przypadku oleju.
Para w gwizdek i marnowanie czasu i energii.

_________________
Ex Vitara Premium 1.0T FWD 2019
Ex Vitara S 1.4T FWD 2018
Ex Swift Comfort 1.2 94 KM 2015
Ex Splash Comfort 1.2 86 KM LPG 2009


Na górę
Post: 18-07-2023, 21:17 
Offline

Rejestracja: 28-02-2021, 11:04
Posty: 254
Lokalizacja: okolice Krakowa
Suzuki: Sedici 4x4 1,6
romano-ruda-sl pisze:
Do polifta 112KM.

Napisałem wyraźnie że mówię o przedlifcie. Temat jest o świecach do SX4, więc wszystko zgodne z tematem.


Na górę
Post: 19-07-2023, 19:35 
Offline

Rejestracja: 21-09-2006, 12:35
Posty: 427
Lokalizacja: Wisła
Nie pamiętam, czy sprawdzałem jakie zamontowali od nowości, ale chyba były irydowe, więc takie kupiłem.
NGK IFR6J11 wymienione pierwszy raz po 131335 km 2 2018 roku za 243,00 PLN / komplet.
Na elementach układu zapłonowego nie oszczędzam, bo w poprzednich samochodach to zawsze męczyło, a teraz dodatkowo jest kontrargumentem dla "gazownika", któremu nie chciałoby się sprawdzać, jakie są powody ewentualnych problemów z LPG.
Nie znaczy to, że zakup tańszych uważam za głupotę.
Zależy kto ile jeździ i jak bardzo potrzebuje niezawodnego samochodu.


Na górę
Post: 20-07-2023, 18:57 
Offline

Rejestracja: 07-01-2022, 17:43
Posty: 36
Suzuki: SX4
romano-ruda-sl pisze:
Pablo1822 pisze:
W/g instrukcji do 1,6 120KM: o czym tu rozprawiać?


I zawsze we wszystkim postępujesz zgodnie z instrukcją? :szok: ja nie. Wymieniasz płyn hamulcowy co dwa lata? Bo tak każe instrukcja... ale 99,9% użytkowników to pomija.
Wiesz... jakby Ci to wytłumaczyć: wg instrukcji zalecany olej to (był) shell za worek dukatów w ASO, teraz jest jakiś cudowny Ecstar (czy jakoś tak), a mimo to na forum Vitary II jest wątek olejowy na 28 stron... rozbijanie g... oleju na atomy :] olej taki, olej inny... ludzie szukają alternatywnych rozwiązań, więc czemu nie spróbować ze świecami?


Korzystam z instrukcji gdy wymieniam płyn i muszę wiedzieć jaki kupić. W mojej instrukcji nie ma zalecanego żadnego producenta oleju tylko 5W30. Próbuj ze świecami, to Twoje pieniądze.


Na górę
Post: 21-07-2023, 21:16 
Offline

Rejestracja: 03-03-2020, 08:43
Posty: 132
Lokalizacja: planeta Ziemia
Suzuki: osobowy
No to widocznie już nie ma zalecanego producenta oleju, a w mojej instrukcji obsługi zupełnie przez przypadek wydrukował się shell helix i taki też olej był "promowany" prze ASO za worek dukatów...

Płyn chłodzący? Hamulcowy? Bo chyba nie do spryskiwacza... :] Chłodzący to też jest jakiś wynalazek suzuki, nie do kupienia poza ASO, pewnie ma cudowne właściwości. Dobrze, że mój silnik o tym nie wie i toleruje niebieski K2. Tak samo jestem silnikowi dozgonnie wdzięczny za to, że nie krzywi się za olej, jaki mu wlewam: wszak instrukcja mówi - 5W30, 10W30 lub 10W40. A praktyka pokazuje, że połączenie 5W30 z 10W40, czyli 5W40 nie robi szkody silnikowi i wszyscy są zadowoleni :pa:

Załącznik:
IMG_0087 (2).JPG


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
oilclub.pl - Towarzystwo Wzajemnej Adoracji Olejowych Dewiantów i Onanistów


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]