Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 19-03-2024, 04:55

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wahacze
Post: 06-06-2020, 16:25 
Offline

Rejestracja: 12-05-2019, 15:58
Posty: 37
Suzuki: SX4
Witam panów i panie oczywiście też. Zwracam się do was z prośbą o pomoc a mianowicie mam zamiar wymieniać wahacze przednie w Suzuki sx4 sedan i tutaj pojawia się moja prośba. Wahacze sprzedawane są bez śrub mocujących a te które są u mnie są już bardzo zmęczone życiem chciałbym je też wymienić czy ktoś z was je wymieniał czy wie gdzie kupić proszę o jakieś linki ponieważ przekopałem neta i trafiłem tylko na kilka jakichś bardzo egzotycznych stron. Śruby to M14x77 i M14x90 takie z kołnierzem, nie wiem czy mogą to być normalne śruby takie do kupienia w żelaznym czy coś specjalnego. Z góry dziękuję za każdą pomoc.


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 06-06-2020, 18:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01-04-2017, 08:50
Posty: 196
Lokalizacja: Siedlce
Suzuki: Grand Vitara II
A niemożna normalnie iść do ASO i zwyczajnie kupić/zamówić nowe oryginalne?

_________________
Była GV II DDIS 2007 r.


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 06-06-2020, 19:57 
Offline

Rejestracja: 12-05-2019, 15:58
Posty: 37
Suzuki: SX4
Pewnie i by było można ale po pierwsze nawet nie wiem gdzie najbliżej mam serwis ale to idzie sprawdzić po drugie jednak i tego boję się najbardziej to za te cztery śruby w serwisie zapłaciłbym tyle że głowa boli ale cóż może spróbuje i dziękuję za podpowiedź.


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 11-06-2020, 05:45 
Offline

Rejestracja: 12-08-2016, 05:48
Posty: 165
Lokalizacja: Stalowa Wola
Suzuki: GVII, SX4, Wagon
Dobierz rozmiar, gwint i ważne - odpowiednią twardość śrub i nakrętek, myślę że od 8,8 w górę.

_________________
Pozdrawiam! Marek
GV II 1.9 DDiS ; SX4 1,6 M16 ; Wagon M13A


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 11-06-2020, 16:15 
Offline

Rejestracja: 12-05-2019, 15:58
Posty: 37
Suzuki: SX4
Tak właśnie zrobiłem jutro zabieram się za wymianę już jedno podejście było ale śruby nie puściły tak były zapieczone. Są codziennie smarowane więc może tym razem puszczą.


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 13-06-2020, 18:05 
Offline

Rejestracja: 12-05-2019, 15:58
Posty: 37
Suzuki: SX4
Witam panów i panie też, wczoraj skończyłem wymianę wahaczy, panowie i panie toż to masakra. Przy tym od strony kierowcy mało nie padłem nie dało się go ruszyć skończyło się na cięciu śruby ponieważ zapiekła się ona razem z tuleją, prawa poszła lepiej. Mam małą uwagę do tych co będą chcieli wymienić wahacze sami, śruby są drobnozwojne zwróćcie na to uwagę, a śruba górna jest przyspawana do ramy trzeba uważać by jej nie urwać. Ja niestety ją urwałem, ale może to i lepiej ponieważ te które kupiłem były z gwintem zwykłym. Na szczęście poszło gdyby ktoś miał jakieś pytanka to walić śmiało.


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 14-06-2020, 07:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01-04-2017, 08:50
Posty: 196
Lokalizacja: Siedlce
Suzuki: Grand Vitara II
Pourywałeś oryginalne śruby z drobnym gwintem, dałeś normalne ze sklepu żelaznego, i jeszcze chcesz udzielać rad? :lol: Trzeba było użyć palniczka , grzałki indukcyjnej, czy nawet naciąć nakrętki przecinakiem...szkoda gadać.

_________________
Była GV II DDIS 2007 r.


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 14-06-2020, 21:11 
Offline

Rejestracja: 12-05-2019, 15:58
Posty: 37
Suzuki: SX4
Proszę pana nie daję rad tylko opisuję jak wyglądała sytuacja, poza tym mam wrażenie że albo nie czytał pan dokładnie tego co napisałem albo pan tego nie zrozumiał. Nie urwała się śruba tylko nakrętka przyspawana do ramy.
Nie zapiekła się śruba z nakrętką bo gwint się obracał, tylko śruba z tuleją która jest wewnątrz gumy w wahaczu jak miałem ją podgrzać zapalić gumę i ryzykować pożar.
Nacięcie nakrętki też niewiele by dało bo jak pisałem jest przyspawana do podwozia. Nie wiem jak jeszcze mam to opisać żeby było zrozumiale. Podejrzewam że w każdym warsztacie byłoby tak samo poszli by na chama bo przecież stare i zardzewiałe i skończyłoby się tak samo. Śrubę jedną, bo z drugiej jest oryginalnie dałem w klasie 10.9 kołnierzową tak jak oryginalna plus nakrętka samohamowna nie jestem samobójcą.
Nie mogę sobie poradzić ze zdjęciami bo bym wrzucił żeby było widać jak to wyglądało.
A tak z ciekawości ma pan jakiś super warsztat samochodowy że używa pan takich wysublimowanych narzędzi, grzanie indukcyjne.
Bywałem w różnych warsztatach i lepszych i gorszych ale wiem jak by się to skończyło. Jak mi wymieniali drążki stabilizatorów to też je pocięli bo im się odkręcać nie chciało.
PS. w poprzednim poście popełniłem błąd oczywiście nie urwała się śruba wkręcana od dołu tylko nakrętka przyspawana od góry w trzech punktach sorki mój błąd.


Ostatnio zmieniony 14-06-2020, 22:09 przez Witold76, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 14-06-2020, 21:14 
Offline

Rejestracja: 12-05-2019, 15:58
Posty: 37
Suzuki: SX4
A dopiero teraz spostrzegłem że to kolega od oryginałów co mnie do ASO wysyłał mam prośbę do kolegi niech mi podeśle adres albo lepiej telefon tego ASO co takie śruby można kupić bo ja mimo godzin spędzonych na szukaniu i telefonowaniu niczego nie znalazłem.


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 15-06-2020, 08:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01-04-2017, 08:50
Posty: 196
Lokalizacja: Siedlce
Suzuki: Grand Vitara II
Na pewno w autoryzowanej serwisie nie mają śrub do zawieszenia, na pewno trzeba je kupić z całym samochodem. W elementach zawieszenia, zawsze stosuje się śruby drobnozwojowe zapobiega to zerwaniu gwintu na skutek pracy i samoczynnemu odkręcaniu się .Wypalenie gumy w niektórych sytuacjach też jest rozwiązaniem, no ale pożar wtedy murowany :lol:
Ogólnie nie odpowiadaj na tego posta, bo widzę że i tak wiesz swoje.

P.S Na forach internetowych nie ma "Panów", i nie pisze się posta pod postem, jest funkcja edycji.

_________________
Była GV II DDIS 2007 r.


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 15-06-2020, 15:38 
Offline

Rejestracja: 12-05-2019, 15:58
Posty: 37
Suzuki: SX4
Wręcz przeciwnie mnóstwa rzeczy jeszcze nie wiem i wciąż się uczę dlatego napisałem pierwszego posta, szkoda że kolega wtedy nie podzielił się swoją ogromną wiedzą w tym temacie tylko teraz krytykuje i poucza już po fakcie. Na pewno można te śruby dostać osobno nie kupując całego samochodu ale jak mi powiedziano w jednym z miejsc do których dzwoniłem te elementy psują się tak nie zwykle rzadko że nikt nie chce ich robić i niełatwo je dostać. Ato że jakiś geniusz mechaniki założył to wszystko na sucho doprowadzając do gigantycznej korozji to akurat nie moja wina.
Ogólnie niech się kolega tak nie unosi po to w końcu jest forum żeby się czegoś nowego dowiedzieć nauczyć jak i podzielić wiedzą a nie wysłuchiwać krytyki, i dowiadywać jakim to się jest kretynem, bo się czegoś nie wiedziało.


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 15-06-2020, 18:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-12-2016, 18:49
Posty: 403
Lokalizacja: śląsk
Suzuki: 1,6 benzyna 4x4
Witold76 pisze:
.... po to w końcu jest forum żeby się czegoś nowego dowiedzieć nauczyć jak i podzielić wiedzą a nie wysłuchiwać krytyki, i dowiadywać jakim to się jest kretynem...

Dużo tu czytam i masz rację że tu wszyscy się czegoś uczymy, dzielimy wiedzą, bo nikt z nas nie jest alfą i omegą.
Słowa konstruktywnej krytyki zawsze mile widziane, natomiast określenia "[cenzura]" się nie doczytałem, za bardzo do siebie bierzesz co napisano.
Jeśli chodzi o cel zastosowania śrub drobnozwojowych to jest dobrze opisany, wystarczyło wpisać na "szukajce" - śruby drobnozwojowe, jest ich na rynku bardzo dużo :)

_________________
sedici 4x4 1,6 benzyna 120 kucyków


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 15-06-2020, 21:05 
Offline

Rejestracja: 12-05-2019, 15:58
Posty: 37
Suzuki: SX4
Masz rację krytyka zawsze mile widziana byle konstruktywna i poparta jakąś podpowiedzią radą a nie '' - szkoda gadać''. Co do tych nieszczęsnych śrub wiedzę opierałem o stronę, nie wiem czy mogę napisać Catcar.info wyszukałem tam markę model i konkretny typ jest tam wszystko w miarę ładnie opisane i tam właśnie były te śruby podane wyraźnie M14x90 i M14x77. Taki zapis sugeruje gwint normalny akurat na tym trochę się znam drobnozwojny byłby taki: M14x1.5x90 i wtedy wszystko wiadomo. Kurczę nie wiem jak dorzucić linki do zdjęć bo są za duże a na pewno wiele by wyjaśniły.


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 15-06-2020, 22:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-12-2016, 18:49
Posty: 403
Lokalizacja: śląsk
Suzuki: 1,6 benzyna 4x4
Witold76 pisze:
.... jak dorzucić linki do zdjęć bo są za duże a na pewno wiele by wyjaśniły.

Ja wrzucałem tędy; https://www.fotosik.pl/dodaj-zdjecie

_________________
sedici 4x4 1,6 benzyna 120 kucyków


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 15-06-2020, 22:49 
Offline

Rejestracja: 27-02-2020, 16:31
Posty: 52
Suzuki: sx4
Przy założeniu że nie idzie dostać tych śrub w serwisie można smiało brać : Śruba kołnierzowa M14x1,5x80 kl.10.9 ocynk DIN6921 oraz
Śruba kołnierzowa M14x1,5x90 kl.10.9 ocynk DIN6921 piszę to o ile skok gwintu w rzeczywistości jest taki jak autor napisał , inaczej trzeba sprawdzić skok sprawdzianem do gwintów . Zawsze jest jakaś alternatywa , śruby sa robione według norm i nie ma bata zawsze idzie coś podpasować , byle by klasa wytrzymałościowa była odpowiednia .Wiem jaka to przyjemność ciąć śruby zapieczone w tuleji silentbloka , na przyszłość takie śruby dobrze jest rozruszać {w przód- tył } przy pomocy klucza udarowego {najlepiej }. Przy składaniu {skręcaniu } wahaczy dobrze jest przednią tuleje skręcać jak samochód stoi na podłożu . Szukając w/w śrub wpiszcie sobie je w allegro.

Jeszcze taka uwaga , pisałem o sprawdzianie do gwintów w celu identyfikacji skoku , przecież to można zrobic zwykłą suwmiarką :roll: .


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 16-06-2020, 21:10 
Offline

Rejestracja: 12-05-2019, 15:58
Posty: 37
Suzuki: SX4
Tomo więc wiesz z czym musiałem się zmagać, próbowałem tę śrubę rozruszać przez kilka dni zlewałem WD ale i tak nic to nie dało. Dziś już nie dam rady ale spróbuję wrzucić fotki to będzie widać. Spróbuję wybić tę resztkę śruby bo zaczynam podejrzewać że ktoś kto to wymieniał poprzednio wpakował tam bardzo ciasną śrubę przyrdzewiała i gotowe nieszczęście.
Tak na marginesie taka wymiana wiedzy i doświadczeń to mi się podoba.


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 16-06-2020, 22:03 
Offline

Rejestracja: 27-02-2020, 16:31
Posty: 52
Suzuki: sx4
Witold76 pisze:
Tomo więc wiesz z czym musiałem się zmagać, próbowałem tę śrubę rozruszać przez kilka dni zlewałem WD ale i tak nic to nie dało. Dziś już nie dam rady ale spróbuję wrzucić fotki to będzie widać. Spróbuję wybić tę resztkę śruby bo zaczynam podejrzewać że ktoś kto to wymieniał poprzednio wpakował tam bardzo ciasną śrubę przyrdzewiała i gotowe nieszczęście.
Tak na marginesie taka wymiana wiedzy i doświadczeń to mi się podoba.


Wahacze jak wymieniasz to przecież możesz śmiało ciąc brzeszczotem te śruby , byleby tylko dało sie wykręcić pozostałośc śruby z nakrętki w belce , gdzie tobie pozostała ta śruba że chcesz ją wybijać ? wahacz masz z nowymi tulejkami , to tylko zostaje ci skołować nowe śruby .


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 17-06-2020, 09:05 
Offline

Rejestracja: 12-05-2019, 15:58
Posty: 37
Suzuki: SX4
Może źle to napisałem, wahacze już wymienione a śruba została w tulei silentbloka a chce ją wybić tak z ciekawości, w pracy mam odpowiednie narzędzia to ją wyciągnę bo tak jak pisałem ktoś chyba wpakował tam ciasną śrubę. Jak znajdę trochę czasu to wrzucę fotki.


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 17-06-2020, 21:56 
Offline

Rejestracja: 27-02-2020, 16:31
Posty: 52
Suzuki: sx4
Witold76 pisze:
Może źle to napisałem, wahacze już wymienione a śruba została w tulei silentbloka a chce ją wybić tak z ciekawości, w pracy mam odpowiednie narzędzia to ją wyciągnę bo tak jak pisałem ktoś chyba wpakował tam ciasną śrubę. Jak znajdę trochę czasu to wrzucę fotki.


Za ciasną to raczej nie , one tak lubią się zapiekać, w wielu samochodach spotkałem się z czyms takim to normalne ;)


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 18-06-2020, 20:56 
Offline

Rejestracja: 12-05-2019, 15:58
Posty: 37
Suzuki: SX4
Masz rację za ciasna nie była ale różnica wymiarów nie była duża chociaż trudno to dokładnie ocenić bo śruba i tuleja w środku były strasznie skorodowane. Wybiłem dzisiaj tę resztkę śruby młotem 20 kg i poszło nie be oporów.


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 27-06-2020, 17:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-12-2010, 19:35
Posty: 539
Lokalizacja: Nowy Sącz
Suzuki: SX4 1.6 120KM
dziś tak z ciekawości odkręciłem wszystkie śruby wahacza poszły bez problemu bez "pnełmata" i grzania... jedyne co to rozwaliłem nasadkę 21 bo myślałem że ta nakrętka na śrubie pionowej z tył jest ruchoma a tu jednak jest na stałe zgrzana do belki bo spawu to tam nie widać...

_________________
SUZUKI SX4 EXPLORE 4x4 1.6 Pb 120 KM


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 28-06-2020, 12:39 
Offline

Rejestracja: 12-05-2019, 15:58
Posty: 37
Suzuki: SX4
Jaczek pisze:
dziś tak z ciekawości odkręciłem wszystkie śruby wahacza poszły bez problemu bez "pnełmata" i grzania... jedyne co to rozwaliłem nasadkę 21 bo myślałem że ta nakrętka na śrubie pionowej z tył jest ruchoma a tu jednak jest na stałe zgrzana do belki bo spawu to tam nie widać...

No i właśnie ta nakrętka mi się urwała tak to wszystko było u mnie zapieczone fotki dodam to może będzie to widać nie mam pojęcia kiedy były te wahacze wymieniane. Skoro poszło ci bez problemu to masz szczęście ja tyle go nie miałem.
mam nadzieję że zdjęcie się doda.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 12-10-2020, 21:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20-04-2007, 19:23
Posty: 959
Lokalizacja: Górny Śląsk
Po wymianie wahacza z lewej strony, gdy skręcę koła do oporu w prawo lub lewo słychać dziwne regularne dźwięki. Głośność nasila się w przypadku skrętu kół na max. gdy auto jest ustawione przodem pod górę. Gdzie szukać przyczyny, może ktoś podpowie. Jakiś błąd przy wymianie czy zbieg okoliczności a powód jest inny?


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 12-10-2020, 21:56 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-12-2016, 18:49
Posty: 403
Lokalizacja: śląsk
Suzuki: 1,6 benzyna 4x4
Iron pisze:
... gdy skręcę koła do oporu w prawo lub lewo słychać dziwne regularne dźwięki...
też mam dziwne dźwięki od kół, szczególnie jak cofam na max, a nic nie wymieniałem bo jest ok. Pytałem mechanika z Suzuki, powiedział; ten typ tak ma, opony się oślizgują bo ma za duży skręt :szok:

_________________
sedici 4x4 1,6 benzyna 120 kucyków


Na górę
 Tytuł: Re: Wahacze
Post: 12-10-2020, 22:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20-04-2007, 19:23
Posty: 959
Lokalizacja: Górny Śląsk
W moim przypadku jak jadę do przodu przy skręcie na max w prawo lub lewo (szczególnie słyszalne przy manewrach na parkingu) jest ten dźwięk kojarzący się z takim regularnym "tyrkaniem" i jak już pisałem przodem pod górę tak się nasila że robi wrażenie przenoszenia wibracji na podłogę. Problem pojawił się zaraz po wymianie wahacza i wykonaniu zbieżności. Wcześniej był spokój. Myślę, że to nie podchodzi pod TTTM bo przez 180 tys. km. tego nie było.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]