Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 28-03-2024, 13:37

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 11-03-2007, 18:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2006, 19:14
Posty: 34
Lokalizacja: Gdynia
Mam takie pytanko bo słyszałem ze ciągła jazda na światłach i np jeszcze włączone radio i ładowarka od komórki mogą mieć wpływ na zwiększenie spalania paliwa.Nie znam sie na tym i chciałbym zaczerpnąć opinii kogoś kto sie na tym zna.


Na górę
 Tytuł:
Post: 11-03-2007, 19:26 
Energia to energia, skąś się musi brać. A że nic nie ma za darmo, to i spalanie się zwiększa.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 11-03-2007, 19:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-05-2006, 07:24
Posty: 691
Lokalizacja: Nowy Sącz
Wiadomo, że zwiększone obciążenie, że tak powiem, elektryczne przekłada się w pewnym stopniu na zwiększenie spalania ale w jakim i ile nie wiem.
Przypuszczam, że nikt nie udzieli konkretnej odpowiedzi.
Czytałem kilka artykułów odnośnie jazdy na światłach. W większości z nich autorzy udowadniali, że przy włączonych światłach zużycie wzrosnie o ok 1%. Jak jest na prawdę, to moim zdaniem, indywidualna sprawa każdego auta. Stanu jego elektryki itd.
Zwiększone zużycie to główny argument przeciwników jazdy na światłach, z którym się osobiście nie zgadzam ale to już inny wątek :D
Nie jestem mechanikiem ale moim zdaniem takie obciążanie jak światła, radio, ładowarka itd może mieć większe przełożenie na spalanie w przypadku takich aut jak maluch, w którym w starszych rocznikach była prądnica a nie alternator, a nie w obecnych autach.


Na górę
 Tytuł:
Post: 11-03-2007, 21:33 
Co do spalania to oczywiste że zwiększenie obciążenia alternatora wpływa na potrzebę użycia większej siły aby jego wirnik wprawić w ruch obrotowy co do wielkości spalania to kiedyś wymienialismy się uwagami w tym temacie i tak np. włączona klima powoduje zwiększenie spalania o około 1l/100 ( powód większe obciążenie sprężarki klimatyzacji. Można to w prosty sposób zaobserwować stojąc na parkingu z włączonym silnikiem na biegu jałowym proponuję włączać kolejno różne odbiorniki obciążając w ten sposób alternator i obserwować wskazania obrotomierza oraz słuchać pracy silnika. :lol:
A tak na koniec w ramach zajęć praktycznych bo wiosna już za moment proponuję wycieczkę rowerową rowerem starego typu z włączonym i wyłączonym tzw. dynamem pobór prądu będzie odczuwalny przez mięśnie nóg. :lol:
Pozdrawiam jak w kabarecie Dudek ,,Praw fizyki Pan nie zmienisz i nie bądź Pan głąb , wężykiem Jasiu podkreśl , wężykiem podkreśl"


Ostatnio zmieniony 13-03-2007, 07:42 przez pitpaw, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
   
 Tytuł:
Post: 12-03-2007, 23:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2006, 19:14
Posty: 34
Lokalizacja: Gdynia
dzieki to juz wiem cos wiecej :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-06-2007, 02:36 
Podsumowując temat.

Średnie jednostkowe zużycie paliwa dla silników w samochodach osobowych wynosi ok 300 g/kWh tj ok 0,37 l/kWh.
Teraz Panowie i Panie wystarczy spojrzeć na moc znamionową urządzen elektrycznych w waszym samochodzie, zsumować przemnożyć przez godziny pracy i jednostkowe zużycie paliwa i mamy wynik.
Np w moim aucie żarówka świateł mijania pobiera (jeśli dobrze pamientam) 50 W. Dwie żarówki dają nam 100W (0,1 kW).
Czyli po godzinie świecenia ubędzie nam zaokrąglając w górę 40 ml paliwa.
To oznacza, że przeciętny użytkownik samochodu, pokonujący ok 15 tys km rocznie, ze średnią prętkością 60 km/h musi zatankować o 10 ltr palawa więcej w ciagu roku aby jeździć z włączonymi światłami mijania przez cały rok. Przy obecnych cenach paliwa, 40-50 zł rocznie chyba nie jest wygórowaną cena za zwiększone bezpieczeństwo :?: :!:
Pomijając to, że tym samym przeciwnikom jazdy na światłach nie przeszkadza montowanie różnego rodzaju elektryczych gadżetów.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 10-06-2007, 09:28 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15-03-2006, 09:41
Posty: 210
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj:
40-50 zł rocznie chyba nie jest wygórowaną cena za zwiększone bezpieczeństwo


Tak, ja jestem przeciwnikiem jazdy na światłach przez cały rok. Choćby miało to kosztować i 5 PLN/rok. A dlaczego? A dlatego , że nie uważam, żeby zapalone światła w korku wpływały w jakikolwiek sposób na moje bezpieczeństwo... a niestety, jeżdżę głównie po mieście...


pozdrawiam - jasiek


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-06-2007, 09:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12-05-2006, 13:34
Posty: 293
Lokalizacja: Warszawa
Moje zdanie ;)
Jazda w korku może i nie ma wpływu na bezpieczeństwo., Ale po 10-15 min możesz nie jechać w korku, a może będziesz poza miastem, i z pewnością już nie pamiętałbyś o ich włączeniu. Właśnie, dlatego warto jeździć na światłach, dla bezpieczeństwa
Poza tym włączone światła nie są tylko dla Ciebie i innych jadących, ale tez dla pieszych, osób starszych i słabo widzących :|
Zuzycie energi :? Bezpieczeństwo :ok: :pa:


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]