Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 19-03-2024, 06:12

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2
Autor Wiadomość
Post: 23-11-2022, 22:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-01-2019, 22:18
Posty: 1568
Lokalizacja: Wieliczka
Suzuki: Swift+Vitara
Trzeba znaleźć sensownego diagnostę, z którym da się pogadać.
Ja pojechałem do mojego, całkiem przyzwoitego. Sprawdził, powiedział ok. Potem w domu policzyłem wszystko, podkręciłem światła według moich obliczeń. Pojechałem znowu - powiedział ok. No fajnie, ale albo za pierwszym razem powinien powiedzieć, że może być wyżej, albo za drugim, że jest przy górnej granicy. W przepisach jest tolerancja, ale diagności o tym nie mówią.

_________________
ex Swift III 1.3 (2007) | Swift V 1.2 SHVS (2018) | Vitara 1.4T 4WD AT (2019)


Na górę
Post: 25-11-2022, 10:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-07-2022, 17:59
Posty: 246
Lokalizacja: Gdynia
Suzuki: Swift
wawax pisze:
Trzeba znaleźć sensownego diagnostę, z którym da się pogadać.
Ja pojechałem do mojego, całkiem przyzwoitego. Sprawdził, powiedział ok. Potem w domu policzyłem wszystko, podkręciłem światła według moich obliczeń. Pojechałem znowu - powiedział ok. No fajnie, ale albo za pierwszym razem powinien powiedzieć, że może być wyżej, albo za drugim, że jest przy górnej granicy. W przepisach jest tolerancja, ale diagności o tym nie mówią.

tez o tym czytalem ogólnie znalazlem taką grafikę https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/48/Low_beam_light_pattern_for_right-hand_traffic.svg/1200px-Low_beam_light_pattern_for_right-hand_traffic.svg.png i jabym tak miał te światła to bym nie marudzil . A wygląda to tak, że dłuższy strumień świeci mi po za drogą , a krótszy mam przed maską na swoim pasie włącznie z tym lewym. Na oko to niecałe 20 metrów i ASo suzuki twierdzi że to prawidłowe ustawienie a nikt nie chce ze mną po zmroku sie przejechać by samemu na wlasne oczy zobaczyć albo ja za dużo wymagam. Może jak będe noca autostrada wracac to nagram krótki filmik bo to może ja [cenzura] jestem. Chociaz jak z wieloma diagnostami juz rozmawialem to oni jakby jedno ustawienie stosują do wszystkich samochodów, mierzyl np ducato, i tak samo zmierzył osobówkę , która ma światła znacznei niżej xD


Na górę
Post: 25-11-2022, 11:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-01-2019, 22:18
Posty: 1568
Lokalizacja: Wieliczka
Suzuki: Swift+Vitara
Ten rysunek jest błędny o tyle, że nie pokazuje natężenia światła. Pamiętaj, że jasność światła zmniejsza się z kwadratem odległości. Kolejne stopnie to: 1m -> 1,4m -> 2m -> 2,8m -> 4m -> 5,6m -> 8m -> 11m -> 16m -> 22m...* Na każdym kolejnym stopniu na podobnej powierzchni (np. pionowo ustawiona kartka A4) będzie tylko 1/4 światła, które było widoczne na poprzednim.

Musiałbyś mieć bardzo precyzyjne narzędzie pomiarowe, żeby oceniać co się dzieje 60m od auta. Na oko to faktycznie przestajesz widzieć różnicę po 20 metrach. To by się zgadzało. Nie mówię, że nie masz racji. Po prostu ocena na oko jest niewystarczająca.

* tak, nieprzypadkowo są to też wartości przesłony w aparacie fotograficznym.

_________________
ex Swift III 1.3 (2007) | Swift V 1.2 SHVS (2018) | Vitara 1.4T 4WD AT (2019)


Na górę
Post: 25-11-2022, 18:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-07-2022, 17:59
Posty: 246
Lokalizacja: Gdynia
Suzuki: Swift
wawax pisze:
Ten rysunek jest błędny o tyle, że nie pokazuje natężenia światła. Pamiętaj, że jasność światła zmniejsza się z kwadratem odległości. Kolejne stopnie to: 1m -> 1,4m -> 2m -> 2,8m -> 4m -> 5,6m -> 8m -> 11m -> 16m -> 22m...* Na każdym kolejnym stopniu na podobnej powierzchni (np. pionowo ustawiona kartka A4) będzie tylko 1/4 światła, które było widoczne na poprzednim.

Musiałbyś mieć bardzo precyzyjne narzędzie pomiarowe, żeby oceniać co się dzieje 60m od auta. Na oko to faktycznie przestajesz widzieć różnicę po 20 metrach. To by się zgadzało. Nie mówię, że nie masz racji. Po prostu ocena na oko jest niewystarczająca.

* tak, nieprzypadkowo są to też wartości przesłony w aparacie fotograficznym.



Bedę mial czas ro poszukam odpowiedniego diagnosty czy tez warsztatu. A jak sie wkurze to kupie reflektory z przed lifta xD


Na górę
Post: 06-02-2023, 01:05 
Offline

Rejestracja: 02-07-2011, 16:37
Posty: 123
A ja Wam powiem tak , fabryczne ledy święcą całkiem fajnie, choć na długich to bym rzekł porażka, ale największa porażka to zamarzanie wody na reflektorze zimą :/ no tego się nie spodziewałem....


Na górę
Post: 06-02-2023, 13:56 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-07-2022, 17:59
Posty: 246
Lokalizacja: Gdynia
Suzuki: Swift
covax2 pisze:
A ja Wam powiem tak , fabryczne ledy święcą całkiem fajnie, choć na długich to bym rzekł porażka, ale największa porażka to zamarzanie wody na reflektorze zimą :/ no tego się nie spodziewałem....

ja juz zaopatrzyłem sie w skrobaczkę :D


Na górę
Post: 06-02-2023, 22:39 
Offline

Rejestracja: 02-07-2011, 16:37
Posty: 123
swirusek231 pisze:
ja juz zaopatrzyłem sie w skrobaczkę :D

trochę żal je porysować :D mogli puścić ze dwie żyłki przewodzące jak w tylnej szybie i byłoby po problemie :D


Na górę
Post: 08-02-2023, 07:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-07-2022, 17:59
Posty: 246
Lokalizacja: Gdynia
Suzuki: Swift
covax2 pisze:
swirusek231 pisze:
ja juz zaopatrzyłem sie w skrobaczkę :D

trochę żal je porysować :D mogli puścić ze dwie żyłki przewodzące jak w tylnej szybie i byłoby po problemie :D

chociaż jechalem juz z oblodzonymi i świecily poprawnie :D Ja zaopatrzylem się w odmrażacz w sprayu , wożę go w bagazniku zimą :) psikam przy okazji jak musze skrobać szyby i zazwyczaj wystarcza. Względnie wóz garażowany ale nie zawsze jest opcja wszedzie pod dachem go zostawić. Bardziej nurtuje mnie kwestia dalekości świecenia. Ostatnio w ASO jak rzekomo mi ustawiali to nie zauważylem by ustawiali przyrząd pod kątem tych konkretnych reflektorów, na każdych reflektorach masz w procentach wypisana jakąś wartość w swifcie to 1,3% to nie ustawia tego pudla pod te wartość, z drugiej strony mam strach na SKP jechać bo jak mi kiedyś w skodzie mijania ustawili to doslownie na 15 metrów świeciły


Na górę
Post: 08-02-2023, 23:47 
Offline

Rejestracja: 02-07-2011, 16:37
Posty: 123
pewnie ma znaczenie kto na tym skp to ustawia, kiedyś byłem mega niezadowolony ze swiateł w pandzie III pojechałem na skp ustawili i byłem w szoku jak dobrze świecą :) Te ledy mają opcje samopoziomowania ? bo co jak jest samochód dociążony ?
Sam zasięg świecenia tych ledów hm.... jest przeciętnie, dobrze że nie jest gorzej :D


Na górę
Post: 09-02-2023, 20:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-07-2022, 17:59
Posty: 246
Lokalizacja: Gdynia
Suzuki: Swift
covax2 pisze:
pewnie ma znaczenie kto na tym skp to ustawia, kiedyś byłem mega niezadowolony ze swiateł w pandzie III pojechałem na skp ustawili i byłem w szoku jak dobrze świecą :) Te ledy mają opcje samopoziomowania ? bo co jak jest samochód dociążony ?
Sam zasięg świecenia tych ledów hm.... jest przeciętnie, dobrze że nie jest gorzej :D



tia jest automatyczne samo poziomowanie ale dziwne jak jadę z pasażerami świecą jeszcze krócej :D


Na górę
Post: 10-02-2023, 16:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-01-2019, 22:18
Posty: 1568
Lokalizacja: Wieliczka
Suzuki: Swift+Vitara
Całe auto siada, to i świecą krócej. Cały czas pod tym samym kątem do ziemi. Samopoziomowanie nie jest dla Ciebie, ale dla jadących z naprzeciwka. Generalnie słaby pomysł. W vitarze też to nie działa tak jakbym oczekiwał. :-)
Na szczęście oprócz samoregulacji jest pokrętło do korekcji ustawienia świateł. Oczywiście trzeba to robić w zakresie dopuszczonym normami.

_________________
ex Swift III 1.3 (2007) | Swift V 1.2 SHVS (2018) | Vitara 1.4T 4WD AT (2019)


Na górę
Post: 14-02-2023, 11:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-07-2022, 17:59
Posty: 246
Lokalizacja: Gdynia
Suzuki: Swift
wawax pisze:
Całe auto siada, to i świecą krócej. Cały czas pod tym samym kątem do ziemi. Samopoziomowanie nie jest dla Ciebie, ale dla jadących z naprzeciwka. Generalnie słaby pomysł. W vitarze też to nie działa tak jakbym oczekiwał. :-)
Na szczęście oprócz samoregulacji jest pokrętło do korekcji ustawienia świateł. Oczywiście trzeba to robić w zakresie dopuszczonym normami.

wlasnie o ustawienie z normami mi cały czas chodzi bo nie zależy mi na wyższym ustawieniu swiateł tylko trochę innym ustawieniu. Bo póki co mam tak że przed autem wiązka kończy sie po 15-20 metrach a na około 60 metrów wiazka światla z prawego reflektora świeci daleko za poboczem i to według ASO suzuki jest poprawne ustawienie. No chyba coś mi się tutaj nie klei.


Na górę
Post: 14-02-2023, 14:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-01-2019, 22:18
Posty: 1568
Lokalizacja: Wieliczka
Suzuki: Swift+Vitara
No to masz zgodnie z normami, bo norma nie mówi jak daleko ma świecić, tylko pod jakim kątem. Ale w normie są limity tolerancji i o tym już głośno w warsztatach nie mówią. Prawe pobocze zawsze jest bardziej doświetlane. To 20 i 60 metrów może wynikać z subiektywnego odczucia - asfalt jest czarny i odbija gorzej niż pobocze.

_________________
ex Swift III 1.3 (2007) | Swift V 1.2 SHVS (2018) | Vitara 1.4T 4WD AT (2019)


Na górę
Post: 01-03-2023, 12:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-07-2022, 17:59
Posty: 246
Lokalizacja: Gdynia
Suzuki: Swift
wawax pisze:
No to masz zgodnie z normami, bo norma nie mówi jak daleko ma świecić, tylko pod jakim kątem. Ale w normie są limity tolerancji i o tym już głośno w warsztatach nie mówią. Prawe pobocze zawsze jest bardziej doświetlane. To 20 i 60 metrów może wynikać z subiektywnego odczucia - asfalt jest czarny i odbija gorzej niż pobocze.


No ni wuja w normie nie było. Wczoraj bylem na SKP sie upewnić i np lewy reflektor dawal wiązke ponad 1 cm niżej niż jest przepisowa norma, nie mówiąc, że świecil tam gdzie nie powinien, prawy jeszcze gorzej był ustawiony. Mój diagnosta mial cyfrowe pudelko laserowe do ustawiania światel, wpisał wszystkie parametry konkretnego samochodu i pod to ustawil. Efekt, teraz mijania świecą mi prawie tak daleko jak wczesniej na drogowych, z tą różnicą, że nikomu po twarzy nie świeci. Teraz mogę powiedzieć, że swift ma świetne reflektory LED ale trzeba kogoś kto dobrze je poustawia :) bo ASO nawet nie widzi powodu by wziac pod uwage to co producent wytłoczył na lampie, a okazuje się że to cholernie waży parametr w ustawieniu świateł :sciana: a teraz jazda po ćmoku to istny miodzio i dużo większy komfort psychiczny :)


Na górę
Post: 25-03-2023, 06:17 
Offline

Rejestracja: 02-07-2011, 16:37
Posty: 123
swirusek231 pisze:
wawax pisze:
No to masz zgodnie z normami, bo norma nie mówi jak daleko ma świecić, tylko pod jakim kątem. Ale w normie są limity tolerancji i o tym już głośno w warsztatach nie mówią. Prawe pobocze zawsze jest bardziej doświetlane. To 20 i 60 metrów może wynikać z subiektywnego odczucia - asfalt jest czarny i odbija gorzej niż pobocze.


No ni wuja w normie nie było. Wczoraj bylem na SKP sie upewnić i np lewy reflektor dawal wiązke ponad 1 cm niżej niż jest przepisowa norma, nie mówiąc, że świecil tam gdzie nie powinien, prawy jeszcze gorzej był ustawiony. Mój diagnosta mial cyfrowe pudelko laserowe do ustawiania światel, wpisał wszystkie parametry konkretnego samochodu i pod to ustawil. Efekt, teraz mijania świecą mi prawie tak daleko jak wczesniej na drogowych, z tą różnicą, że nikomu po twarzy nie świeci. Teraz mogę powiedzieć, że swift ma świetne reflektory LED ale trzeba kogoś kto dobrze je poustawia :) bo ASO nawet nie widzi powodu by wziac pod uwage to co producent wytłoczył na lampie, a okazuje się że to cholernie waży parametr w ustawieniu świateł :sciana: a teraz jazda po ćmoku to istny miodzio i dużo większy komfort psychiczny :)


No widzisz czyli istnieje spore prawdopodobieństwo że Swift którym jeździłem miał dokładnie tak samo....


Na górę
Post: 25-03-2023, 18:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-07-2022, 17:59
Posty: 246
Lokalizacja: Gdynia
Suzuki: Swift
covax2 pisze:
swirusek231 pisze:
wawax pisze:
No to masz zgodnie z normami, bo norma nie mówi jak daleko ma świecić, tylko pod jakim kątem. Ale w normie są limity tolerancji i o tym już głośno w warsztatach nie mówią. Prawe pobocze zawsze jest bardziej doświetlane. To 20 i 60 metrów może wynikać z subiektywnego odczucia - asfalt jest czarny i odbija gorzej niż pobocze.


No ni wuja w normie nie było. Wczoraj bylem na SKP sie upewnić i np lewy reflektor dawal wiązke ponad 1 cm niżej niż jest przepisowa norma, nie mówiąc, że świecil tam gdzie nie powinien, prawy jeszcze gorzej był ustawiony. Mój diagnosta mial cyfrowe pudelko laserowe do ustawiania światel, wpisał wszystkie parametry konkretnego samochodu i pod to ustawil. Efekt, teraz mijania świecą mi prawie tak daleko jak wczesniej na drogowych, z tą różnicą, że nikomu po twarzy nie świeci. Teraz mogę powiedzieć, że swift ma świetne reflektory LED ale trzeba kogoś kto dobrze je poustawia :) bo ASO nawet nie widzi powodu by wziac pod uwage to co producent wytłoczył na lampie, a okazuje się że to cholernie waży parametr w ustawieniu świateł :sciana: a teraz jazda po ćmoku to istny miodzio i dużo większy komfort psychiczny :)


No widzisz czyli istnieje spore prawdopodobieństwo że Swift którym jeździłem miał dokładnie tak samo....


To tylko pokazuje, że warto wpierw upewnić się o poprawne ustawienie świateł. Jakbyś się moim teraz przejechał to by CI kopara opadła :)


Na górę
Post: 25-03-2023, 20:25 
Offline

Rejestracja: 21-08-2022, 22:45
Posty: 170
Suzuki: swift shvs
Ale wiecie że w Suzuki (ogólnie) problem jest nie z ogólnym ustawieniem świateł, tylko z algorytmem obniżania świateł po 'zapakowaniu' auta? Można mieć idealnie ustawione światła pod 1 osobę, ale jak wsiądzie 3 dodatkowo, to światła świecą 10m przed autem. I tego się NIE USTAWI NA SKP


Na górę
Post: 26-03-2023, 10:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-07-2022, 17:59
Posty: 246
Lokalizacja: Gdynia
Suzuki: Swift
wjarzab pisze:
Ale wiecie że w Suzuki (ogólnie) problem jest nie z ogólnym ustawieniem świateł, tylko z algorytmem obniżania świateł po 'zapakowaniu' auta? Można mieć idealnie ustawione światła pod 1 osobę, ale jak wsiądzie 3 dodatkowo, to światła świecą 10m przed autem. I tego się NIE USTAWI NA SKP



a to zauwazylem jak aso ustawilo światla. ALe teraz an tyle daleko mi świeca że nie odczuwa się tego


Na górę
Post: 28-03-2023, 01:28 
Offline

Rejestracja: 02-07-2011, 16:37
Posty: 123
Cytuj:
To tylko pokazuje, że warto wpierw upewnić się o poprawne ustawienie świateł. Jakbyś się moim teraz przejechał to by CI kopara opadła :)


Żebyś nie był z drugiego końca Polski to bym sprawdził :D


Na górę
Post: 30-03-2023, 11:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-07-2022, 17:59
Posty: 246
Lokalizacja: Gdynia
Suzuki: Swift
bym zaprosil nad Polskie morze ale mam dosc turystycznych szkodników i wszystkich zakorkowanych lokalnych dróg i tajnych skrótów, chociaz przez google maps już takie tajne nie są :D


Na górę
Post: 02-04-2023, 22:52 
Offline

Rejestracja: 02-07-2011, 16:37
Posty: 123
panie kolego nad polskie morze to tylko morsy można zapraszać :D


Na górę
Post: 05-04-2023, 08:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-07-2022, 17:59
Posty: 246
Lokalizacja: Gdynia
Suzuki: Swift
covax2 pisze:
panie kolego nad polskie morze to tylko morsy można zapraszać :D



miętus :D
moge zaprosić jak sa jesienno zimowe sztormy tak wiatr w porywach do 110 km/h :D


Na górę
Post: 08-04-2023, 21:35 
Offline

Rejestracja: 02-07-2011, 16:37
Posty: 123
swirusek231 pisze:
covax2 pisze:
panie kolego nad polskie morze to tylko morsy można zapraszać :D



miętus :D
moge zaprosić jak sa jesienno zimowe sztormy tak wiatr w porywach do 110 km/h :D


U nas halny i orawski wieje mocniej :D


Na górę
Post: 15-04-2023, 07:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-07-2022, 17:59
Posty: 246
Lokalizacja: Gdynia
Suzuki: Swift
pitu pitu :D


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]