Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 28-03-2024, 12:51

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07-04-2020, 07:29 
Offline

Rejestracja: 21-08-2018, 20:14
Posty: 260
Znów ja i moje przewrażliwienie.

Zauważyłem to dopiero niedawno - teraz nie wiem, czy zawsze tak było (w co wątpię), czy to faktycznie jakaś awaria.

Otóż przy wyłączonym silniku, po zamknięciu tylnych drzwi (z przednimi jeszcze mi się nie zdarzyło) lub przesunięciu i gwałtownym zablokowaniu fotela przedniego, przez kilka sekund wydobywa się brzęczący dźwięk. Dźwięk przypomina pracę cichej elektrycznej pompki, coś na wzór starych pneumatycznych zamków centralnych w VW. Oczywiście najlepiej słychać w cichym otoczeniu. Dźwięk nie pojawia się za każdym razem, ale często.

Nie mam pojęcia co to może być. Pierwsze, co mi do głowy przychodzi to coś związanego z SRS, ale co by takiego w tym systemie brzęczało, nie mam pojęcia. Dźwięk pochodzi ze środkowej lub tylnej części nadwozia.

Czy ktoś z forumowiczów zauważył coś podobnego w swoim swifcie?


Na górę
Post: 08-04-2020, 05:15 
Offline

Rejestracja: 15-03-2019, 07:07
Posty: 102
Lokalizacja: Kraków
Suzuki: Swift 1.2 MH
Witam,
Podobnie dzieje się w moim Baleno 2018 rok kiedy mocniej trzasnę drzwiami.
Też kojarzy mi się to z pracą centralnego zamka.


Na górę
Post: 10-04-2020, 06:48 
Offline

Rejestracja: 21-08-2018, 20:14
Posty: 260
No to już jestem trochę spokojniejszy ;).


Na górę
Post: 10-04-2020, 17:47 
Offline

Rejestracja: 15-03-2019, 07:07
Posty: 102
Lokalizacja: Kraków
Suzuki: Swift 1.2 MH
Nikt więcej nic nie wie ?


Na górę
Post: 26-04-2020, 07:47 
Offline

Rejestracja: 21-08-2018, 20:14
Posty: 260
Odnoszę wrażenie, że im samochód ma dłuższe przestoje, tym częściej się to pojawia. Ostatnio używam samochodu częściej i "problem" wydaje się nieobecny - być może cokolwiek to brzęczy, to brzęczy wtedy podczas pracy samochodu.

Ciekawe mam teorie :).


Na górę
Post: 04-05-2020, 15:47 
Offline

Rejestracja: 21-08-2018, 20:14
Posty: 260
Cóż, podczas pracy silnika też to słychać (raz to słyszałem zaraz po odpaleniu silnika i zamknięciu drzwi). Uderzę do serwisu zobaczymy, co z tego wyniknie. Ciekawe, czy jakikolwiek kontroler lub komputer te zdarzenia rejestruje.


Na górę
Post: 14-05-2020, 10:35 
Offline

Rejestracja: 21-08-2018, 20:14
Posty: 260
Przed wybraniem się do serwisu postanowiłem zabawić się w detektywa i wygląda na to, że za całe zamieszanie odpowiada - i teraz nie wiem jak to fachowo nazwać - układ wyrównania ciśnienia w baku, jako część EVAP. Czyli normalna sprawa.

Wszystko pasuje - objawy pojawiły się, gdy akurat samochód ma dłuższe przestoje, ostatnimi czasy jeżdżę z niewielką ilością paliwa w baku + ostatnio duże amplitudy temperatur (wiosna). Ciśnienie w baku musiało osiągać krytyczny poziom graniczny dla sterownika (?), kanister z filtrem węglowym był już pełny i wystarczyła drobna wibracja, by go przekroczyć i nadmiar ciśnienia upuścić - podczas tego mitycznego dźwięku, czuć opary benzyny przy klapce wlewu paliwa.

Jedyne co mnie zastanawia teraz bardziej w ramach ciekawostki, to co wydaje taki dźwięk. Pochodzi z tyłu samochodu, ale tam to chyba tylko pompa paliwa może brzęczeć. A wątpię, żeby sam korek wlewu paliwa taki dźwięk wydawał. Postaram się do tego dojść.


Na górę
Post: 16-05-2020, 07:22 
Offline

Rejestracja: 15-03-2019, 07:07
Posty: 102
Lokalizacja: Kraków
Suzuki: Swift 1.2 MH
U mnie słychać to też przy pełnym (95%) baku. Możliwe że jakiś czujnik jest wrażliwy na wstrząsy. W dodatku stoi w ogrzewanym garażu.


Na górę
Post: 16-05-2020, 10:13 
Offline

Rejestracja: 21-08-2018, 20:14
Posty: 260
Ja akurat ostatnio zalałem celowo pół baku i jest spokój. Z tym, że ja samochód parkuję pod chmurką, a druga sprawa, że ostatnio słońce nie rozpieszcza.

Wczoraj z ciekawości zajrzałem pod samochód i okazuje się, że kanister z filtrem węglowym jest zamontowany przy baku, a nie jak to zazwyczaj bywało w komorze silnika (także do komory silnika idą tylko przewód paliwowy i paliwowy-zwrotny). Tak więc elektrozawór(y?) musi być też tam zlokalizowany i prawdopodobnie to on brzęczy. Wężyk wentylujący kanister wyprowadzony jest do góry za wnęką wlewu paliwa i po czym ostro skierowany w dół - stąd czuć opary przy kole.

Najważniejsze, że nie jest to żadna awaria, tak ma być :).


Na górę
Post: 25-05-2020, 09:50 
Offline

Rejestracja: 18-06-2010, 13:01
Posty: 42
Lokalizacja: lubelskie
Zaparkowałem w garażu swoim. Poszedł poszukać czegoś na półce i po kilku minutach też pojawił się dźwięk (dość głośny), jakby nie wiem, pralka wodę zasysała :) Pojawia się dość czesto, głównie po zakończonej jeździe. Czasem po otwarciu/zamknięciu drzwi etc.

_________________
Swift Sport 2018
185 km@ 310 nM


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]