Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 13-11-2019, 21:59

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Suzuki: SX4 1.6 120KM
qqlek pisze:
i może bardziej dostosowany do naszego klimatu

dokładnie tak olej trzeba dostosować do danego kraju i klimatu w nim panującego ...

Suzuki: Swift 1.2 2019
Nie do konca jest to prawda. Z tym dostosowywaniem do klimatu.
Po prostu wazniejsze jest aby olej byl dostosowany do konstrukcji silnika. To znacznie znacznie wazniejsze. Na drugim miejscu postawilbym styl jazdy (krotkie odcinki i niedogrzany silnik, czy czesta jazda w gorach i po autostradach).

Ale wracajac do klimatu. Jesli popatrzymy na lepkosc "zimowa" czyli W to zawsze, ZAWSZE lepiej jest gdy olej ma jak najnizsza
czyli 0W. Sprawa jest prosta lepkosc zimnego oleju zawsze jest wielokrotnie wyzsza niz oleju w warunkach pracy. Wiec idealnie aby byla jak najnizsza.

Nieco inaczej wyglada lepkosc "letnia". Tu mozna doszukac sie tego ... klimatu. Sprawny, nownoczesny i dobrze chlodzony silnik ma temperature pracy (oleju) od 90 do 100 C. W tych warunkach oleje o ktorych mowa maja lepkosc od 12 mm2/s do 8 mm2/s. No i ta druga wartosc jest baaardzo niska.
Jesli ktos jezdzi agresywnie, mocno obciaza silnik to wyzsza lepkosc moze MOZE byc nieco bezpieczniejsza. Wiec stad serwisy polecaja 5W30. Jesli dodac ze lepkosc zmienia sei w czasie a nie kazdy kierowca specjalnie dba o wymiany oleju to znowu jes nieco lepiej. itd, itp.

Nie ukrywam ze chetnie poznam zdanie kogos kto olejami sie zajmuje bardziej profesjonalnie ode mnie.

pozdrawiam

Awatar użytkownika

Szerzej o oleju:
https://www.e-autonaprawa.pl/artykuly/8 ... oleju.html
Dlatego ja zrobiłem tak:
nie zmieniłem lepkości oleju na 5W40, pozostając przy 5W30 ale dolewam dwusiarczek oleju. Ma to 2 zalety:
powiedzmy że z czasem 2% benzyny dotrze do leju i lepkosc zmieni się o klasę na np 0W30, w przypadku dwusiarczku nadal jest mikro powłoka śliska na ściankach metalowych silnika to raz a dwa to sam dodatek też trzyma stabilność lepkości.
Drugą zaletą dwusiarczku jest to iż sliska powierzchnia zmniejsza tarcie a więc spada zużycie paliwa i części silnika, co ma znaczenie podczas pierwszych sekund startu. Ponadto nawet gdyby spłynął cały olej do miski olejowej (przy dłuzszej przerwie w użytkowaniu silnika jest mozliwe) to na powierzchni jest mikro film właśnie dwusiarczku molibdenu.
Z doświadczenia: po zalaniu dobrego oleju 5W30 spalanie miałem rzędu 5L/100km, po miesiącu zalałem dwusiarczek i ten sam odcinek drogi pokonując moje auto spalało ok 4,5 l/100km. no , to tyle w temacie..

Suzuki: Baleno
Po prostu wazniejsze jest aby olej byl dostosowany do konstrukcji silnika. To znacznie znacznie wazniejsze. Na drugim miejscu postawilbym styl jazdy (krotkie odcinki i niedogrzany silnik, czy czesta jazda w gorach i po autostradach).

Tak to prawda, nie jest tajemnicą że silnik przystosowany do oleju 0W16 lepiej pracuje na takim własnie oleju niż na opcjonalnym 5W30

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2

Strefa czasowa UTC+01:00