Suzuki Klub Polska - Forum Dyskusyjne - www.suzukiklub.pl

Forum dyskusyjne dla użytkowników samochodów marki Suzuki.
Dzisiaj jest 18-04-2024, 17:14

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4
Autor Wiadomość
Post: 02-06-2022, 19:08 
Offline

Rejestracja: 27-08-2021, 20:41
Posty: 10
Suzuki: SWIFT MK6 1.3
Wrzucę swoje 5 groszy, jaki ja zawsze biorę olej i filtr.
Po pierwsze zwykle przed wymianą oleju płukanka LiquiMolly profesional lub inna jaka jest
Po drugie olej Motul 100% synt., dla suni 8100 X-clean efe 5w-30 z rekomendacją m.in. dla suzuki - tylko ze sprawdzonych sklepów. Dawałem ten olej do ekspertyzy - potwierdzona czarno na białym jakość.
Filtr - Ori, Mann, Knecht, Bosch do wyboru, w środku mają te same flaki (na forum volvo robiłem test filtrów oleju, wiem co piszę, może kiedyś podrzucę Wam wyniki testów, można się zdziwić). Nigdy Deckermann. Filtron ma niestety nieprawidłowe ciśnienie otwarcia zaworu ciśnieniowego w filtrze, co go dyskwalifikuje.
Na koniec (po zakupie auta) zawsze daję do świeżego oleju ... Xado 1 stage, a potem co 100kkm. Testowałem na sportowych i cywilnych autach, robi cuda z silnikiem (ach ta dzisiejsza chemia). Teoretycznie można na krótką metę jechać bez oleju i silnik się nie zatrze. Plusy? regeneruje ubytki metalu (coś jak powłoka Hipeco, tylko taniej), zmniejsza opory i spalanie, ułatwa rozruch w każdych warunkach, szybciej się wkręca. Minusy? nieco dłużej się nagrzewa silnik w zimę, ale ostatnio nie ma zim, ostatnio mniej go na rynku, bo fabryka była w charkowie.
Nic nie rekalumuję, swifciak to moja 16-ta fura, zjadłem zęby na klasykach, dzielę się z chęci pomocy i uniknięcia problemów. 1 silnik rozkładaliśmy "dla fanu" - w środku praktycznie jak nowy, kompresja wzorowa, przebieg 350kkm, ale to volvo - może tak ma.


Na górę
Post: 04-08-2022, 11:17 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2018, 20:20
Posty: 435
Lokalizacja: miasto 9 zajezdni
Suzuki: Swift AZ
Olej bardzo uniwersalny. Przypuszczam że podobny do Orlena Max expert XD i Lotosa Synthetic C2+C3.

Masz wyniki analizy tego motula? Wrzuć na oilclub.pl :)
100% syntetyk to nie jest (w "niemieckim" znaczeniu czyli PAO grupa IV) raczej głównie HC.
U Niemców pisze "Synthese-Technologie" bo prawo narzuca co znaczy "pełny syntetyk". U nas można pisać :)

_________________
Swift 1,2; była Liana 4WD i Samurai


Na górę
Post: 12-08-2022, 09:20 
Offline

Rejestracja: 27-08-2021, 20:41
Posty: 10
Suzuki: SWIFT MK6 1.3
apede pisze:
Olej bardzo uniwersalny. Przypuszczam że podobny do Orlena Max expert XD i Lotosa Synthetic C2+C3.

Masz wyniki analizy tego motula? Wrzuć na oilclub.pl :)
100% syntetyk to nie jest (w "niemieckim" znaczeniu czyli PAO grupa IV) raczej głównie HC.
U Niemców pisze "Synthese-Technologie" bo prawo narzuca co znaczy "pełny syntetyk". U nas można pisać :)


Zalewaj se co chcesz, w tym wątku kolega pyta jaki olej ma lać, to mu napisz, jakie masz doświadczenia, a nie posty tylko dla pisania. Na oilclub robili takie testy, mój wyszedł identyko z kartą produktu, nie ma co się spuszczać. Nie interesuje mnie, co piszą niemcy, bo to nic nie wnosi do tematu. Mechanikiem nie jestem, olejami nie handluję, dobrze radzę od serca i tyle.
Pozdrawiam.


Na górę
Post: 14-08-2022, 07:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2018, 20:20
Posty: 435
Lokalizacja: miasto 9 zajezdni
Suzuki: Swift AZ
Łomatko, po co te nerwy? Spinasz się jakbyś był marketingowcem motula i płacili od postu na forum. Peace :) Tak jak piszesz, każdy leje co chce ale tak się uniosłeś że mnie to natchnęło do klepania w klawiaturę.
Wątek o doborze oleju to sobie piszemy własne doświadczenia i przemyślenia :)

Motule tej serii to oleje dobre ale nie wybitne jak mobil seria 1 albo shell seria ultra. Jeśli robiłeś analizę czegoś więcej niż dane z karty to pytam z czystej ciekawości - na oilclub robimy analizy składu pierwiastkowego, widmową itp. Jestem ciekaw czy ten olej ma w sobie coś co czyni go lepszym niż orlen czy lotos. Kosztuje 30 zł / litr a polskie oleje 25. Wliczając koszty produkcji we Francji, marketingu korporacyjnego itp. to robi się podobnie.
Piszesz rekomendowany do Suzuki - ma ACEA C2 i C3, Suzuki zaleca C2 i dlatego piszą że rekomendowany - sami to tak ujmują na stronie produktu. Na tej zasadzie to każdy 5W30 C2 jest "rekomendowany do Suzuki" :)

Jesteśmy na forum samochodowym, rozmawiamy o olejach więc spróbujmy wyjść ponad hasła z etykiet.
Dla przykładu: dwa motule, jeden dedykowany pod norme MB 229.52 a drugi pod renault RN17:
https://www.oilclub.pl/index.php?thread ... 9-52.3624/
https://www.oilclub.pl/index.php?thread ... rn17.3627/

Norma mercedesa jest bardziej wymagająca i widać że olej pod nią jest "bogatszy". Więcej metali przeciwzużyciowych (molibden i bor) i lepsze bazy olejowe (bardziej klarowny po zamrożeniu).
Ten motul którego ty lejesz jest podobny ale bardziej "ogólny" a nie pod daną markę. Dlatego pytałem o analizę dla porównania.

Z drugiej strony, polskie "odpowiedniki", oba też mają aprobatę MB229.52
https://www.oilclub.pl/index.php?thread ... w-30.3901/
https://www.oilclub.pl/index.php?thread ... -pro.1461/

Popatrzyłem sobie na to wszystko, zajrzałem do portfela, zajrzałem w paszport jakie mam obywatelstwo i w dusterze pływa orlen max expert XD. :)

Tak jak pisałem wcześniej, do swifta czeka na zalanie castrol magnatec, tak z ciekawości - castrole ludzie kochają albo nienawidzą :lol: . Potem będzie orlen albo lotos.

Jak ktoś się gubi w tych normach olejowych, to można sobie porównać:
https://online.lubrizol.com/relperftool/pc.html

Dla przykłądu, ogólna ACEA C2 i MB 229.52 i RN17, żeby było w temacie:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
Swift 1,2; była Liana 4WD i Samurai


Na górę
Post: 29-08-2022, 08:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2018, 20:20
Posty: 435
Lokalizacja: miasto 9 zajezdni
Suzuki: Swift AZ
Jako się rzekło, od soboty w silniku chlupie castrol magnatec 5W30 C2. Pierwsze wrażenia z jazdy pozytywne, o ile można tak powiedzieć :)
Wg analizy olej ma dużo molibdenu a to podobno poprawia ochronę łańcucha rozrządu.

Został mi litr tego castrola, w przyszłym roku pewnie będzie mix z 2 litrami lotosa C2 + C3 albo orlena DEX1. Oba to 5W30 również bogate w molibden i ogólnie dobrej jakości.

Przy okazji - jak ktoś planuje kupić miskę do zlewania oleju Yato 7 litrów, to tam 7 za chiny nie wchodzi, góra 5 :lol:

_________________
Swift 1,2; była Liana 4WD i Samurai


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
[ GZIP: On ]